ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
28 січня 2020 року м. Київ № 826/7329/17
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: судді Мазур А.С., розглянувши питання про зупинення провадження в адміністративній справ
за позовом ОСОБА_1
до Управління справами Апарату Верховної Ради України
про визнання дій протиправними
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління справами Апарату Верховної Ради України про визнання дій протиправними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2019 закрито провадження в адміністративній справі №826/7329/17 в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Народного депутата України, Голови Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції Соболєва Єгора Вікторовича, Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції про визнання дій протиправними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2019 позовні вимоги ОСОБА_1 до Верховної Ради України, Управління справами Апарату Верховної Ради України про визнання дій протиправними роз'єднано в самостійні провадження. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління справами Апарату Верховної Ради України про визнання дій протиправними залишено на розгляді Окружного адміністративного суду міста Києва в межах адміністративної справи №826/7329/17. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання дій протиправними передано на розгляд до Верховного Суду (01043, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 4А).
17.01.2019 від ОСОБА_1 надійшла апеляційна скарга на Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2019 в частині передачі справи на на розгляд до Верховного Суду та апеляційна скарга на Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2019 в частині закриття провадження в адміністративній справі №826/7329/17 в частині позовних вимог.
Проаналізувавши норми Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Згідно з пп. 15.11 п. 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: у разі подання апеляційної скарги на ухвали суду першої інстанції, визначені пунктами 3-6, 8, 11-17 статті 294 цієї редакції Кодексу, чи подання касаційної скарги на ухвали суду апеляційної інстанції (крім ухвал щодо забезпечення позову, зміни заходу забезпечення позову, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремих ухвал) - до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються всі матеріали.
В інших випадках - до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються копії матеріалів, необхідних для розгляду скарги. У разі необхідності суд апеляційної або касаційної інстанції може витребувати також копії інших матеріалів справи.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 294 Кодексу адміністративного судочинства України, окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо, зокрема, закриття провадження у справі.
Підпунктом 15.13 п. 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України чітко встановлено, що суд зобов'язаний зупинити провадження у справі до перегляду ухвали у справі в порядку апеляційного чи касаційного провадження, якщо відповідно до підпункту 15.11 цього підпункту до суду апеляційної чи касаційної інстанції направляються всі матеріали справи.
Крім того, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Враховуючи викладене, у зв'язку з об'єктивною неможливістю розгляду адміністративної справи №826/7329/17 в частині позовних вимог до перегляду в порядку апеляційного провадження ухвал Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2019, суд приходить до висновку, про наявність достатніх правових підстав для зупинення провадження у справі.
Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 236, ст. 248, п.п. 15.11-15.13 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України , Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Зупинити провадження в адміністративній справі №826/7329/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління справами Апарату Верховної Ради України про визнання дій протиправними до перегляду ухвал Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2019 Шостим апеляційним адміністративним судом.
Зобов'язати учасників справи, надати до суду клопотання про поновлення провадження у справі №826/7329/17.
Копію цієї ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Передати матеріали адміністративної справи
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя А.С. Мазур