1/581
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про витребування доказів
28 січня 2020 року м. Київ № 640/15380/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючої судді Клочкової Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи №640/15380/19 за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві,
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач), адреса: АДРЕСА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (надалі - відповідач), адреса: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26 червня 2019 року №0303620-1310-2655, за яким позивачу нарахована сума транспортного податку за 2019 рік в розмірі 25000,00 грн, винесене Головним управління Державної фіскальної служби у місті Києві.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 серпня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
У відповідності до частини 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною 3 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів з власної ініціативи або за клопотанням учасника справи, суд постановляє ухвалу.
Крім того, відповідно до абзаців 1,2 підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України, в редакції, що діяла на момент винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального".
Постановою Кабінету Міністрів України №66 від 18 лютого 2016 року затверджена методика, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком.
У пункті 2 вказаної Методики зазначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403.
Пунктом 3 Методики передбачено, що Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).
Згідно з пунктом 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономіки.
Мінекономіки відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального (абзац 1 пункт 13 Методики).
Абзацом 2 пункту 13 Методики передбачено, що у разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Тобто, зі змісту підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України та методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року №66, вбачається, що повноваження та обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу покладено на центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику економічного розвитку.
Отже, підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення є отримана від Мінекономіки інформація про середньоринкову вартість певного автомобіля з урахуванням його марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального тощо.
До того ж здійснення розрахунку середньоринкової вартості автомобіля віднесено до повноважень Мінекономіки, а така інформація може бути надана виключно цим органом.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем додана роздруківка з офіційного сайту Мінекономіки щодо інформації про марку, модель легкового автомобіля, що належить позивачу, проте, відповідач з вказаними доводами позивача не погоджується зазначаючи, що надані останньою розрахунки не є належними та достатніми доказами неправомірного нарахування сум грошового зобов'язання зі сплати транспортного податку.
В той же час, суд зауважує, що відповідачем не надано будь-яких належних та допустимих доказів в частині того, яким саме чином було розраховано вартість автомобіля, належного позивачу, а також не надано пояснень з приводу того, чи звертався відповідач до Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України з проханням щодо надання інформації про середньоринкову вартість автомобіля марки Toyota Land Cruiser 200, рік випуску 2018, тип пального - D/дизель, об'єм двигуна 4461.
Враховуючи предмет позову та обставини справи, суд вважає за необхідне витребувати від Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України інформацію про середньоринкову вартість автомобіля марки Toyota Land Cruiser 200, рік випуску 2018, тип пального - D/дизель, об'єм двигуна 4461 станом на 2019 рік, а також витребувати у Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві письмові пояснення щодо звернення до Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України з проханням надати таку інформацію з наданням належним чином засвідчених копій такого звернення та відповіді на нього.
Враховуючи предмет та підстави заявленого позову, суд вважає за необхідне постановити дану ухвалу.
Керуючись ст. ст. 77, 79, 80, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Витребувати від Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України (01008, місто Київ, вулиця М. Грушевського, 12/2) інформацію про середньоринкову вартість автомобіля марки Toyota Land Cruiser 200, рік випуску 2018, тип пального - D/дизель, об'єм двигуна 4461 станом на 2019 рік.
2. Зобов'язати Міністерство економіки, торгівлі та сільського господарства України подати через канцелярію Окружного адміністративного суду місті Києва (01051, місто Київ, вулиця Болбочана Петра, 1, корпус 1) протягом десяти днів з дня одержання копії цієї ухвали докази, зазначені в пункті 1 резолютивної частини цієї ухвали суду.
3. Контроль за виконанням ухвали суду доручити Міністру економіки, торгівлі та сільського господарства.
4. Попередити міністра економіки, торгівлі та сільського господарства, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
5. Направити на адресу Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 .
6. Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, 33/19) подати через канцелярію Окружного адміністративного суду місті Києва (01051, місто Київ, вулиця Болбочана Петра, 1, корпус 1) протягом десяти днів з дня одержання копії цієї ухвали письмові пояснення щодо звернення до Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України з проханням надати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля марки Toyota Land Cruiser 200, рік випуску 2018, тип пального - D/дизель, об'єм двигуна 4461 станом на 2019 рік, а також надати належним чином засвідчені копії такого звернення та відповіді на нього.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Клочкова