29 січня 2020 р. м. ХерсонСправа № 653/1097/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом Повного товариства "Підприємство "Торговий сервіс" до Генічеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування,
встановив:
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 01.08.2018 р. позов Повного товариства "Підприємство "Торговий сервіс" задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Генічеської міської ради № 652 від 30.01.2018 р. про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки орієнованою площею 0,3850 га за адресою: місто Генічеськ, проспект Миру, 109-а, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення ринку), із земель житлової та громадської забудови Генічеської міської ради; зобов'язано Генічеську міську раду Херсонської області розглянути заяву Повного товариства "Підприємство "Торговий сервіс" від 03 січня 2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки орієнованою площею 0,3850 га за адресою: місто Генічеськ, проспект Миру, 109-а, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення ринку), із земель житлової та громадської забудови Генічеської міської ради, з урахуванням правової оцінки, наданої в судовому рішенні та з дотриманням приписів ст.128 Земельного кодексу України; в решті позову відмовлено.
18.03.2019 р. ухвалено додаткове судове рішення, яким стягнуто на користь Повного товариства "Підприємство "Торговий сервіс" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1762 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Генічеської міської ради.
08.01.2020 р. до відділу документального забезпеченні і діловодства (канцелярії суду) від представника Повного товариства "Підприємство "Торговий сервіс" надійшла заява про зміну способу виконання судового рішення. Заява мотивована тим, що Херсонським окружним адміністративним судом 23.04.2019 р. видано виконавчий лист № 345 2019р. про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Генічеської міської ради на користь Повного товариства "Підприємство "Торговий сервіс" судових витрат зі сплати судового збору в сумі 1762 грн. Листом від 03.05.2019 р. № 04-02/153 "Про повернення виконавчого документу" Управління ДКСУ у Генічеському районі Херсонської області повідомило директора ПТП "Торговий сервіс" про те, що боржник за виконавчим листом - Генічеська міська рада в управління Казначейства не обслуговується. Натомість обслуговується інша юридична особа - виконавчий комітет Генічеської міської ради, яка має код ЄДРПОУ 04060008. На підставі вказаного листа державним виконавцем Генічеського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області 20.11.2019 р. надіслано повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, а тому просить змінити спосіб виконання судового рішення.
Ухвалою від 09.01.2020 р. заяву про зміну способу виконання судового рішення залишено без руху та надано строк для усунення недоліків заяви.
У встановлений строк заявник усунув недоліки заяви про зміну способу виконання судового рішення, а тому ухвалою від 21.01.2020 р. заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 29.01.2020 р. об 11:00 год.
Позивач та відповідач явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень.
Частиною 2 статті 378 КАС України передбачено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Оскільки немає перешкод для розгляду заяви, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути заяву в письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта згідно ч.9 ст.205 КАС України.
Розглянувши заяву, оцінивши додані до заяви докази, суд приходить до висновку про її обґрунтованість виходячи з наступного.
Відповідно до ст.124 Конституції України, ст.ст.370, 373 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються на підставі виконавчого листа, виданого судом першої інстанції.
Згідно ч.2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 (далі - Порядок № 845).
Відповідно до п.3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.
Пунктом 6 Порядку № 845 встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
У відповідності до п.3 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Наказом Міністерства фінансів України від 22.12.2011 р. № 1691 визначено порядок формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, згідно відомостей якого станом на 01.01.2020 р. Генічеська міська рада Херсонської області не є ні розпорядником, ні одержувачем бюджетних коштів. Натомість розпорядником та одержувачем бюджетних коштів є виконавчий комітет Генічеської міської ради (запис № 5313).
Як вже зазначалося, додатковим рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 р. стягнуто на користь Повного товариства "Підприємство "Торговий сервіс" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1762 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Генічеської міської ради.
Рішення набрало законної сили 18.04.2019 р.
23.04.2019 р. Херсонським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 345 2019р.
Як вбачається з листа Управління Державної казначейської служби України у Генічеському районі Херсонської області від 03.05.2019 р. № 04-02/153, розрахункові рахунки Генічеської міської ради Херсонської області в управлінні Казначейства відсутні. В управлінні Казначейства відкриті розрахункові рахунки Виконавчого комітету Генічеської міської ради Херсонської області (код ЄДРПОУ 04060008), який є іншою юридичною особою та відповідно до п.4 ст.28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" здійснює в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Відповідно до ч.3 ст.378 КАС підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише: 1) у виняткових випадках; 2) за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим; 3) за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення саме в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше.
Таким чином, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб виконання рішення суду або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Враховуючи, що відсутність у Генічеської міської ради статусу розпорядника бюджетними коштами, та, як наслідок, розрахункового рахунку в управління Казначейства, унеможливлює виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 р. по справі № 653/1097/18 щодо стягнення судових витрат зі сплати судового збору, присуджених на користь ПТ "Підприємство "Торговий сервіс", тому суд з метою усунення порушеного права стягувача вважає за необхідне встановити спосіб виконання вказаного судового рішення шляхом стягнення сум судового збору з Виконавчого комітету Генічеської міської ради.
Керуючись ст.ст.241, 248, 378 КАС України, суд -
ухвалив:
Заяву про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі № 653/1097/18 задовольнити.
Змінити спосіб виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 р. у справі № 653/1097/18 щодо стягнення на користь Повного товариства "Підприємство "Торговий сервіс" (код ЄДРПОУ 30278834, 73000, Херсонська область, Генічеський район, м.Генічеськ, вул. Миру, 109-А) судових витрат зі сплати судового збору в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 04060008, 75500, Херсонська область, Генічеський район, м.Генічеськ, вул.Української Армії (Червоноармійська), 8), шляхом стягнення з рахунків Виконавчого комітету Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 04060008, 75500, Херсонська область, м.Генічеськ, вул.Міська, 8) на користь Повного товариства "Підприємство "Торговий сервіс" (код ЄДРПОУ 30278834, 73000, Херсонська область, Генічеський район, м.Генічеськ, вул. Миру, 109-А) судових витрат зі сплати судового збору в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.І. Бездрабко