Ухвала від 29.01.2020 по справі 540/980/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

29 січня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/980/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Войтовича І.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву подану в порядку ст. 383 КАС України в адміністративній справі №540/980/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради про зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

20.01.2020 до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України, в якій просить: визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (код ЄДРПОУ 37542197, 73000, м. Херсон, вул. Суоврова,29), які полягають у призначенні субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) на ДКП до особової справи №22259: з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року щомісячно в сумі 0,00 грн.; з листопада 2018 року по грудень 2018 року щомісячно в сумі 0,00 грн.; з січня 2019 року по березень 2019 року щомісячно в сумі 0,00 грн.; з квітня 2019 року по квітень 2019 щомісячно в сумі 0,00 грн.; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (код ЄДРПОУ 37542197, 73000, м. Херсон, вул. Суоврова,29) здійснити перерахунок субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) на ЖКП до особової справи №22259 з 01 листопада 2018 року по 15 квітня 2019 року включно, з урахуванням лише одного доходу.

Дана заява обґрунтована тим, що 11.07.2019 Херсонським окружним адміністративним судом винесено рішення у справі №540/980/19, яким позов ОСОБА_1 задоволено повністю. 11.10.2019, заявник звернувся до відповідача з листом про виконання рішення суду та просив здійснити перерахунок субсидії з урахуванням висновків суду у рішенні суду від 11.07.2019. Від Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради, 23.10.2019, надійшла відповідь, якою повідомлено ОСОБА_1 про призначення субсидії у розмірі 0,00 грн. щомісячно у період з жовтня 2018 по квітень 2019 року. Заявник вважає, що рішення суду виконано неналежно, оскільки розгляд заяви здійснено без врахування висновків суду, що стало підставою для звернення до суду з даною заявою.

Також просив розгляд справи здійснювати в судовому засіданні з повідомленням сторін.

21.01.2020, ухвалою суду відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін. Прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 подану в порядку, визначеному ст. 383 КАС України, у справі № 540/980/19. Також ухвалено заяву ОСОБА_1 , подану в порядку визначеному ст. 383 КАС України, у справі №540/980/19 розглянути без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) в межах строків, визначених ст. 383 КАС України.

Крім цього, даною ухвалою встановлено Управлінню праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради триденний строк, з дня отримання копії даної ухвали (до 28.01.2020), для подання до суду відзиву або пояснень на заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11.07.2019.

Також зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради, одночасно з поданням відзиву або пояснень, надати суду документально підтверджені відомості про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11.07.2019 у справі №540/980/19 та детальний розрахунок субсидії ОСОБА_1 до та після перерахунку.

Станом на 29.01.2020, від Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради до суду відзив або пояснення не надходили.

Відповідно до частини першої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду (частина четверта статті 383 КАС України).

Згідно з частиною п'ятою статті 383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.

Враховуючи зазначене, суд розглядає заяву ОСОБА_1 без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) в межах строків, визначених ст. 383 КАС України.

Розглянувши заяву позивача про визнання протиправними дії та рішення відповідача, прийнятого на виконання рішення суду у цій справі, суд дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, що 11.07.2019 Херсонським окружним адміністративним судом винесено рішення у справі №540/980/19, яким позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива оформлене протоколом №10 від 12 березня 2019 року в частині відмови у призначенні з 01 листопада 2018 року житлової субсидії ОСОБА_1 . Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради призначити (поновити) ОСОБА_1 житлову субсидію з 16 жовтня 2018 року по 15 квітня 2019 року включно, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в проведенням відповідного перерахунку. Рішення набрало законної сили 13.08.2019.

19.08.2019, Херсонським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №540/980/19.

11.10.2019, заявник звернувся до відповідача з листом про виконання рішення суду та просив здійснити перерахунок субсидії з урахуванням висновків суду у рішенні суду від 11.07.2019.

23.10.2019 від Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради надійшла відповідь, якою повідомлено ОСОБА_1 про призначення субсидії у розмірі 0,00 грн. щомісячно у період з жовтня 2018 по квітень 2019 року.

Заявник вважає, що рішення суду виконано неналежно, оскільки розгляд заяви здійснено без врахування висновків суду, а саме: "суд робить висновок, що позивач, як непрацююча особа пенсіонер з дати звернення з оновленою декларацією про доходи (31 січня 2019 року) має право на перерахунок субсидії з урахуванням лише одного доходу - пенсії". Однак, відповідачем не взято до уваги висновки суду і надано повідомлення про призначення субсидії аналогічні, що були оскаржені заявником.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в порядку ст.383 КАС України.

Як вже було вказано вище, рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 11.07.2019 було зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради призначити (поновити) ОСОБА_1 житлову субсидію з 16 жовтня 2018 року по 15 квітня 2019 року включно, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в проведенням відповідного перерахунку. Рішення набрало законної сили 13.08.2019.

Проте, на виконання вказаного вище рішення відповідач направив до позивача лист від 20.11.2019 року за №6097/14, в якому зазначив, у тому числі, що:

"На виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11.07.2019 рішенням управління від 14.08.2019 ОСОБА_1 призначено субсидію з 01.10.2018 по 30.04.2019.

ОСОБА_1 субсидію було призначено згідно Положення про порядок надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 №841).

Згідно п. 11 Положення, для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід враховується: за ІІІ-ІV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за І-ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону.

Тобто, дохід ОСОБА_1 за попередній період (01.01.2018 по 30.06.2018) становить: 46364,00 грн. (пенсія та дохід від продажу нерухомості).

Середньомісячний дохід становить 7 727,33 грн.; на 1 члена сім'ї - 7 727,33 грн.

Розраховуємо коефіцієнт доходу домогосподарства: Кд = 7727,33/1777 (прожитковий мінімум) = 4,3485.

Розраховуємо частку середньомісячного сукупного доходи сім'ї : Ро = 4,3485/2*15 + 32,61%.

Переводимо відсотки у грошовий еквівалент: 7727,33 * 32,61 % = 2519,88 грн., то отримуємо суму, яку ОСОБА_1 може сплачувати самостійно, а розмір плати за житлово - комунальні послуги у межах соціальних нормативів становить: з 01.10.2018 - 982, 94 грн.; з 01.11.2018 - 2107,66 грн.

Відповідно до п. 4 Положення, субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати за житлово - комунальні послуги (ЖКП), скраплений газ, тверде та рідке пічне паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово - комунальними послугами і обсягом визначеного КМУ обов'язкового відсотку платежу.

На підставі вищезазначеного, ОСОБА_1 може самостійно сплачувати за житлово - комунальні послуги.".

Згідно висновкам суду, викладеним в рішенні Херсонського окружного адміністративного суду від 11.07.2019, а саме:

"Згідно посвідчення НОМЕР_2 від 06 квітня 2001 року позивач з 01 квітня 2001 року безстроково отримує пенсію по інвалідності, як інвалід ІІ групи.

З січня 2019 року позивач отримує пенсію в розмірі 1497 грн., впродовж 2018 року позивач також отримував пенсію по інвалідності, інших доходів з ІІ кварталу 2018 року по момент звернення до відповідача, ОСОБА_1 не має.

В період з І кварталу по ІІІ квартал 2018 року позивач отримав дохід від продажу нерухомості в розмірі 37652 грн., інших доходів позивач не мав, що підтверджується інформацією ДФС №40/н/21-22-51-18-02-08 від 10 січня 2019 року.

Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру… (абз.1-4 п.13 Положення №848).

Вищезазначені документи позивач подав до УПЗСН 31 січня 2019 року, а виправлену інформацію з ДФС надано на адресу відповідача 16 січня 2019 року.

З наведеного суд робить висновок, що позивач, як непрацююча особа пенсіонер з дати звернення з оновленою декларацією про доходи (31 січня 2019 року) має право на перерахунок субсидії з урахуванням лише одного доходу - пенсії.".

Крім цього, суд зазначає, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 11.07.2019 було зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради призначити (поновити) ОСОБА_1 житлову субсидію з 16 жовтня 2018 року по 15 квітня 2019 року включно, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в проведенням відповідного перерахунку.

Відповідачем дане рішення не оскаржувалося. Рішення набрало законної сили 13.08.2019.

Наведена в листі від 20.11.2019 за №6097/14 відповідь Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради, по суті не є рішенням про призначення ОСОБА_1 житлової субсидії.

Тобто, виконуючи рішення суду від 11.07.2019, відповідачем не були враховані висновки суду, що позивач, як непрацююча особа пенсіонер з дати звернення з оновленою декларацією про доходи (31 січня 2019 року) має право на перерахунок субсидії з урахуванням лише одного доходу - пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач по суті не виконав рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11.07.2019, а дії Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради та відповідь надана в листі від 20.11.2019 за №6097/14, суперечить вказаному рішенню суду, що призвело до порушення права позивача на отримання субсидії.

Враховуючи наведене, суд робить висновок, що відповідач виконуючи рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11.07.2019, щодо призначення (поновити) ОСОБА_1 житлової субсидії з 16 жовтня 2018 року по 15 квітня 2019 року включно, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в проведенням відповідного перерахунку, порушив підтверджені вказаним рішенням суду права позивача, надавши останньому необґрунтовану та не підкріплену нормами діючого законодавства відповідь, замість прийняття рішення про надання ОСОБА_1 житлової субсидії.

Таким чином, дії Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради з розгляду питань, пов'язаних з надання житлової субсидії без урахування висновків суду суперечать п.9 ч.1 ст.129, ст.129-1 Конституції України, відповідно до яких судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Частиною 6 ст.383 КАС України передбачено, що за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Згідно з ч.ч.1, 2, 5 ст.249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

За змістом ст.149 КАС України невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу, зумовлює стягнення з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.185-6 КУпАП залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду або невжиття заходів до усунення зазначених в ній порушень закону, а так само несвоєчасна відповідь на окрему ухвалу суду тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За таких підстав, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача, поданої у порядку ст.383 КАС України.

Керуючись ст. 241, 243, 248, 249, 256, 383 КАС України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 в порядку ст.383 КАС України за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (код ЄДРПОУ 37542197, 73000, м. Херсон, вул. Суоврова,29), які полягають у призначенні субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) на ДКП до особової справи №22259: з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року щомісячно в сумі 0,00 грн.; з листопада 2018 року по грудень 2018 року щомісячно в сумі 0,00 грн.; з січня 2019 року по березень 2019 року щомісячно в сумі 0,00 грн.; з квітня 2019 року по квітень 2019 щомісячно в сумі 0,00 грн.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (код ЄДРПОУ 37542197, 73000, м. Херсон, вул. Суоврова,29) здійснити перерахунок житлової субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) на ЖКП відповідно до особової справи №22259 з 01 листопада 2018 року по 15 квітня 2019 року включно, з урахуванням лише одного доходу (пенсії) та з врахуванням висновків суду.

Встановити Управлінню праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (код ЄДРПОУ 37542197, 73000, м. Херсон, вул. Суоврова, 29) строк для надання відповіді про виконання вказівок цієї ухвали - 30 календарних днів від дня її отримання.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.

Суддя І.І. Войтович