27 січня 2020 р. Справа № 480/5539/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - С.М. Бєлянської,
представника позивача - А.А. Мачули,
представника відповідача - В.О. Діхтяренка ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про скасування постанов,-
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - ГУ Держгеокадастру) в своїй позовній заяві просить скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 60824302 від 09.12.2019 в частині стягнення виконавчого збору, постанову ВП № 60824302 про стягнення виконавчого збору від 09.12.2019 у розмірі 16692 грн, видані головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Діхтяренком В.О.
Свої вимоги ГУ Держгеокадастру обґрунтовує тим, що постанова про стягнення виконавчого збору в сумі 16692 грн прийнята відповідачем за примусове виконання рішення немайнового характеру, мотивовані тим, що ГУ Держгеокадастру не виконало добровільно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 по справі № 480/1805/19.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 у справі № 480/1805/19 визнано протиправною та скасовано відмову ГУ Держгеокадастру в наданні ДП «Дослідне господарство «Іскра» Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України» у постійне користування земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області загальною площею 1947,1509 га та зобов'язати надати ДП «Дослідне господарство «Іскра» у постійне користування земельні ділянки для ведення товарного сільгоспвиробництва за рахунок земель сільгосппризначення державної власності на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області загальною площею 1947,1509 га., а саме: 5924187100:04:001:0022 площею 49,6110 га, 5924187100:04:001:0023 площею 104,0329 га, 5924187100:04:001:0024 площею 99,2516 га, 5924187100:04:001:0025 площею 225,8117 га, 5924187100:04:002:0109 площею 95,9381 га, 5924187100:04:002:0113 площею 95,2384 га, 5924187100:04:002:0112 площею 150,2354 га, 5924187100:04:002:0111 площею 97,3569 га, 5924187100:04:002:0108 площею 53,4989 га, 5924187100:04:002:0107 площею 90,7812 га, 5924187100:04:002:0110 площею 166,229 га, 5924187100:04:003:0103 площею 88,354 га, 5924187100:04:003:0110 площею 71,4567 га, 5924187100:04:003:0108 площею 69,6093 га, 5924187100:04:003:0109 площею 88,3286 га, 5924187100:04:003:0102 площею 32,1944 га, 5924187100:04:003:0106 площею 50,0049 га, 5924187100:04:003:0104 площею 29,6000 га, 5924187100:04:003:0112 площею 70,7974га, 5924187100:04:003:0105 площею 74,6953га, 5924187100:04:004:0018 площею 66,0354га, 5924187100:04:004:0019 площею 16,8218га, 5924187100:04:004:0015 площею 14,4524га, 5924187100:04:003:0100 площею 14,685га, 5924187100:04:003:0090 площею 32,1306 га.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду відмовлено ГУ Держгеокадастру в задоволенні апеляції, а рішення Сумського окружного адмінсуду від 18.07.2019 залишено без зміни.
За касаційною скаргою ГУ Держгеокадастру, Верховним Судом 25.11.2019 відкрито касаційне провадження, а 11.12.2019 зупинено виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 до перегляду судових рішень першої та апеляційної інстанції в касаційному порядку.
В зв'язку з цим у ГУ Держгеокадастру відсутній обов'язок виконувати рішення Сумського окружного адмінсуду від 18.07.2019 по справі № 480/1805/19.
Ухвалою суду від 26.12.2019 було відкрито провадження у цій справі за цим позовом і призначено до судового розгляду.
Протокольною ухвалою суду 27.01.2020 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.19.2019 № 870 "Про деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції" було замінено відповідача - Головне територіальне управління юстиції у Сумській області на його правонаступника - Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми).
10.01.2020 від відповідача надійшов письмовий відзив на позов (а.с. 41-46), в якому позовні вимоги визнаються безпідставними оскільки оспорювані постанови державним виконавцем винесені відповідно до ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон 1404-VIII), згідно з положенням частини четвертої цієї статті: державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Стягнення виконавчого збору є безумовною дією, яку здійснює державний виконавець у межах виконавчого провадження незалежно від здійснення дій, і є встановленою державою складовою процедури виконавчого провадження.
Добровільного виконання судового рішення не передбачено діючим законодавством на момент винесення постанови про стягнення виконавчого збору.
26.12.2019 виконавче провадження було зупинено в зв'язку з надходженням ухвали Верховного Суду про зупинення виконання судового рішення у справі № 480/1805/19.
В судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, що викладені вище і пояснив, що виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 зупинено Верховним Судом і тому обов'язку для його виконання у ГУ Держгеокадастру зараз не існує, тому стягнення виконавчого збору не може бути взагалі.
Представник відповідача підтримав письмовий відгук на позов в судовому засіданні та пояснив, що постанови про відкриття виконавчого провадження і про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692 грн ВП № 60824302 від 09.12.2019 відповідають діючому законодавству і винесені в той час, коли Верховним Судом ще не було зупинено виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду. Після отримання ухвали Верховного Суду від 11.12.2019 про зупинення виконання рішення Сумського окружного адмінсуду від 18.07.2019 державний виконавець вині постанову про зупинення виконавчого провадження і зараз ніякі виконавчі дії не проводяться.
Вислухавши представників сторін, перевіривши зібрані докази в їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд визнає, що позовна заява задоволенню не підлягає на підставі слідуючого.
В силу ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIIІ, в редакції, чинній на час розгляду справи (далі - Закон № 1404-VIIІ), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини п'ятої та шостої статті 26 Закону № 1404-VIIІ виконавець повинен не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа винести постанову про відкриття виконавчого провадження... У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець має зазначити про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
В силу статті 27 Закону № 1404-VIIІ виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
У разі наступних пред'явлень державному виконавцю до виконання виконавчого документа виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута під час попереднього виконання.
У разі закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.
Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
В судовому засіданні встановлено, що на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 по справі № 480/1805/19 (копія на а.с. 7-11), яке залишено без зміни постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2019, було видано 25.11.2019 виконавчий лист (копія на а.с. 47) про зобов'язання ГУ Держгеокадастру надати ДП «Дослідне господарство «Іскра» у постійне користування земельні ділянки для ведення товарного сільгоспвиробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області загальною площею 1947,1509 га.
Постановою Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Діхтяренка О.В. від 09.12.2019 відкрито виконавче провадження ВП № 60824302 з примусового виконання виконавчого листа № 480/1805/19, виданого Сумським окружним адміністративним судом 25.11.2019 (копія на а.с. 48), в якій визначено, що боржник протягом десяти робочих днів має виконати рішення суду, а також про стягнення виконавчого збору в розмірі 16692 грн.
Одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження відповідачем 09.12.2019 також винесено постанову про стягнення виконавчого збору з ГУ Держгеокадастру в Сумській області в розмірі 16692 грн (копія на а.с. 49).
Згідно з копіями ухвал Верховного Суду від 25.11.2019 та від 11.12.2019 (а.с. 18,19) за касаційною скаргою на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 у справі № 480/1805/19 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2019 у справі № 480/1805/19 відкрито касаційне провадження 25.11.2019, а 11.12.2019 задоволено заяву ГУ Держгеокадастру в Сумській області і зупинено виконання вищенаведених рішень попередніх інстанцій.
Отримавши ухвалу Верховного Суду від 11.12.2019 про зупинення виконання судових рішень, відповідачем було зупинено вчинення виконавчих дій до вирішення справи Верховним Судом, про що державним виконавцем Діхтяренком О.В. винесено 26.12.2019 постанову (копія а а.с. 53).
На підставі викладеного суд визнає, що доказів протиправності постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору та постанови про стягнення виконавчого збору ВП № 60824302 від 09.12.2019 не надано, тому позовні вимоги не можуть бути задоволені.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про скасування постанов відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал