29 січня 2020 р. Справа № 480/4901/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) (далі - відповідач, 5-й прикордонний загін), в якій просить визнати протиправними дії відповідача в частині не нарахування єдиного соціального внеску на суму виплат індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2015 по 02.02.2018 на час виключення зі списків особового складу; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити єдиний соціальний внесок на суму нарахувань індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.06.2015 по 02.02.2018 на час виключення зі списків особового складу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 по справі 4808/1672/19 позивачу нарахована та виплачена сума індексацію заробітної плати за період з червня 2015 року по лютий 2018 року в сумі 59891,75 грн. Із довідки про нарахування та виплату суми індексації від 14.11.2019 № 360 позивач дізнався, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму такої індексації нарахований не був.
Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки неврахування суми єдиного внеску, який мав би бути нарахований на суму виплаченої йому індексації грошового забезпечення, призводить до заниження розміру пенсії, яку він отримує.
Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це лише встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, на думку відповідача, поняття індексація не входить до складу грошового забезпечення, яке отримується військовослужбовцями, тому єдиний внесок не може бути нарахований на виплачену суму індексації, оскільки є соціальною гарантією держави щодо підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін. На законодавчому рівні встановлено, що платниками єдиного внеску є військові частини для військовослужбовців. Єдиний внесок нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, однак поняття "індексації грошових доходів населення" не входить і не відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
На вказаний відзив позивач надав відповідь у якій з доводами представника відповідача не погоджується, позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 03.12.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) з 01.06.2015 по 02.02.2018.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 по справі 480/1672/19 задоволено вимоги ОСОБА_1 до 5-го прикордонного загону (в/ч 9953), зобов'язано 5-й прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.06.2015 по 02.02.2018 на час виключення його зі списків особового складу (а.с. 13-15).
Листом від 18.11.2019 № 11/С-356 Сумський прикордонний загін роз'яснив позивачу, що на виконання рішення суду по справі № 480/1672/19 позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення. Також зазначено про те, що єдиний внесок на суми виплаченої індексації не нараховується (а.с. 16).
Згідно з довідкою від 14.11.2019 № 360 ОСОБА_1 виплачено 59891,75 грн. індексації грошового забезпечення. Відомостей про нарахування на суми індексації єдиного внеску зазначена довідка не містить (а.с. 17).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ) передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску.
Відповідно до абзацу 7 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є: військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Згідно із абзацом 2 пункту 1 частини 1 статті 7 Закону № 2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.
Пунктом 2 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція № 449) встановлюється єдиний внесок відповідно до Закону у розмірі 22 відсотків на суму: грошового забезпечення кожної застрахованої особи: оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця; допомоги з тимчасової непрацездатності; допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сім'ї" (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Інструкцією про прядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної Прикордонної служби України, затверджена наказом Адміністрації Державної Прикордонної служби України від 20.05.2008 № 425 (далі - Інструкція № 425) визначені поняття "грошове забезпечення" та "місячне грошове забезпечення", а також їх склад.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До складу місячного грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати та премія).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294) визначені поняття та структура грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25 - 28 до зазначеної постанови № 1294.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що індексація відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а отже на суми індексації грошового забезпечення військовослужбовця нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи, що відповідачем належним чином не доведено правомірності підстав не нарахування та несплати єдиного соціального внеску на суму виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з липня 2016 по лютий 2018 року, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Звернувшись до суду позивач просить визнати протиправними дії відповідача в частині не нарахування єдиного внеску на суму виплаченої індексації. Суд зазначає, що дії є активною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у прийнятті рішень, вчиненні конкретних дій, які посягають на права, свободи та інтереси особи, яка звертається до суду за їх захистом.
В даному випадку відповідач не вчинив дій, спрямованих на нарахування єдиного соціального внеску на суму виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з липня 2016 по лютий 2018 року, тобто допустив протиправну бездіяльність.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку належним способом захисту прав позивача буде визнання протиправною бездіяльності 5-го прикордонного загону щодо нарахування та сплати єдиного соціального внеску на суму виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 02.02.2018 року та зобов'язання відповідача нарахувати та сплатити єдиний соціальний внесок на суму зазначених виплат.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольинити.
Визнати протиправною бездіяльність 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) щодо нарахування та сплати єдиного соціального внеску на суму виплат ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 02.02.2018 року.
Зобов'язати 5-й прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) нарахувати та сплати єдиний соціальний внесок на суму виплаченої ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 02.02.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 768,40 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 29.01.2020.
Суддя С.М. Гелета