Постанова від 25.03.2010 по справі 2-а-3512/10

№ 2- А-3512/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2010 року м. Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Сум Князєв В.Б., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позово м ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про зобов'язання відповідача до вчинення дій, стягнення сум недоотриманої соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом, який мотивує тим, що вона народила дитину - доньку Дарію, ІНФОРМАЦІЯ_1, та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає, що вказана допомога їй виплачувалася в розмірах значно менших, ніж визначено законом. Відповідно до ст. ст. 14, 15 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» їй повинна виплачуватись допомога до досягнення дитиною трирічного віку відповідно до прожиткового мінімуму для дітей до 6-річного віку, який визначений Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 р.». За підрахунками позивачки їй не виплачено за період з травня 2008 р. по грудень 2008 р. включно соціальної допомоги до досягнення нею трирічного віку у розмірі 3184,87 грн. Тому позивачка просить:

- поновити строк для звернення до суду з позовом як пропущений з поважних причин;

- зобов'язати відповідача виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;

- визнати дії відповідача неправомірними, стягнути з відповідача на її користь недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з травня 2008 р. по грудень 2008 р. включно у розмірі 3184,87 грн.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради заперечувало проти задоволення позову, просить розглядати справу без участі його представника. В відзиві на позов повідомило, що у 2008 році виплати позивачу проводились відповідно до п.п.7,8 п.23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», де було визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-р/2008 вищеназвані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не були визнані неконституційними. Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради не має можливості виплатити позивачці допомогу в розмірах, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, так як розмір таких коштів не передбачений у державному бюджеті та не виділений управлінню. Управлінням вживались заходи щодо виплати громадянам державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірах, передбачених Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”. Зокрема, в липні 2008 року до Головного управління праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації були надані розрахунки потреби в додаткових коштах на виплату допомоги з проханням виділення додаткових асигнувань, але кошти на рахунок управління не надійшли. Просить відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що в задоволені позову необхідно відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачка народила доньку Дарію, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 5 ) та отримувала допомогу по догляду за дітьми до досягнення нею трирічного віку .

Згідно зі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції Закону, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до п. 3 розділу УІІІ Прикінцевих положень Закону в цій редакції розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої ст.15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Суд вважає, що позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахування та виплати на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з травня 2008 р. по грудень 2008 р. включно в розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років не підлягають задоволенню, оскільки нарахування і виплата позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які проведені з січня 2008 року, відповідають нормі ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”( в зміненій редакції Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28 грудня 2007 року) і є законними. З 2008 року дія Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” поширюється на осіб, як застрахованих, так і незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/08 від 22.05.2008 року не було визнано неконституційним положення п. 23 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», яким вносились зміни в ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і де було вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.; згідно з п.3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року -50 відсотками, з 01 січня 2009 року-75 відсотками, з 01 січня 2010 року -100 відсотками - прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

У відповідності з вказаними вимогами закону позивачці відповідачем виплачувалась належна їй допомога до догляду за дитиною за період травня 2008 р. по грудень 2008 р. включно, тому вимоги про стягнення 3184,87 грн. за вищезазначений період є безпідставними.

Позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на майбутнє не відповідають змісту законодавства, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання.

Керуючись ст. ст. 64, 152 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік”, Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/08 від 22.05.2008 року, ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про зобов'язання від подача до вчинення дій, стягнення сум недоотриманої соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .

На постанову суду протягом десяти днів може бути подана заява про апеляційне оскарження до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Сум. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Ковпаківський районний суд м. Сум. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було.

Суддя В.Б. Князєв