копія Справа №2-А-214/10
31 березня 2010 року Ковпаківський районний суд м. Сум в особі судді Князєва В.Б., при секретарі Сема О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми про зобов'язання до вчинення дій ,-
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми та отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід 3 групи, захворювання якого пов'язане з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є прирівняним до інвалідів війни.
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчою чим 6 мінімальних пенсій за віком.
Такі ж саме розміри пенсії передбачені постановою КМУ від 30.05.1997 року № 523 „Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім того, відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі: інвалідам 3 групи - 50% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам 3 групи - у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, виплачується 50,00 грн. щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.
Однак, розмір його пенсії не відповідав (та на сьогодні не відповідає) розміру, що визначений законодавством. В результаті, він недоотримав значну частину сум пенсії, на яку мав і має право.
В зв'язку з цим 27.01.2009 року позивач звертався до управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми, в якому він отримує пенсію, з проханням провести її перерахунок у відповідності до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи».
Однак, листом від 06.02.2009р. у проведенні перерахунку пенсії та виплаті недоотриманих сум пенсії йому було відмовлено, у зв'язку з тим, що пенсія йому виплачувалась виходячи з того, що Постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 13.01.2002 р. встановлено, що розрахунок пенсій призначених відповідно до ст. 54 Закону провадився виходячи з розміру 19,91 грн., а з 2008 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни до Закону, згідно з якими розміри пенсій осіб, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи визначаються у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Разом з цим, позивач зазначає, що зазначені зміни, внесені до Закону, рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. були визнані не конституційними, а значить втратили чинність. Натомість, як зазначає позивач, Кабінетом Міністрів України 28.05.2008 р. було прийнято постанову, якою було встановлено мінімальні розміри пенсій для осіб, що отримують пенсію за 3аконом України - «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи», виходячи з якої йому і виплачується пенсія. Таким чином, відповідач не вбачає підстав для перерахунку та виплати йому недоотриманих сум пенсії.
Позивач вважає, що його права порушено, а дії відповідача є неправомірними та просить суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми призначити йому державну пенсію як інваліду 3 групи, щодо захворювання яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч.4 ст.54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; призначити додаткову пенсію як інваліду 3 групи за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також проводити нарахування надбавки до пенсії як інваліду війни 3 групи, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 13 Закону України „Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та нарахування щомісячної цільової допомоги на прожиття інвалідам війни, відповідно до встановлення нового розміру прожиткового мінімуму починаючи з 1 січня 2009 року.
Крім того, просить стягнути з відповідача на його користь недосплачений розмір державної та додаткової пенсії за період з січня 2008 р. по грудень 2008 р. включно у розмірі 28229 грн. 24 коп.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. В запереченні проти позову зазначено, що позивач отримує пенсію, призначену відповідно до вимог Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 03.01.2002 року “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” встановлено, що розрахунок пенсії проводиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп. Це відповідає порядку обчислення пенсії, затвердженому Постановою КМУ № 523 від 30.05.1997 року. Що стосується вимоги позивача про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми проводити нарахування надбавки до пенсії як інваліду війни 3 групи з 01.01.2009 р. відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", то вищезазначені розміри підвищень до пенсії інвалідам війни затверджені Законом України від 05 жовтня 2005 року № 2939 - IV " Про внесення змін до Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ", в тому числі для інвалідів війни 3 групи ( до яких відноситься позивач ) - 30 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, які і виплачуються на сьогоднішній день в розмірі, передбаченим вищезазначеним Законом. Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача проводити нарахування щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття інвалідам війни, відповідно до встановленого нового розміру прожиткового мінімуму, починаючи з 01.01.2009 року, управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми заперечує її як таку, що суперечить діючому законодавству, оскільки на сьогоднішній день нарахування цільової грошової допомоги на прожиття інвалідам війни регулюється Законом України " Про внесення змін до Закону України " Про поліпшення матеріального становища інвалідів війни " від 18.11.2004 р. № 2192, яка виплачується позивачу як інваліду 3 групи в розмірі 50,00 грн. Нарахування щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття інвалідам війни на рівні прожиткового мінімуму діючим законодавством не передбачено.
Також управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми заперечує проти вимоги позивача про стягнення розміру державної та додаткової пенсії за період з січня 2008р. по грудень 2008 р. включно в розмірі 28229,24 грн., оскільки вона суперечить ст. 105 ч. 3 КАС України.
Також, відповідач наполягає на відмові в задоволенні позову через пропущення позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, визначеного ст. 99 КАС України.
Суд, перевіривши та вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач має статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується копією пенсійного посвідчення та вкладки до посвідчення (а.с. 7). Отримує державну та додаткову пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Рішенням МСЕК від 05.03.1998 року позивачу встановлено 3 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією довідки МСЕК (а.с. 9) і є прирівняним до інвалідів війни.
Відповідно до ст. 49 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 зазначеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), віднесеним до категорії 1 розміри пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком, а для інвалідів 2 групи восьми мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 3 групи - у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст. 53 цього ж Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам 3 групи - у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, державна та додаткової пенсії розраховуються виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, розмір якої відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розрахунок пенсій позивачу відповідачем проведено виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., встановленого постановою КМ України від 3 січня 2002 року № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.” В даному нормативному акті Кабінетом Міністрів встановлено розмір сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, що на переконання суду не відповідає вимогам ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки законом передбачено право Кабінету Міністрів України встановлювати порядок обчислення пенсії, а не її розмір.
Оскільки зазначена постанова Кабінету Міністрів в частині розміру пенсії, що має виплачуватися позивачу суперечить вимогам закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд відповідно до вимог ст. 9 ч. 4 КАС України вважає необхідним керуватися нормативним актом, що має вищу юридичну силу, а саме законом, а не постановою Кабінету Міністрів.
При розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 зазначеного Закону, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до вимог Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковим мінімумом є вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров»я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім»ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Прожитковий мінімум встанолюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Визначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність визначений Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів соціальних виплат та допомоги.
Тобто, мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є відправною величиною, від якої проводиться розрахунок пенсій, визначених в ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи».
Статтею 99 КАС України встановлений річний строк звернення до адміністративного суду.
Позивач звернувся до суду 16.02.2009 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач в своїх запереченнях на адміністративний позов наполягав на відмові в задоволенні позову з підстав пропущення строку звернення до адміністративного суду, встановленою ст. 99 КАС України (а.с. 17-21).
Відповідно до Закону України " Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України " були внесені зміни до статей 50 та 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ". Згідно внесених змін до статті 50 Закону передбачено, що особам віднесеним до І категорії призначається щомісячна додаткова пенсія інвалідам 3 групи у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір додаткової пенсії становить 74,70 грн. Також було змінено частину третю і четверту статті 54 вищевказаного Закону, де передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 - 1990 роках по 3 групі інвалідності - 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
У внесених змінах до статей 50, 54 цього Закону також передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із Законом України " Про державний бюджет України " і не може коригуватися іншими нормативно - правовими актами.
З 22.05.2008 року згідно рішення Конституційного Суду України ці зміни до Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" втратили чинність, тому вимоги позивача підлягають захисту з 22.05.2008 року.
Відповідно до ст. 105 ч. 3 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про:
скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремо його положень;
зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішення, дією або бездіяльністю;
виконання зупиненої чи не вчиненої дії;
встановлення наявності чи відсутності компетенції суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, а саме необхідно: зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми призначити позивачу державну пенсію як інваліду 3 групи, щодо захворювання яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч.4 ст.54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; призначити додаткову пенсію як інваліду 3 групи за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком згідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також проводити нарахування надбавки до пенсії як інваліду війни 3 групи в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком згідно до ст. 13 Закону України „Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та нарахування щомісячної цільової допомоги на прожиття інвалідам війни, відповідно до встановлення нового розміру прожиткового мінімуму починаючи з 22.05.2008 року.
Керуючись ст. ст. 17, 69-71,76-86, 99-100, 158-160,163 КАС України, ст. ст. 13, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми про зобов'язання до вчинення дій задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми призначити ОСОБА_1 державну пенсію як інваліду 3 групи, щодо захворювання яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком згідно до ч. 4 ст.54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; призначити додаткову пенсію як інваліду 3 групи за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком згідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також проводити нарахування надбавки до пенсії як інваліду війни 3 групи, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком згідно до ст. 13 Закону України „Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та нарахування щомісячної цільової допомоги на прожиття інвалідам війни відповідно до встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, починаючи з 22.05.2008 року.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Сум шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його оголошення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було.
Суддя (підпис) В.Б. Князєв
Вірно:
Суддя В.Б. Князєв