18 серпня 2009 p. 13 год. 00 хв. № 2-а-8406/09/1070
Київський окружний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Щавінського В.Р.
при секретарі судового засідання - Дейнеці І.С.
за участю представників сторін:
- від позивача: Сухина Р.Г.- представник за довіреністю.
- від відповідачів: Кучма О.М.- представник за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу
за позовом Закритого акціонерного товариства „Риболовецьке господарство села
Трипілля" до Обухівської районної державної адміністрації Київської області
про зобов'язання вчинити дії. -
ЗАТ «Риболовецьке господарство села Трипілля» звернулося до суду з позовом до Обухівської РДА Київської області з вимогою зобов'язати відповідача вчинити дії по затвердженню технічної документації із землеустрою щодо надання земельної ділянки ЗАТ «Риболовецьке господарство села Трипілля» в оренду для сільськогосподарської діяльності у зв'язку з переоформленням права постійного користування земельною ділянкою на право оренди.
У подальшому позивач уточнив позовні вимоги просив також визнати незаконною відмову Обухівської РДА Київської області у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо надання земельної ділянки ЗАТ «Риболовецьке господарство села Трипілля» в оренду для сільськогосподарської діяльності у зв'язку з переоформленням права постійного користування земельною ділянкою на право оренди.
У обгрунтування своїх позовних вимог вказує, ідо ЗАТ «Риболовецьке господарство села Трипілля» звернулося з листом №69 від 03.03.2009 р. до Обухівської РДА Київської області про затвердження технічної документації із землеустрою щодо падання земельної ділянки.
Обухівська РДА листом №336-2551 від 06.04.2009 р. відмовила у задоволенні вказаного клопотання. Вказану відмову позивач вважає протиправною, та такою, що порушує ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст.122-124 та Перехідних положень Земельного кодексу України.
У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідач - Обухівська РДА Київської області проти позову заперечував, вважає, що відмова позивачу у затвердженні технічної документації є правомірною, тому у задоволенні позову просив відмовити.
У обгрунтування своєї правової позиції вказує, що відповідно до ст.124 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. №2768-111 (далі - ЗК України) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частиною другою, третьою ст.124 цього кодексу.
Оскільки, переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право оренди не входить у вичерпний перелік, встановлений частиною другою, третьою ст.134 ЗК України, передача земельної ділянки позивачу повинна відбуватися на конкурентних засадах (земельних торгах).
Вказує, що клопотання про затвердження технічної документації із землеустрою було подане після внесення змін до ст. 124 ЗК України та не вирішене на момент внесення змін, отже, повинне бути реалізоване органами виконавчої влади відповідно до їх компетенції у порядку та з додержанням вимог цього кодексу.
У судовому засіданні представник відповідача також заперечував проти позовних вимог, просив відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції- переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Отже, необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Повноваження органів виконавчої влади в галузі земельних відносин визначено главою 3 Земельного кодексу України, а повноваження місцевих державних адміністрацій ст.17 вказаного кодексу.
Згідно ч.1 ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 р. на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Вирішення питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою відноситься до владних повноважень районних державних адміністрацій. Оскарження актів місцевих державних адміністрацій відбувається в порядку визначеному КАС України.
Згідно п.1 ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Із змісту позовних вимог та заперечень відповідача вбачається, що суттю даного спору не є оскарження права власності чи права оренди земельної ділянки, оскільки у позивача таке право ще не виникло. Позивачем, фактично оскаржується рішення органу державної влади щодо відмови у затвердженні технічної документації із землеустрою, яка сама по собі ще не дає позивачу права власності чи оренди. Тобто, спір про право за даних обставин відсутній, що сторонами не заперечується.
Зважаючи на це. суд вважає, що вказаний спір підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Судом встановлено, що відповідно до Державного акту на право вічного користування земельною ділянкою, земельна ділянка площею 125, 28 га. належала сільськогосподарській артілі «Пролетарська правда».
Рішенням Трипільської сільської ради народних депутатів від 14.08.1990 р. було затверджено виділити земельну ділянку площею 5, 0 га для колективного садівництва; рішенням №1 від 15.02.1992 р. - площею 11, 5 га для розширення садівничого товариства; рішенням Трипільської сільської ради від 27.07.1993 р. було затверджено рішення зборів представників цехів рибоколгоспу «Пролетарська правда» про виділення земельної ділянки садівничому товариству «Рибак» під розширення садово-огородніх ділянок для працівників рибоколгоспу «Пролетарська правда» площею 10, 5 га.
На підставі рішення загальних зборів колгоспників (протокол №1 від 19.08.1997 р.) риболовецький колгосп «Пролетарська правда» реорганізовано в ЗАТ «Трипільське риболовецьке господарство «Пролетарська правда» (ідентифікаційний код 02797391).
ЗАТ «Риболовецьке господарство села Трипілля» (ідентифікаційний код 30889056) створене в процесі реорганізації (витяг з протоколу № 11 /БП-98 від 31.10.1998 р.) ЗАТ «Трипільське риболовецьке господарство «Пролетарська правда» (ідентифікаційний код 02797391) та зареєстроване 23.03.2000 р. Обухівською районною державною адміністрацією у Київській області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію від 03.03.2000 р. за №1326.
Згідно ч.2 ст.108 ЦК України у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Відповідно до цього, ЗАТ «Риболовецьке господарство села Трипілля» є землекористувачем земельної ділянки загальною площею 52, 4468 га, що знаходиться на території Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області та надана у вічне користування згідно Державного акта на вічне користування землею колгоспами №446737. що виданий 21.03.1948 р.
Факт перебування вказаної земельної ділянки у постійному користуванні позивача підтверджується:
- довідкою за формою 6-зем Обухівського районного відділу земельних ресурсів Київського обласного головного управління земельних ресурсів №731 від 31.01.2001 p.;
- довідкою за формою 6-зем Обухівського районного відділу земельних ресурсів Київського обласного головного управління земельних ресурсів №48 від 31.01.2003 p.;
- довідкою за формою 6-зем Обухівського районного відділу земельних ресурсів Київського обласного головного управління земельних ресурсів №2593 від 25.01.2003 p.;
- довідкою за формою 6-зем Обухівського районного відділу земельних ресурсів Київського обласного головного управління земельних ресурсів №6028 від 04.10.2005 p.;
- довідкою за формою 6-зем Обухівського районного відділу земельних ресурсів Київського обласного головного управління земельних ресурсів №7079/2 від 30.01.2006 p.;
- довідкою за формою 6-зем Обухівського районного відділу земельних ресурсів Київського обласного головного управління земельних ресурсів №675 від 28.02.2008 р.
10.04.2005 р. ЗАТ «Риболовецьке господарство села Трипілля» звернулося до відповідача з клопотанням надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо надання земельної ділянки в оренду ЗАТ «Риболовецьке господарство села Трипілля» площею 52, 4490 га для сільськогосподарської діяльності на території Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області.
Обухівська РДА розпорядженням №476 від 05.08.2005 р. надала дозвіл позивачу на виготовлення технічної документації щодо надання вказаної земельної ділянки в оренду та доручило землевпорядній організації виготовити указану технічну документацію для погодження та затвердження її в установленому порядку.
Роботи по складанню технічної документації b землеустрою щодо надання земельної ділянки в оренду було здійснено ТОВ «НВК «Горизонт» з дотриманням вимог Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою, та договорів оренди землі та Положення по земельно-кадастровій інвентаризації земель населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України від 26.08.1997 р. №85.
Технічна документація із землеустрою щодо надання земельної ділянки в оренду була погоджена з районним відділом земельних ресурсів та відділом містобудування і архітектури.
Позивач 03.03.2009 р. звернувся до відповідача з листом №69, у якому просив затвердити технічну документацію із землеустрою щодо надання земельної ділянки ЗАТ «Риболовецьке господарство села Трипілля» в оренду для сільськогосподарської діяльності на території Трипільської сільської ради Обухівського району Київської області, яка розроблена ТОВ НВК «Горизонт» та погоджена в установленому порядку.
Відповідач листом №336-2551 від 06.04.2009 р. відмовив у задоволенні вказаного клопотання, мотивуючи відмову відсутністю у ЗАТ «Риболовецьке господарство села Трипілля» права на отримання земельної ділянки у оренду за рішенням (розпорядженням) органу виконавчої влади, та обґрунтовуючи тим, що відповідно до ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою ст. 134 цього Кодексу.
Оскільки, переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право оренди не входить у вичерпний перелік встановлений частинами другою, третьою ст.134 ЗК України, передача земельної ділянки ЗАТ «Риболовецьке господарства села Трипілля» повинна відбуватися на конкурентних засада дах (земельних торгах).
Суд вважає, що вказана відмова відповідача є неправомірною виходячи з наступного:
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.3 ст.122 ЗК України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Відповідно до ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно абз.З п.1 Перехідних положень ЗК України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Враховуючи, що дозвіл на виготовлення технічної документації щодо надання земельної ділянки в оренду, надано Обухівською районною державною адміністрацією Київської області позивачу розпорядженням №476 від 05.08.2005 p., тобто до 1 січня 2008 р., то передача в оренду вказаної земельної ділянки із земель державної та комунальної власності повинна здійснюватися без проведення земельних торгів (аукціонів) в порядку встановленому ст.123 ЗК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.3, 17, 71, 94, 158-163, 254 КАС України
суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконною відмову Обухівської районної державної адміністрації Київської області в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо надання земельної ділянки Закритого акціонерного товариства „Риболовецьке господарство села Трипілля в оренду для сільськогосподарської діяльності у зв'язку переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право оренди.
3. Зобов'язати Обухівське районну державну адміністрацію Київської області вчинити дії по затвердженню технічної документації із землеустрою щодо надання земельної ділянки Закритому акціонерному товариству „Риболовецьке господарство села Трипілля" в оренду для сільськогосподарської діяльності у зв'язку переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право оренди.
Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова Київського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Київський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.