Справа № 2-а-91/09 (2-а-183/08)
26 лютого 2009 року 15:27 м. Киів
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Харченко С.В., при секретарі Зінов'євій А.С., за участю представників сторін: від позивача: Шиганського В.В., Рогачова Ю.М., від відповідача: Воловенка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Центральний ринок «Васильок»
до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання недійсним рішення про застосування штрафних
(фінансових) санкцій, -
Дочірнє підприємство «Центральний ринок «Васильок» звернулось до суду з позовом до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції від 05.09.2008 № 0000772346.
В обґрунтування позовних вимог, представник позивача вказує, зокрема на те, що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є протиправним, оскільки, відповідач не мав права застосовувати штрафи, передбачені Указом Президента України від 12.06.1995 № 436/95 „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", з огляду на вимоги ч. 4 ст. 217 та ст. 238 Господарського кодексу України і п. 11 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні", якими встановлено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати фінансові (штрафні) санкції у випадках, порядку та розмірах, установлених Законами України, проте, зазначений Указ Президента України не є Законом.
Крім того, представник позивача вважає, що висновок відповідача щодо порушення позивачем вимог п. 2.6. Положення „Про ведення касових операцій в національній валюті України", затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (надалі - Положення) є безпідставним, оскільки вся готівка отримана позивачем за 31.05.2008 була своєчасно та в повній сумі оприбуткована.
Представник відповідача проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на те, що в ході перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності господарської одиниці - дочірнього підприємства „Центральний ринок „Васильок", Васильківською об'єднаною державною податковою інспекцією виявлено порушення вимог чинного законодавства, а саме, встановлено факт неоприбуткування готівки у сумі 7 715, 50 грн., чим порушено п. 2.6 Положення та у зв'язку з чим, відповідно до Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 до відповідача було застосовано штрафні (фінансові) санкції у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
У судове засідання, призначене на 11.12.2008, з'явились представники позивача та представник відповідача. У судовому засіданні, для одержання нових доказів по справі, на підставі ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України була оголошена перерва до 16.01.2009 о 16 год. 45 хв., яку в подальшому було продовжено до 12.02.2009 о 12 год. 15 хв., 26.02.2009 о 13 год. 45 хв.
У судовому засіданні, призначеному на 26.02.2009, представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі. Представник відповідача проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, подані позивачем документи та письмові заперечення відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2 ст. 11 Закону України „Про державну податкову служби в Україні", органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Цією ж статтею встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Що стосується підстав та порядку проведення планових перевірок суб'єктів підприємницької діяльності, що використовують реєстратори розрахункових операцій, то вони визначаються Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 481/95-ВР та п.п. 2.6 - 2.7 додатку до Наказу ДПА України від 11.10.2005 № 441 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку складання плану - графіка перевірок суб'єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні" та проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби, групою у складі не менше двох посадових осіб за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку.
Згідно з коригуванням плану перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності відділу контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Київській області на серпень 2008 року
затвердженого Головою ДПА в Київській області 16 серпня 2008 року відповідна перевірка дочірнього підприємства „Центральний ринок „Васильок" призначена на 16.08.2008 року.
Як вбачається з матеріалів справи, 16.08.2008 Васильківською об'єднаною державною податковою інспекцією проведено перевірку дочірнього підприємства „Центральний ринок „Васильок" щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, на підставі якої складено акт № 002375, яким встановлено порушення підприємством п. 2.6 Положення „Про ведення касових операцій в національній валюті України", затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637.
За результатами зазначеної перевірки, Васильківською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 5 вересня 2008 року № 0000772346, яким на підставі п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995 року (із змінами та доповненнями) до дочірнього підприємства „Центральний ринок „Васильок" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 38 577 грн. 50 коп.
Як вбачається з акта перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності № 002375, під час проведення перевірки 16.08.2008 Васильківською об'єднаною державною податковою інспекцією було встановлено, що записи в КОРО за 31.05.2008 року (про облік надходження коштів у сумі 7715, 50 грн.) не були здійснені, у зв'язку з чим перевіряючими зроблено відповідний запис.
Згідно п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (надалі - Положення), касою є приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) -прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п. 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000, використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає:
• - наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;
• - підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО;
• - щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцями (клієнтам), записуються окремо.
Згідно до приписів п. 2.6 Положення, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Указом Президента України № 436/95 від 12.06.1995 „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", у разі не оприбуткування (неповного та/або несвоєчасного) оприбуткування у касах готівки передбачена відповідальність у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави
Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Судом встановлено, що 31.05.2008 відповідачем облік готівки у сумі 7715, 50 грн. 00 коп. в КОРО відображено не було. Даний факт не заперечується представниками позивача.
Суд вважає, що позивачем порушені вищезазначені вимоги законодавства, у зв'язку з чим до нього правомірно застосовано штрафні санкції.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Дочірнього підприємства «Центральний ринок «Васильок» про визнання недійсним рішення Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 05.09.2008 № 0000772346, -відмовити.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.