Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогір'я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444
Справа № 669/1150/19
Провадження № 2-а/669/12/19
23 січня 2020 року смт.Білогір'я
Білогірський районний суд Хмельницької області
в складі:
головуючої судді Бараболі Н.С.
за участю секретаря Рудої Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Білогір'я справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ДП18 №486340 від 16 жовтня 2019 року,
25.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ДП18 №486340 від 16 жовтня 2019 року.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 16.10.2019 на 357 км. а/д «№12» його під час керування транспортним засобом MAN TGА, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом-платформою TAD CLASSIC, реєстраційний номер НОМЕР_2 було зупинено капралом поліції взводу №2 роти №4 БУПП у Вінницькій області Бондаренко Л.О. за те, що він, нібито, віз вантаж, габарити якого перевищують нормативно встановлені, без відповідних дозвільних документів. Як наслідок, відносно позивача було винесено постанову серії ДП 18 №486340 від 16.10.2019 і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн.
Працівником поліції при розгляді справи про адміністративне правопорушення вимоги закону щодо своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, не було встановлено чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують, і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Зазначив, що працівник поліції незаконно розглянув справу про адміністративне правопорушення на місці зупинки транспортного засобу, хоча згідно ст. 276 КУпАП мав би її розглянути за місцем вчинення правопорушення, тобто за місцем знаходження органу, уповноваженого Законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Крім того, постанова серії ДП18 №486340 від 16.10.2019 року не містить посилань на жодні належні та допустимі докази, зокрема показання свідків, показання технічних приладів та засобів, посилання на офіційні документи, тощо, на підставі яких поліцейським зроблено висновок про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 132-1 КУпАП.
У зв'язку з наведеним, позивач просив скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ДП18 №486340 від 16.10.2019 року.
Позивач в судове засідання не з'явився. Про розгляд справи повідомлений. В позовній заяві ОСОБА_1 просив проводити розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представником Управління патрульної поліції в Вінницькій області Департаменту патрульної поліції Д.Химич до суду подано відзив на адміністративний позов, згідно якого остання вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Зізначив, що інспектором, як посадовою особою, оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням докази порушення позивачем ПДР України, маючи відповідні повноваження зроблено висновок про притягнення позивача до адміністративної відповідальності. Таким чином розглядаючи дану справу інспектор діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, КУпАП та іншими нормативно правовими актами.
Згідно ч. 3 ст.205КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися в судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновків про задоволення позовних вимог.
З копії постанови серії ДП18 №486340 від 16.10.2019 слідує, що позивача визнано винним в тому, що він 16.10.2019 о 19 год. 15 хв. на а/д «№12», 357 км, керуючи транспортним засобом MAN 18-480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом TAD CLASSIK 24-2, реєстраційний номер НОМЕР_2 , на якому перевозив великогабаритний вантаж без відповідного дозволу, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 132-1 КУпАП.
Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладено стягнення за ст. 132-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 510 гривень.
Стаття 9 КУпАП визначає адміністративне правопорушення (проступок) як протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 132-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
З Правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, затверджених Постановою КМУ № 30 від 18.01.2001 (далі - Правила) вбачається, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктами 22.4 та 22.5 ПДР, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, встановлено, що вантаж, який виступає за габарити транспортного засобу спереду або ззаду більш як на 1 м, а за шириною перевищує 0,4 м від зовнішнього краю переднього або заднього габаритного ліхтаря, повинен бути позначений відповідно до вимог підпункту "з" пункту 30.3 цих Правил. За спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів (п. 4 Правил).
Пунктами 25-28 Правил визначено, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.
З дозволу №13008901-25031 НГ, долученого до справи позивачем вбачається, що він затверджений 16.10.2019 і дозволяє рух транспортного засобу MAN 18-480 реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом TAD CLASSIK 24-2, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з вантажем - технікою по відповідному маршруту, в тому числі і по автодорозі виїзд на М12 - М12-об'їзна Хмельницького - М12- об'їзна Вінниці - М12 - об'їзна Немирова - М12 - виїзд на М05 - М05 - виїзд на М28 - М28 - виїзд на М15 - М15-Ізмаїл - М15 - виїзд М28 - М28 - виїзд на М05 - М05 - виїзд на М12-М12-обїзна Немирова - М12 - об'їзна Вінниці - М12- об'їзна Хмельницького - М12-виїзд на М19 - М19 - виїзд на Р41 - виїзд на М09 - М 09 - виїзд на М06 - М06 - виїзд на М10 - М10 - Яворів. При цьому, у вказаному дозволі зазначені наступні параметри транспортних засобів: довжина - 24,00 м, ширина - 3,49 м, висота - 4,49 м, загальна вага автопоїзду з вантажем - 45,40 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 11 т, вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу - 3,50 м.
Так, інспектором поліції в постанові зазначено перевезення великогабаритного вантужу без відповідного дозволу, однак не вказано який саме вантаж перевозив ОСОБА_1 без відповідного дозволу та не зазначено його габаритів.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем жодним чином не доведено правомірності винесеного рішення капралом поліції Бондаренко Л.О. та не спростовано доводів позивача про неправомірність оскаржуваної постанови.
Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд, як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування постанови є законними і обґрунтованими.
Керуючись, ст.ст. 7, 9, 132-1, 251, 278-280, 293 КУпАП, ст.ст. 2, 6, 19-20, 77, 286 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову серії ДП18 №486340 від 16 жовтня 2019 року поліцейської взводу №2 роти №4 Департаменту патрульної поліції у Вінницькій області капрала поліції Бондаренко Лесі Олександрівни про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1ст.132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 510,00 гривень скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н. С. Бараболя