Справа № 760/33744/19
3-838/20
24 січня 2020 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Українець В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прописаний (зареєстрований) за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , працює: лікар-приватний підприємець, по сумісництвом лікар в ТОВ «Ukrainian Aesthetics» (зі слів пасажира), паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 13 листопада 2017року,
за ст. 471 МК України, -
11 грудня 2019 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил.
Відповідно до протоколу № 0846/10000/19 про порушення митних правил від 24 листопада 2019 року в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу А митного поста «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС України 24 листопада 2019 року приблизно о 19 годині 40 хвилин при здійснені митного контролю пасажирів та багажу рейсу W66276 сполученням «Братислава - Київ» для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина УкраїниОСОБА_1 .
Під час проведення митного контролю за допомогою рентгентапарату було встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , переміщував через митний кордон одне місце багажу і одне місце ручної поклажі. В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей у валізі знаходились косметологічний препарат PRX-T в кількості 25 упаковок (5 ампул по 4 мл в кожній), виробництва Італії, згідно маркування на загальну вартість 1875 євро.
Товари переміщувалися без ознак приховування.
З метою забезпечення сплати митних платежів в повному обсязі, з суми вартості, що перевищує еквівалент 1000 євро, громадянином України ОСОБА_1 були самостійно сплачені митні платежі в сумі 7513,31 грн. Складено УМД форми МД-1 серії КВА № 077180 від 24 листопада 2019 року.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся.
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил № 0846/10000/19 за ст. 471 МК України. Зазначив, що ОСОБА_1 обрав формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор» та перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, розглянувши отримані матеріали, вбачається наступне.
Встановлено, що 24 листопада 2019 року приблизно о 19 годині 40 хвилин в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу А митного поста «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС України при здійснені митного контролю пасажирів та багажу рейсу W66276 сполученням «Братислава - Київ» для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина УкраїниОСОБА_1 .
Під час проведення митного контролю за допомогою рентгентапарату було встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , переміщував через митний кордон одне місце багажу і одне місце ручної поклажі. В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей у валізі знаходились косметологічний препарат PRX-T в кількості 25 упаковок (5 ампул по 4 мл в кожній), виробництва Італії, згідно маркування на загальну вартість 1875 євро.
Товари переміщувалися без ознак приховування.
З метою забезпечення сплати митних платежів в повному обсязі, з суми вартості, що перевищує еквівалент 1000 євро, громадянином України ОСОБА_2 були самостійно сплачені митні платежі в сумі 7513,31 грн. Складено УМД форми МД-1 серії КВА № 077180 від 24 листопада 2019 року.
24 листопада 2019 року стосовно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0846/10000/19 за ст. 471 МК України за проходження через «зелений коридор» та переміщення товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
У статтях 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 436 встановлені переліки товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз'яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.
З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 добровільно обрав «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину.
Оскільки ОСОБА_1 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, ОСОБА_1 , вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.
Закон не містить застережень щодо можливості іншого порядку переміщення предметів, щодо яких встановлено заборону чи обмеження.
Разом з тим, переміщуваний косметологічний препаратдо ввезення в Україну не заборонений та не обмежений, тому конфіскації не підлягає.
ОСОБА_1 самостійно виявив бажання сплатити митні платежі, які необхідно сплатити при ввезені вказаних товарів на територію України (складено МД-1 Серія КВА № 077180 від 24 листопада 2019 року на суму 7513 гривень 31 копійка), що підтверджується квитанцією № 0.0.1534198985.1 від 24 листопада 2019 року (а.с. 16, 17).
За таких обставин, вбачається за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також стягненню з ОСОБА_1 на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 384 гривні 20 копійок.
Керуючись статтями 196, 197, 366, 458, 471, 527-529 МК України, статтями 283, 284, 294 КпАП України,
Визнати ОСОБА_1 винним у порушенні митних правил, відповідальність за які передбачена статтею 471 Митного кодексу України.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384 гривні 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: