Справа №712/7548/19
Провадження №3/712/4/20
28 січня 2020 року, суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Калашник В.Л., за участю прокурора військової прокуратури Черкаського гарнізону Кириченка С.О., розглянувши матеріали справи відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , головного спеціаліста відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №315104 від 28.05.2019, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно із підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі по тексту - Закону) являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація) за 2017 рік.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до статті 1 Закону визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 65 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до наказу № 291 від 02.12.2015, т.в.о. військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_2 , ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно до абзацу 14 частини 1 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування, серед яких перше місце займає - щорічна декларація, яка подається у період з 00 дин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Саме ч. 1 ст. 45 Закону чітко визначено, що особи, зазначені у пункті 1 підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
З 1 січня 2018 року розпочався етап подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Таким чином граничним терміном подачі декларації для ОСОБА_1 було визначено Законом 1 квітня 2018.
У відповідності до абзацу 14 частини 1 статті 1 Закону № 1700-VIІ, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік ОСОБА_1 подана до Реєстру - 05.10.2018.
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно із підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, адже граничний термін законом було визначено до 01.04.2018, а декларація фактично подана 05.10.2018.
Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтримав та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки нею були порушені вимоги антикорупційного законодавства.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про час, місце слухання справи повідомлялася належним чином. Проте на адресу суду, ОСОБА_1 скерувала заяву, в якій просила розглянути справу про адміністративне правопорушення, без її участі. Крім того, ОСОБА_1 зазначила, що вину визнає, проте просила суд врахувати, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, подала несвоєчасно з поважних причин, а саме в зв'язку з доглядом тяжко хворої неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , яка перебувала тривалий час на лікуванні в медичному закладі. Для підтвердження своїх доводів, надала копії медичних документів.
Заслухавши думку прокурора, врахувавши письмові пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до наказу № 291 від 02.12.2015, тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_2 , ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділення забезпечення Жашківського районного військового комісаріату.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону чітко визначено, що особи, зазначені у пункті 1 підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно до положень ст.280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, у числі інших, визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності, чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Крім того, конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Згідно ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо припускала настання цих наслідків.
Разом з тим, під час судового розгляду було встановлено, що в ОСОБА_1 були наявні поважні причини, у зв'язку з чим, вона не мала можливості вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме перебування її неповнолітньої дитини тривалий час на лікуванні в медичному закладі. Вказане підтверджується, наданими ОСОБА_1 копіями виписок із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_3 , виданих Національним інститутом раку, а також посвідченням дитини інваліда п.А, серії НОМЕР_1 .
На підставі викладеного, прихожу до висновку, що матеріали адміністративної справи не містять доказів, які б свідчили про наявність у ОСОБА_1 вини у формі прямого чи непрямого умислу направленого на несвоєчасне подання щорічної декларації за 2017 рік, без поважних на те причин.
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не можу ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч.1 ст.247 КУпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ч.1 ст.172-6, ч.1 ст. 247 КУпАП та Законом України «Про запобігання корупції», -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КпАП України закрити, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси В. Л. Калашник