Рішення від 28.01.2020 по справі 200/14073/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2020 р. Справа№200/14073/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, відповідно до тексту заяви позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 29.08.2019, яким ОСОБА_1 не призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 14.08.2019; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу.

В обґрунтування позову зазначає, що перебуває на обліку відповідача як внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованої території. 14.08.2019 року позивач звернулась до Департаменту із заявою про призначення (відновлення) щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на наступний шестимісячний строк. Рішенням Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 29.08.2019 позивачу відмовлено у призначені щомісячної адресної допомоги через наявність інформації в системі "Аркан" стосовно перетинання лінії розмежування позивачем. За зазначених обставин вважає дії відповідача щодо відмови у призначенні соціальних виплат незаконними та такими, що порушують її конституційні права.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.12.2019 відкрито провадження у справі розгляд справи визначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідачем надано письмовий відзив, в обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач 14.08.2019 звернулася до Департаменту з приводу призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, допомогу не призначено у зв'язку з не підтвердженням фактичного місця проживання за місцем реєстрації ВПО згідно з рішенням комісії з питання призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО на підставі даних системи "Аркан". Вважає належним відповідачем у даній справі - комісію з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо.

Вирішуючи питання щодо суб'єктного складу відповідачів у даній справі, суд зазначає наступне.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Частиною 3 ст. 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Аналіз наведених норм свідчать про те, що в адміністративних справах відповідачами є суб'єкти владних повноважень, в тому числі інший суб'єкт при здійсненні ним публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Матеріали справи свідчать, що рішення про відмову у призначенні допомоги прийнято саме Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради (№620941 від 29.08.2019). Отже, вказаний суб'єкт є належним відповідачем у даній справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 . Згідно паспортних даних позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач є внутрішньо переміщеною особою, про що свідчить відповідна довідка від 22.08.2018 №0000602574, адреса фактичного місця проживання/перебування позивача: АДРЕСА_2 .

14.08.2019 року позивач звернулась до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

20.08.2019 року за адресою проживання позивача працівником відповідача було складено акт № 1/701 щодо підтвердження перебування за адресою реєстрації ВПО.

Згідно витягу з протоколу №86 від 28.08.2019 комісією з розгляду питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам міської ради, з урахуванням інформації отриманої шляхом обміну з системою «Аркан», прийнято рішення про відмову в призначенні допомоги внутрішньо переміщеним особам.

29.08.2019 Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради (Кальміуський район) прийнято рішення про відмову у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в т.ч. на оплату житлово-комунальних послуг, на звернення від 14.08.2019.

Згідно листа Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 15.10.2019 №56.7-28495-56.1, за період з 14.08.2019 по 28.08.2019 відділом соціальних інспекторів департаменту перевірялись відомості щодо фактичного місця проживання ОСОБА_1 , під час підтвердження відомостей, щодо фактичного проживання інспектором в онлайн-режимі 19.08.2019 та 27.08.2019 направлені запити до Державної прикордонної служби України, згідно отриманої інформації з системи «Аркан» ОСОБА_1 фактично постійно перебуває на непідконтрольній території (за період з 19.05.2019 по 19.08.2019) знаходилась на підконтрольній території сім днів. З урахуванням складеного Акту та інформації отриманої з системи «Аркан», 27.08.2019 міською комісією з розгляду питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам прийняте рішення про відмову у призначенні соціальних виплат (адресної допомоги) ОСОБА_1 .

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови у виплати грошової допомоги, суд виходить з наступного.

Згідно до приписів частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Призначення щомісячної адресної допомоги переміщеним особам визначається Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (далі - Порядок №505).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

За вимогами п.3 Порядку №505 грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах, зокрема, для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається.

Для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку (п. 5 Порядку №505).

Пунктом шостим Порядку №505 передбачені підстави, коли грошова допомога не призначається, а саме: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Відповідно до п.7 Постанови №505 якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.

За приписами п.12 Порядку №505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.

Згідно з рішенням Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 29.08.2019 року підставою для відмови позивачу у призначенні грошової допомоги стало не проживання позивача за фактичним місцем проживання/перебування на підставі даних системи "Аркан".

Проте, суд звертає увагу, що вказана підстава, у відповідності до п. 6 Порядку № 505, не виключає право позивача на отримання адресної допомоги.

Крім того, актом, складеним працівником відповідача від 20.08.2019 року, підтверджено проживання позивача за адресою реєстрації як ВПО.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відмова позивачу у відновленні виплати щомісячної адресної допомоги з підстав не підтвердження фактичного місце проживання є протиправною.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про скасування рішення відповідача та зобов'язання здійснити призначення, нарахування та виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за заявою від 14.08.2019 року.

Судові витрати згідно ст. 139 КАС України підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 238, 239, 248, 256, 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (87500, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру, 70, ЄДРПОУ 41336065) про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 29.08.2019 № 620941 про відмову у призначенні ОСОБА_1 допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за заявою від 14.08.2019 року.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради здійснити ОСОБА_1 призначення, нарахування та виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за заявою від 14.08.2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (87500, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру, 70, ЄДРПОУ 41336065) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 28 січня 2020 року.

Суддя І.В. Буряк