Рішення від 17.01.2020 по справі 200/14460/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2020 р. Справа№200/14460/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про стягнення заборгованості з пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовною заявою до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач):

- стягнути з Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області належну ОСОБА_1 пенсію за період з 01.02.2017 року по 01.01.2020 рік в розмірі 69379,72 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона є пенсіонером та перебуває на обліку у відповідача, як внутрішньо переміщена особа.

Позивач зазначає, що звернулась до відповіда з письмовим запитом.

На даний запит-було отримано відповідь Бахмутсько - Лиманського об'єднаного Пенсійного фонду Донецької області від 09.12.2019 року, з якої вона дізналась, що відповідач з 01.02.2017 року припинив виплату пенсії, мотивуючи це проведенням чергового інформаційного обміну з органами соціального захисту населення у результаті якого не підтвердилося місце її фактичного проживання.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.02.2018 року по справі №805/330/18-а задоволено її адміністративний позов, зобов'язано відповідача поновити нарахування та виплату пенсії з 01.02.2017 року.

Проте позивач вказує, що відповідач не виконує дане судове рішення і пенсію не виплачує, у зв'язку з чим звернулась з даним адміністративним позовом.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив, що припинення виплати пенсії позивачу пояснює посиланням на Закони № 1058 та "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", постанови КМУ від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі - Постанова КМУ № 637) та від 08 червня 2016 року № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі - Постанова КМУ № 365), тощо.

Відповідач зазначив, виплата пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2019 року по 31.01.2019 року була запланована у січні 2019 року, але з 01.01.2019 року була призупинена (згідно звірки з даними управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради та управлінням праці та соціального захисту населення Бахмутського району), до з'ясування місця фактичного проживання.

Станом на 01.01.2020 року заборгованість за період з 01.02.2017 року по 01.01.2020 року складає 72 737,82 грн.

Із заявою про поновлення виплати пенсії та документами про фактичне місце проживання Позивач до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області не зверталася. Документи, які б дозволили з'ясувати (спростувати) обставин, які стали підставою для зупинення виплати пенсії, в управління відсутні.

На думку відповідача, позивач у визначеному законодавством порядку, не вжив заходів, спрямованих на отримання належної їй суми пенсійних виплат та у зв'язку з цим не змогла отримувати вказані виплати, тобто реалізувати гарантоване Конституцією право.

На підставі викладеного відповідач вважає, що діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", підзаконними нормативними актами, прийнятими постановами Кабінету Міністрів України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі № 200/14460/19-а за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та відстрочено позивачу сплату судового збору до прийняття рішення по суті.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 (а.с. 12-13).

Позивач є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку відповідача як пенсіонер, що підтверджується матеріалами відповідної пенсійної справи та їй призначена пенсія за віком, що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням серії № 58039/34 (а.с. 14).

ОСОБА_2 була взята на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується відповідною довідкою управління соціального захисту населення від 07 травня 2018 року № 1419118916, згідно з якою позивач постійно проживала за адресою: АДРЕСА_2 і перемістилась та зареєструвалась за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 14).

Місто Горлівка Донецької області включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року по справі №200/330/18-а, яке набрало законної сили 15 березня 2018 року, визнано неправомірною бездіяльність Бахмутського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2017 року та зобов'язано Бахмутське об'єднане Управління пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2017 року (а.с.27-30).

Як зазначає позивач у позовній заяві, з 01 лютого 2017 року по 01 січня 2020 року в сумі 69379,72 грн., відповідачем було припинено виплату пенсії позивачу без повідомлення причин та надання відповідного рішення про припинення виплати пенсії.

Проте, з довідки відповідача № 179 про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії позивача, судом встановлено, що виплата пенсії позивачу з 01 лютого 2017 року по 01 січня 2020 року не здійснювалась у сумі 74238, 67 грн., а не 69379,72 грн., як про це вказує позивач (а.с.23-24).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Питання призначення та виплати пенсій врегульовані статтями 9 та 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за якими, зокрема, пенсія за віком призначається та виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Так відповідач не заперечує право позивача на отримання пенсії, проте зазначає про її невиплату з огляду на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".

Проте, суд не приймає до уваги посилання відповідача на певний перелік постанов Кабінету Міністрів України, які на його переконання повинні бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних.

З огляду на викладене, підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили, відтак, посилання відповідача на положення підзаконних нормативно-правових актів є необґрунтованим.

Підсумовуючи викладене, правових підстав для невиплати заборгованості по пенсійним виплатам судом не встановлено.

Судом встановлено, що сума заборгованості відповідача з пенсії позивача за період з лютого 2017 року по січень 2020 року включно, складає 72737,82 грн.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України серед повноважень суду при вирішенні справи є повноваження прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд, з метою ефективного захисту та відновлення порушених прав позивача вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та задовольнити адміністративний позов, шляхом стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з пенсії з лютого 2017 року по січень 2020 року року включно, у сумі 72737,82 грн.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2019 року суд відстрочив позивачеві сплату судового збору до прийняття рішення у справі.

Нормами частини другої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Судом встановлено, що станом на момент прийняття рішення у справі, судові витрати позивачем не оплачені.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд приходить до висновку про стягнення на користь Державного бюджету України судового збору в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Приписами п.1 ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Отже, дане рішення суду підлягає негайному виконанню в частині зобов'язання відповідача виплатити позивачу заборгованість з пенсії за один місяць.

Врахувавши висновки Верховного суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 805/402/18-а (провадження № Пз/9901/20/18), керуючись Конституцією України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та практикою Європейського суду з прав людини, Законами України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про судовий збір", статтями 2, 9, 77, 133, 139, 241-246, 262, 263, 291, 371, 382 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про стягнення заборгованості з пенсії - задовольнити.

Стягнути з Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 35, м. Бахмут, Донецька область, 84500, код ЄДРПОУ 42172734) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) заборгованість з пенсії у розмірі 72737 грн. 82 коп.

Стягнути на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримавача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько - Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 35, м. Бахмут, Донецька область, 84500, код ЄДРПОУ 42172734).

Рішення суду підлягає негайному виконанню в частині зобов'язання відповідача виплатити позивачу заборгованості з пенсії за один місяць.

Рішення складене у повному обсязі 17 січня 2020 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч