Ухвала від 23.01.2020 по справі 140/1796/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову в задоволенні заяви про визнання виконавчого документа таким,

що не підлягає виконанню

23 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/1796/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

за участю секретаря судового засідання Шепталової А.П.,

стягувача Бігун О.М., представника стягувача Ковальчук І.О.,

представника боржника Москальця В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Маневицької районної державної адміністрації про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Маневицької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року скасовано рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року у справі №140/1796/19 за позовом ОСОБА_1 до Маневицької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині, зобов'язання вчинити дії та прийнято нову постанову, якою позов задоволено: визнано протиправним та скасовано пункт 3 розпорядження голови Маневицької районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №3 “Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації” та зобов'язано Маневицьку районну державну адміністрацію привести штат відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації у відповідність до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №943 “Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців”; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Маневицької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1921 грн (а.с.188-194).

Для виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року Волинський окружний адміністративний суд 13 грудня 2019 року за заявою ОСОБА_1 видав виконавчі листи №1277/2019 та №1278/2019.

14 січня 2020 року до суду надійшла заява Маневицької районної державної адміністрації - боржника у виконавчому провадженні - про визнання таким, що не підлягає виконанню, виконавчого листа №1277/2019, виданого Волинським окружним адміністративним судом 13 грудня 2019 року. Заява обґрунтована тим, що Маневицькою районною державною адміністрацією судове рішення виконане добровільно з прийняттям головою Маневицької районної державної адміністрації розпорядження від 25 листопада 2019 року “Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №3”. Однак 27 грудня 2019 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Гриценею Г.Г. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №1277/2019 на підставі заяви стягувача ОСОБА_1 . Крім того, в той же день були винесені постанови про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження у розмірі 139,12 грн та про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн. Вважає, що наявні підстави для визнання виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2019 №1277/2019 таким, що не підлягає виконанню, оскільки постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року виконана боржником добровільно ще 25 листопада 2019 року (а.с.200-202).

У судовому засіданні представник Маневицької районної державної адміністрації заяву підтримав та просив з наведених вище підстав задовольнити; стягувач ОСОБА_1 та її представник Ковальчук І.О. у задоволенні заяви просили відмовити, оскільки виконавчий лист виданий судом за наявності на те підстав, а постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду не виконана відповідно до її резолютивної частини у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представника заявника - боржника у виконавчому провадженні, стягувача та її представника, перевіривши матеріали справи, дійшов таких висновків.

Відповідно до вимог частин першої - другої статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Зазначена норма допускає можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, не лише внаслідок помилкового видання судом виконавчого документа, а також у випадку, якщо стягувач подав виконавчий лист для примусового виконання після добровільного повного виконання боржником зобов'язань за судовим рішенням.

Виконавчий лист від 13 грудня 2019 року №1277/2019 виданий Волинським окружним адміністративним судом для примусового виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року в частині зобов'язання Маневицької районної державної адміністрації привести штат відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації у відповідність до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №943 “Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців”.

Абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №943 “Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців” (надалі - Постанова №943, зі змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2009 року №970 “Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №943”) установлено, що чисельність працівників органу (відділу) ведення Державного реєстру виборців (далі - орган ведення) визначається з урахуванням кількості виборців, включених на 26 березня 2006 року до списків виборців на виборчих дільницях, що були утворені в межах території, на яку поширюються повноваження цього органу: до 25000 виборців - 3 штатні одиниці, від 25001 до 50000 - 4, від 50001 до 100000 - 5, від 100001 до 150000 - 6, від 150001 до 200000 - 7, від 200001 до 250000 - 8, від 250001 до 300000 - 9, понад 300000 - 10 штатних одиниць.

В мотивувальній частині постанови від 12 листопада 2019 року суд апеляційної інстанції констатував, що з урахуванням кількості виборців (від 25001 до 50000) в межах території, на яку поширюється повноваження органу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації, чисельність працівників відділу ведення Державного реєстру виборців Маневицької районної державної адміністрації згідно з пунктом 1 Постанови №943 має становити 4 штатні одиниці.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 розпорядження першого заступника голови Маневицької районної державної адміністрації від 25 листопада 2019 року №359 “Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №3” введено посаду спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації - 1 штатна одиниця (а.с.206-207). Згідно з додатком 2 до розпорядження голови районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №3 (у редакції розпорядження голови районної державної адміністрації від 25 листопада 2019 року №359) гранична чисельність відділу ведення Державного реєстру виборців становить 4 штатні одиниці (начальник відділу - 1, провідний спеціаліст - 2, спеціаліст - 1) - а.с.208-209.

Разом з тим, суд не може залишити поза увагою тієї обставини, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року було скасовано пункт 3 розпорядження голови Маневицької районної адміністрації від 04 січня 2019 року №3 “Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації”, яким передбачалось утворення відділу Державного реєстру виборців апарату Маневицької райдержадміністрації чисельністю 3 штатні одиниці. Восьмий апеляційний адміністративний суд не визначив спосіб виконання судового рішення від 12 листопада 2019 року. Але оскільки судом скасовано пункт розпорядження про створення відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької райдержадміністрації, то введенню посади спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації мало би передувати створення відповідного відділу чисельністю 4 штатних одиниці. Крім того, судом встановлено, що Маневицькою районною державною адміністрацією не повідомлено ОСОБА_1 про прийняття 25 листопада 2019 року розпорядження №359, яким на думку боржника, виконано постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року (доказів протилежного суду не надано). У той же час, ОСОБА_1 є особою, якою ініційовано судове провадження у спірних правовідносинах та на її користь судом прийнято постанову за результатами вирішення цього спору. Відтак, виконавчий документ виданий судом за заявою стягувача ОСОБА_1 за наявності підстав для примусового виконання судового рішення.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення від 13 грудня 2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 20 липня 2004 року в справі “Шмалько проти України” (заява №60750/00) також зазначав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).

Відповідно до статті 5 Закону України “Про виконавче провадження” примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Грицені Г.Г. від 27 грудня 2019 року ВП №60941422 відкрито виконавче провадження за виконавчим листом від 13 грудня 2019 року №1277/2019 (а.с.203).

Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення установлений статтею 63 Закону України “Про виконавче провадження”. Згідно з частиною першою цієї статті за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

З аналізу наведеної норми слід дійти висновку, що обов'язок здійснити перевірку виконання боржником рішення покладено на державного виконавця.

У судовому засіданні встановлено й інші обставини, які пов'язані із виконанням судового рішення у даній справі. Так постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року у справі №140/1795/19 задоволено позов ОСОБА_1 до Маневицької районної державної адміністрації: Бігун О.М. поновлено на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації з 03 травня 2019 року (а.с.247-250). Також судом встановлено, що Маневицькою районною державною адміністрацією у період з 18 жовтня 2019 року по 13 грудня 2019 року чотири рази змінювалися структура та чисельність органу ведення Державного реєстру виборців, що підтверджується копіями розпоряджень від 18 жовтня 2019 року №308, від 25 листопада 2019 року №359, від 27 листопада 2019 року №364 та від 13 грудня 2019 року №391 (а.с.234-238, 245, 251-255). При цьому розпорядження №308, №364 та №391 стосуються структури органу ведення Державного реєстру виборців Маневицької районної державної адміністрації з 01 січня 2020 року, а розпорядження №359 - з 25 листопада 2019 року.

Оцінюючи у сукупності обставини та враховуючи те, що ОСОБА_1 (стягувач) заперечує факт повного виконання судового рішення боржником, а також наявність іншого судового рішення, виконання якого пов'язане із даним (постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №140/1795/19), то заява про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є передчасною та суд не знаходить підстав для її задоволення.

Керуючись статтями 248, 256, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Маневицької районної державної адміністрації про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Ж.В. Каленюк

Ухвала у повному обсязі складена 28 січня 2020 року