Номер провадження 3/754/171/20
Справа №754/17399/19
Іменем України
22 січня 2020 року суддя Деснянського районного суду міста Києва Зотько Т. А., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця Закарпатської області Тячівського району, с. Нересниця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
До Деснянського районного суду м. Києва надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення місцем вчинення правопорушення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності є м. Київ, пр. Броварський, 18, місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є: АДРЕСА_1 .
Також в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що розгляд адміністративної справи відбудеться в Деснянському районному суді м. Києва.
20.01.2020 через канцелярію суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання, відповідно до якого останній просить здійснювати розгляд даної справи про адміністративне правопорушення за місцем його проживання, що відноситься до територіальної підсудності Тячівського районного суду Закарпатської області.
Клопотання мотивоване тим, що в момент складання протоколу ОСОБА_1 перебував у відрядженні в м. Києві. Повторний приїзд на розгляд справи до даної місцевості значно ускладнюється територіальною незручністю та суворою трудовою дисципліною за місцем роботи.
Таким чином, явка ОСОБА_1 на розгляд справи стає неможливою, що значно ускладнить своєчасність розгляду справи, а в разі розгляду за його відсутності з поважних причин, буде порушено принципи повноти, всебічності та об'єктивності розгляду справи, що неодмінно призведе до скасування винесеною постанови у справі.
Отже, із врахуванням зазначених обставин, розгляд справи про адміністративне правопорушення буде доречніше здійснити за місцем проживання ОСОБА_1 , що в повній мірі відповідатиме завданням провадження у справі про всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Перевіривши адміністративний матеріал, доводи заяви особи яка притягується до адміністративної відповідальності, суд доходить такого висновку.
Згідно із абз. 2 ст. 246 КУпАП, порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно зі ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
При цьому, відповідно до п. 4 абз. 1 ст. 213 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення розглядаються районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами (суддями).
Відповідно до абз. 2 ст. 214 КУпАП, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів, розглядають справи про адміністративні правопорушення, віднесені цим Кодексом до їх відання.
Коло останніх визначено положеннями ст. 221 КУпАП.
Відповідно до абз. 1 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення та заяви з копією паспорта, ОСОБА_1 проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що територіально відноситься до підсудності Тячівського районного суду Закарпатської області.
Згідно норм ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У зв'язку з чим, враховуючи вище викладене, суд, з урахуванням положень ст. ст. 213, 214, 221, 276 КупАП, виходячи з норм ст. 278 КУпАП, а також з урахуванням заяви особи яка притягується до адміністративної відповідальності, вважає, що органом уповноваженим розглядати дану справу про адміністративне правопорушення є Тячівськкий районний суд Закарпатської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 213, 214, 245, 246, 251, 276, 277, 278, 280, 283, 285 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення направити для розгляду до Тячівського районного суду Закарпатської області (Закарпатська обл., м. Тячів, вул. Незалежності, 120) за територіальною підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: