Справа № 569/22906/19
17 січня 2020 року місто Рівне
Суддя Рівненського міського суду О.Г.Крижова, розглянувши матеріали, які надійшли з ДПП управління патрульної поліції в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, суддя -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 201384 від 06 грудня 2019 року вбачається, що 06 грудня 2019 року ОСОБА_1 на а/д Н22 Устилуг - Луцьк - Рівне, 154 км. керував транспортним засобом - автомобілем «Audi 100» д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком на стан алкогольного сп'яніння №871 від 06.12.2019 року. Огляд на стан сп'яніння проводився у лікаря нарколога. Водій від такого огляду на місці зупинки транспортного засобу відмовився у присутності двох свідків. Результат огляду становить 1.95 % проміле.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , зазначив, що свою вину в порушенні ПДР він не визнає, оскільки даного адміністративного правопорушення не скоював. Вказав, що в медичному закладі йому надали алкотестер невідомої для нього моделі, сертифікат на вищевказаний алкотестер йому надати відмовились. Тому ОСОБА_1 наполягав на відібранні у нього саме біологічних зразків у вигляді кровідля проведення експертизи на визначення стану алкогольного сп'яніння та вважає, що такий висновок - алкотестер невідомої моделі, на стан алкогольного сп'яніння не може слугувати доказом у справі. Просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що провадження в даній справі слід закрити з таких підстав.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. вирішення її у точній відповідності із законом.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року за №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатацію транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясувати всі обставини, перелічені у ст.ст. 247 та 280 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.ст. 251 та 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення. винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Судом встановлено, що дії лікаря, який видав висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 06 грудня 2019 року відносно ОСОБА_1 не відповідали встановленим законом вимогам, оскільки не вказано за допомогою якого саме алкотестера проводився огляд.
Згідно п. 23 «Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці», затвердженого Постановою КМУ від 04.06.2015 р. № 374 та пп.5) ч.1 ст. 3 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» газоаналізатори відносяться до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, оскільки використовуються у сфері контролю безпеки дорожнього руху.
Відповідно до положень Національного стандарту України «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій», затвердженого Наказом Держспоживстандарту України №375 від 27.12.2006р., калібрувальні лабораторії повинні відповідати вимогам цього стандарту та пройти акредитацію (атестацію) й мати відповідний сертифікат.
Згідно відомостей Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення до переліку дозволених для застосування на території України медичних виробів «Газоаналізатори Drager Alcotest» виробництва Drager Safety AG & Co. KGaA (Німеччина), свідоцтво про державну реєстрацію 14455/2014 належать: Газоаналізатор Drager Alcotest 3000, Газоаналізатор Drager Alcotest 5510, Газоаналізатор Drager Alcotest 5510 з конфігуруванням, Газоаналізатор Drager Alcotest 6820, Газоаналізатор Drager Alcotest з конфігуруванням, Газоаналізатор Drager Alcotest ХТ.
В листі за підписом Заступника Міністра охорони здоров'я України зазначено, що використання медичних виробів - «Газоаналізатори Drager Alcotest», які були завезені та реалізовані на території України та введені у експлуатацію користувачем протягом терміну дії свідоцтва про державну реєстрацію є можливим за умов додержання вимог щодо калібрування та інших нормативних документів, що підтверджують вірність результатів вимірювання.
Протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, в якому зазначається суть правопорушення та інші дані, необхідні для розгляду справи, і не може вважатися беззаперечним доказом вини особи.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного сп'яніння визначається ст. 266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» від 17.12.2008 року № 1103 та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735. Вказаними нормативними документами передбачено процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення ознак стану сп'яніння.
Як вбачається із справи, на прохання ОСОБА_1 медичний огляд було проведено в КЗ «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення». При цьому, він наполягав на відібранні у нього саме біологічних зразків у вигляді крові. Натомість в супереч його клопотанню, було проведено огляд на предмет алкогольного сп'яніння за допомогою приладу алкотестеру Драгер.
За приписами п. 7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного або психотропної речовини обов'язкове. Натомість такою Інструкцією чи іншим нормативно-правовим актом не заборонено відібрання крові на предмет визначення наявності алкоголю. Суд погоджується із ОСОБА_1 , що не відібрання у вказаний спосіб та з вказаною метою крові, вказує на порушення його прав, як водія передбачених ст. 266 КУпАП. Згідно якої водій має право провести огляд на предмет сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано таке право на проведення огляду. На погляд суду, ці обставини мають суттєве значення для правильного вирішення справи, оскільки не дотримання встановленого порядку щодо проведення огляду на стан сп'яніння у медичному закладі унеможливлює визнання судом, здобутих по справі доказів, належними та допустимими, в розумінні вимог ст. 251 КУпАП. При цьому, за приписами п. 8 вказаної Інструкції, метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Згідно ж п. 9 згаданої Інструкції, використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Проте, судом встановлено, що в спірних протоколі та медичному висновку складених відносно ОСОБА_1 немає даних, що алкотестер Драгер, який був використаний стосовно нього підтверджений сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу такої вимірювальної техніки.
За положеннями п. 22 наведеної Інструкції, висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Вказані обставини в сукупності, об'єктивно позбавляють суд можливості визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Оскільки, його вина у вчиненні такого порушення явно ґрунтується на припущеннях.
За приписами ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 38, 130, 247, 283 та284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського міського суду О.Г. Крижова