Справа № 736/1948/19
Номер провадження 3/736/26/20
27 січня 2020 року м. Корюківка
Корюківський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Чурупченка М.І.,
за участю секретаря - Макуха О.О.,
порушника - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, що надійшли від Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого секретарем тендерного комітету, головним інженером ( заступник начальника з 23.10.2019року) у Корюківському міжрайонному управлінні водного господарства,
за ч.1 ст.164-14 КУпАП, -
21 грудня 2019 року під час перевірки Корюківського міжрайонного управління водного господарства, начальником відділу контролю у сфері закупівель Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, ОСОБА_2 , було виявлено порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлю відповідно до вимог законодавства. Зокрема, при проведенні закупівлі «Екскаватор - навантажувач ELEX 81А-01 або еквівалент (ДК 021:2015:43260000-3) - Механічні лопати, екскаватори та ковшові навантажувачі, гірнича техніка)» секретарем тендерного комітету, головним інженером ОСОБА_3 допущено порушення законодавства про закупівлі в частині не оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу переліка змін до тендерної документації.
В ході проведення моніторингу встановлено, що Замовником 14.11.2019 року внесено зміни до тендерної документації, при цьому, положення тендерної документації, до яких внесено зміни, не відображено у вигляді закреслених даних, а також не оприлюднено перелік змін до тендерної документації, чим порушено вимоги абз. 2 ч.2 ст. 23 ЗУ «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року №922-VIII.
Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 164-14 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що збитків від здійснення покупки екскаватора підприємству не спричинено, а навпаки екскаватор придбали на майже 200 тис. грн. дешевше ніж за тендерною ціною.
Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи, а саме: даними протоколу про адміністративне правопорушення № 25/159/2019-пр, даними Наказу №66, про початок моніторингу закупівель від 02. 12.2019 року, даними Переліку процедур закупівель, даними Висновку про результати моніторингу закупівель №377 від 06.12.2019 року, та іншими матеріалами справи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На підставі вищевказаного, вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та враховуючи, що даним правопорушенням будь-якої шкоди та збитків не завдано, негативних наслідків не настало, тому правопорушення з боку ОСОБА_1 є незначним, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності та закрити провадження на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись щодо нього усним зауваженням.
Оскільки провадження підлягає закриттю, тому від сплати судового ОСОБА_1 слід звільнити.
Керуючись ст. 22, ч.1 ст. 164-14, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП, суд, -
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-14 КУпАП та враховуючи, що правопорушення незначне, звільнити його від адміністративної відповідальності, а провадження у його справі закрити по малозначності, обмежившись усним зауваженням.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя М. І. Чурупченко