Номер справи 661/2499/19 Головуючий в 1 інстанції Матвєєва Н.В.
Номер провадження 22-ц/819/129/20 Доповідач Орловська Н.В.
21 січня 2020 року Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Орловської Н.В.,
суддів: Кутурланової О.В.,
Майданік В.В.,
секретар Литвиненко В.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Новокаховського міського суду Херсонської області у складі судді Матвєєвої Н.В. від 17 липня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства «Новокаховське житлово-експлуатаційне управління» про визнання незаконними дій та відшкодування матеріальної і моральної шкоди,
23 травня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою до комунального підприємства «Новокаховське житлово-експлуатаційне управління» про визнання незаконними дій та відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Новокаховське УПСЗН у травні 2018р. відмовило у призначенні із 01.11.2018р. житлової субсидії на компенсацію оплати житлово комунальних послуг, які надає КП ЖЕУ з причин надання останнім недостовірної інформації про наявність боргу із оплати комунальних послуг у сумі 2435,27грн, який вважає незаконним через відсутність відповідного судового рішення про встановлення суми заборгованості.
Починаючи із 15.10.2018р. по 15.04.2019р. нарахована оплата за комунальні послуги сплачена у повному розмірі, а тому відсутність житлової субсидії спричинило збитки у розмірі рівному сумі 12 483,39 грн. не отриманої соціальної допомоги на часткову компенсацію комунальних послуг .
Крім того, вважає, що неправомірними діями відповідача заподіяна моральна шкода, на відшкодування якої просить стягнути суму не меншу розміру, заподіяної матеріальної шкоди, 12 483,89 грн. Всього просить стягнути із відповідача суму 24966,78 грн., а також визнати відповідача винним у припиненні виплати суспільної допомоги.
Рішенням Новокаховського міського суду Херсонської області від 17 липня 2019 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Судове рішення мотивовано тим, що рішення про відмову у призначенні субсидії із 1.11.2018р. по 04.2019р. прийнято уповноваженим органом, УПСЗН Новокаховської міської ради, із тих підстав, що за інформацією, наданою відповідачем КП «ЖЄУ», наявна заборгованість ОСОБА_1 із сплати комунальних послуг станом на 1.11.2018р.в сумі 3868,28 грн, тоді як відсутні підстави для списання боргу згідно скасованого судового наказу.
У наданні субсидії у осінньо-зимовий період із 1.11.2018р. по 04.2019р. відмовлено також із причин відсутності доходів у члена сім'ї заявника , яким понад три місяці не сплачений ЄСВ ( єдиний соціальний внесок) , а також через неможливість складання акту обстеження соціально-побутових умов сім'ї з причин не допуску соціального інспектора для обстеження побутових умов.
За відсутності доказів вини КП «ЖЕУ» у прийнятті УПСЗН Новокаховської міської ради рішення від 01.11.2018р. про відмову призначити житлову субсидію ОСОБА_1 , відсутні підстави для покладання на відповідача обов'язку відшкодування матеріальної шкоди рівної сумі неотриманої субсидії та відшкодування моральної шкоди.
В апеляційній скарзіОСОБА_1 посилається на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та вимогам законодавства, оскільки суд не взяв до уваги що відповідач безпідставно включив її у список боржників житлово - комунальних послуг, тоді як такий борг не підтверджений вмотивованим рішенням суду.
У відзиві КП «Новокаховське житлово-експлуатаційне управління» доводи апеляційної скарги заперечує, вважає рішення суду законним і обґрунтованим, просить залишити його без змін, а скаргу без задоволення, оскільки позивач є споживачем наданих комунальних послуг та має заборгованість із їх оплати у сумі 6281 ,16 грн. станом на 01.07.2019р. У провадженні суду перебуває справа за позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості по комунальним послугам, тоді як скасування судового наказу у 2012р. не є підставою вважати заборговані кошти із оплати за надані комунальні послуги незаконною та такою, що неправомірно нарахована.
Заслухавши доповідача, осіб, які приймають участь у розгляді справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 367 ЦПК України, колегією суддів встановлені наступні обставини.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Як убачається зі змісту позовної заяви та пояснень представника позивача в ході розгляду справи, заподіяння шкоди ОСОБА_1 пов'язує із тим, що за відсутності судового рішення про встановлення боргу, відповідач неправомірно надав Управлінню праці та соціального захисту населення інформацію про обліковану ним заборгованість із оплати комунальних послуг, що стало підставою для відмови у призначенні заявнику житлової субсидії та спричинило позивачу майнову та моральну шкоду.
Загальні підстави відповідальності за заподіяну майнову і моральну шкоду визначені ст.1166 ЦК України , згідно якої майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної особи, а також шкода завдана майну фізичної особи відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала. Особа , яка завдала шкоди звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю згідно ч.1 ст.1167 ЦК України, відшкодовується особою, яка її завдала за наявності її вини, крім випадків , встановлених частиною другою цієї статті.
Судом встановлено та вбачається із матеріалів справи, що ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до рішення виконкому Новокаховської міської ради №102 від 10.03.2011 року, виконавцем послуг в комунальному житловому фонді з утримання будинку і споруд та прибудинкової території є КП «НК ЖЕУ».
За змістом наданої відповідачем довідки вбачається, що розрахунковим відділом підприємства ведеться облік нарахувань за житлово-комунальні послуги за тарифами, затвердженими Новокаховською міською радою, на особовому рахунку кожного споживача. Нарахування відбувається щомісячно.
На кожному особовому рахунку відображаються всі нарахування, надані пільги, субсидії, перерахунки, сплати та борги.
Дебіторська заборгованість населення перед КП «НК ЖЕУ» за житлово-комунальні послуги по бухгалтерському обліку обліковується на окремому рахунку в повному обсязі за весь період з початку обслуговування житлового фонду.
Відповідно до звіту, складеного відповідачем від 04.06.2019 року, за адресою: АДРЕСА_1 станом на 1 листопада 2018 року рахується заборгованість в сумі 3868,28 грн.. ( а.с.22-27,30).
Крім того у цьому звіті відображено, що з липня 2012 року позивачка отримувала житлову субсидію та сплачувала обов'язковий платіж. Останній період нарахування субсидії - з жовтня 2017 року по квітень 2018 року.
На підставі запиту Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради про надання інформації щодо наявності простроченої заборгованості станом на 1.11.2018р. , відповідачем КП «НК ЖЕУ» надана інформація про заборгованість у розмірі 3868,28грн.
Згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради від 14.11.2018р. на звернення ОСОБА_1 , остання повідомлена про порядок та умови призначення житлової субсидії та наявності інформації про обліковану КП «НК ЖЕУ» простроченої заборгованості по оплаті комунальних послуг.
Крім того, на повторне звернення ОСОБА_1 надано письмове роз'яснення від 03.12.2018р. про те, що із 1.05.2018р. при призначенні субсидії враховується майновий стан, зайнятість та доходи членів сімей осіб зі складу домогосподарства ( чоловік, дружина), які не зареєстровані у цьому господарстві. Відомості про таких членів сім'ї зазначаються в декларації і можуть впливати на право домогосподарства на призначення субсидії, а доходи цих осіб враховуватись при розрахунку розміру субсидії. ( а.с.51).
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) за часом виникнення спірних правовідносин.
Згідно підпункту 5 пункту 6 цього Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
В абзаці другому пункту 14 Положення зазначено, що для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості в яких зазначається сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.
Відомості, зазначені в абзаці другому цього пункту, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає повідомлення заявнику в паперовому вигляді рекомендованим листом із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може прийняти рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії у разі наявності підстав, визначених цим Положенням.
Заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії.
Рішення про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.
Рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.
Міністерство соціальної політики України в листі № 8 -1948/17 -87 від 16.08.2017 року надало роз'яснення про те, що організації відповідно до вимог Положення надають відомості про суму заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, в тому числі за минулі періоди, яка станом на дату формування інформації організаціями є непогашеною більш як два місяці з дати настання терміну оплати.
Отже, відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) відповідач на запит Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради надав інформацію про наявну у позивачки заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг.
Крім того, з матеріалів справи вбачається і встановлено судом, що за повідомленням Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради житлова субсидія ОСОБА_1 не призначена із 01 листопада 2018р. у зв'язку із тим, що відповідно до відомостей, наданих заявником в декларації про сімейний стан, вона перебуває у шлюбі із ОСОБА_2 , який зареєстрований за іншою адресою, тоді як останній, згідно відомостей ДФС за період із 01.04.2018 по 30.09.2019р. як член сім'ї заявника, отримав дохід 2539,63грн. Проте за відомостями Пенсіонного Фонду України за цей же період відсутня оплата ним Єдиного соціального внеску протягом трьох місяців. ( а.с. 55, 56).
Відповідно до підпункту третього пункту шостого наведеного Положення № 848, житлова субсидія не призначається ( у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства, або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-ти річного віку станом на початок періоду за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДФС, ПФУ у них відсутні доходи, які враховуються для призначення житлової субсидії, або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
У п.7 цього Положення також передбачено, що за відсутності доходів та сплати ЕСВ призначенням субсидії можливе за рішенням комісії на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
Як вбачається із письмового повідомлення щодо обставин перевірки матеріально побутових умов сім'ї ОСОБА_1 , акт обстеження не складено у зв'язку із тим, що соціальний інспектор не допущена у квартиру для перевірки із посиланням на ст. 32 Конституції України ( неможливість збирати , зберігати, використовувати або поширювати конфіденційну інформацію про особу без її на те згоди).
Крім того, суд враховує, що у містах обласного значення ( м. Нова Каховка належить до міста обласного значення) комісія може прийняти позитивне рішення про призначення житлової субсидії лише у випадку, коли особи, зазначені у п.п3 п.6 цього Положення на момент призначення житлової субсидії сплачують ( або за них сплачено) ЕСВ у розмірі не меншого ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням субсидії.
Згідно роз'яснення виконкому Новокакховської міської ради від 12.02.2019р., з урахуванням викладених обставин, рішенням комісії від 11.01.2019р. ОСОБА_1 відмовлено у призначенні субсидії.
Відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 могла оскаржити до суду, однак позивачем обрано інший спосіб захисту права, шляхом стягнення саме із відповідача матеріальної шкоди у розмірі неотриманої житлової субсидії за спірний період часу.
Ураховуючи, що дії відповідача про надання на запит структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформації про наявну у позивачки заборгованість відповідає вимогам Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329), а тому висновки суду першої інстанції із врахуванням наведених норм матеріального права, а також приписів ст. 1166, 1167 ЦК України та п.5ч.1ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» про відсутність правових підстав для задоволення позову є правильними.
Доводи позивача на відсутність у неї заборгованості перед КП «НК ЖЕУ» у зв'язку із скасуванням судових наказів (ухвала від 13.07.2012 року та 19.02.2019 року), суд вважає безпідставними, оскільки скасування судового наказу не скасовує існуючу заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, викладених у мотивувальній частині судового рішення, та зводяться до переоцінки доказів та незгоди заявника з висновками суду щодо їх оцінки.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суді, та відмінності, які існують у держава-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування , що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00 § 23, ЄСПЛ від 18 липня 2006 року. Оскаржувані судові рішення відповідають критерію обґрунтованості судового рішення.
Статтею 375 ЦПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 367, 374, 375 ЦПК України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Новокаховського міського суду Херсонської області від 17 липня 2019 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Дата складення повного судового рішення - 27.01.2020 р.
Головуючий ______________ Н.В.Орловська
Судді: ______________ О.В.Кутурланова
______________ В.В.Майданік