Ухвала від 20.01.2020 по справі 296/9145/19

Справа № 296/9145/19

2/296/2623/19

УХВАЛА

"20" січня 2020 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира у складі:

головуючого - судді Маслак В.П.

при секретарі судових засідань Тузенко А.О.,

за участі:

позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

представника відповідача ОСОБА_3 ,

розглядаючи в судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про виділення в натурі частки із спільної часткової власності,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2019р. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом та просить виділити їй в натурі відповідно до частки у праві спільної власності - 2/3 частини будинку АДРЕСА_1 , а також в натурі 2/3 частини земельної ділянки площею 0,0837 га, розташованої в АДРЕСА_1 .

Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_1 було заявлено клопотання про призначення у справі земельно-технічної експертизи та будівельно-технічної експертизи, проведення яких доручити експертам ТОВ «Центр будівельних та земельних експертиз» (м.Житомир, вул.М.Лисенка, 16).

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 подані клопотання про призначення експертиз по справі підтримала.

Відповідач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_3 в засіданні суду підтримали клопотання позивача про призначення по справі земельно-технічної та будівельно-технічної експертиз.

У відзиві на позов (а.с.39-40) ОСОБА_2 , посилаючись на «Порядок проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудованих на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт», затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 03 липня 2018 року №158, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 серпня 2018 р. за № 976/32428, вказала на наявну спрощену процедуру проведення технічного обстеження та умов прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва. Зазначає, що визначальною умовою проведення технічного обстеження та умови прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудованих на земельних ділянках відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт є подання заяви особою, що збудувала об'єкт нерухомості без дозвільних документів та є власником (користувачем) земельної ділянки, на яких розміщені такі об'єкти. Даний порядок спрощує процедуру введення в експлуатацію приватних будинків та прибудов до них за умови такого будівництва до 1 січня 2015 року. Відповідач зазначає, що в 2005р. нею були здійсненні самовільні прибудови, які позначені на копії технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1 літерами « АДРЕСА_2 ». Вважає, що при проведенні експертизи щодо варіантів розподілу земельної ділянки та варіантів розподілу житлового будинку необхідно врахувати виділенні їй приміщення, в яких вона фактично проживає, і вказані самовільні прибудови в зв'язку з наявністю «будівельної амністії» та можливістю їх оформлення відповідачем в справі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з"ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Згідно з ч.5 ст.103 ЦПК України учасники справи мають право запропонувати суду питання, розяснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобовязаний мотивувати таке відхилення або зміну.

З урахуванням наведеного суд вважає за необхідне призначити комплексну судову будівельно-технічну та земельно-технічну експертизу, оскільки з'ясування обставин, що мають істотне значення для справи, потребує спеціальних знань.

Враховуючи, що для проведення експертизи необхідний значний проміжок часу, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.

З приводу посилань відповідача ОСОБА_2 у відзиві на позов суд вважає за необхідне вказати наступне.

Частиною другою статті 331 ЦК України встановлено, що право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва.

Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Аналіз положень статті 331 ЦК України у системному зв'язку з нормами статей 177-179, 182 ЦК України, частини третьої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» дає підстави для висновку про те, що право власності на новостворене нерухоме майно як об'єкт цивільних прав виникає з моменту його державної реєстрації.

Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про основи містобудування» реалізація містобудівної документації полягає у впровадженні рішень відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування при плануванні відповідних територій, комплексній забудові та реконструкції населених пунктів, проектуванні та будівництві об'єктів житлово-цивільного і виробничого призначення, систем транспортного та інженерного забезпечення, впорядкуванні і благоустрої територій.

Закінчені будівництвом об'єкти підлягають прийняттю в експлуатацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Експлуатація не прийнятих у встановленому законодавством порядку об'єктів забороняється.

Відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 року № 1243, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд як житлово-громадського, так і виробничого призначення, інженерних мереж та споруд, транспортних магістралей, окремих черг пускових комплексів (далі - закінчені будівництвом об'єкти), їх інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування.

Наказом №158 від 03.07.2018р. Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комульного господарства України затверджено Порядок проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт.

Отже, державній реєстрації підлягає право власності тільки на ті об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку.

Визнання ж права власності на об'єкт незавершеного будівництва, не прийнятого до експлуатації, в судовому порядку нормами ЦК України чи іншими нормативними актами не передбачено.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 27 травня 2015 року у справі № 6-159цс15.

Аналогічного висновку дійшов і Верховний Суд в постанові від 07.02.2018р. справа № 127/18746/15-ц, підтримавши рішення апеляційного суду про відмову в позові про визнання права на прийняття до експлуатації прибудови без згоди співвласників вказавши, що сторона не зверталась до компетентних державних органів про прийняття самочинної прибудови до експлуатації, і враховуючи, що положення статті 376 ЦК України не передбачають такого способу захисту порушеного права, як визнання права на введення в експлуатацію самочинно побудованої прибудови.

У справі, що розглядається, відповідачем не надано доказів звернення до інспекції державного будівельного архітектурного контролю про прийняття об'єкта до експлуатації та введення до експлуатації самовільних прибудов, позначених на технічному паспорті на садибний (індивідуальний) житловий будинок літерами «5-9» в установленому порядку і набуття цим майном статусу об'єкта нерухомого майна як об'єкта цивільного права.

З урахуванням наведеного, при призначенні та проведенні комплексної судової будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи не можуть бути враховані самовільні прибудови, які позначені на технічному паспорті на садибний (індивідуальний) житловий будинок літерами «5-9», оскільки це, в тому числі, стосується вирішення питання щодо додержання архітектурно будівельних, містобудівних, пожежних та санітарних норм під час будівництва відповідачем самовільних прибудов.

Крім того слід вказати, що при проведенні державної реєстрації прав нерухомого майна - самовільних прибудов, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» має здійснюватися нове визначення часток у праві спільної часткової власності.

Керуючись ст.ст. 143-144, 150 ЦПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення у справі експертизи - задовольнити.

Призначити по справі комплексну судову будівельно-технічну та земельно-технічну експертизу, виконання якої доручити експертам Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних та земельних експертиз» (м.Житомир, вул.М.Лисенка, 16).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.

На вирішення експертизи поставити наступні питання:

- визначити можливі варіанти виділення (поділу) земельної ділянки площею 0,837 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до часток права власності на земельну ділянку 2/3 частини позивача та 1/3 частини відповідача та з відхиленням від ідеальних часток, з урахуванням порядку користування, що склався між співвласниками та без такого.

- визначити можливі варіанти виділення в натурі будинку АДРЕСА_1 відповідно до часток у праві власності, зокрема, можливості виділу відповідно до частини у праві власності 2/3 частини ОСОБА_1 та 1/3 ОСОБА_2 , надати варіанти такого поділу з урахуванням встановленого порядку користування, що склався між співвласниками та без такого.

- чи необхідно провести при виділі часток співвласників, та якщо необхідно, то які саме роботи з переобладнання, перепланування будинку, яка їх вартість?

Витрати по проведенню експертиз покласти на позивача ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 .

Зобов'язати сторони у справі надати вільний доступ експерту до земельної ділянки та будинку АДРЕСА_1 для проведення експертиз.

Провадження по справі на час проведення експертизи зупинити.

Ухвала в частині зупинення провадження в справі може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом 5 днів починаючи з дня його проголошення.

Суддя В. П. Маслак