Справа № 569/13703/19
21 січня 2020 року м.Рівне
Рівненський міський суд в складі судді Харечка С.П.,
при секретарі Левчук Д.О.,
з участю: представника позивача Сулковського Б.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Рівненській області ДПП; Департаменту патрульної поліції про визнання скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, -
17.07.2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління патрульної поліції в Рівненській області ДПП про скасування постанови ДП18 №616432 від 03.07.2019 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн.
Ухвалою суду від 29.11.2019 року в якості співвідповідача в даній справі залучено Департамент патрульної поліції.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова не відповідає вимогам законодавства, вказав що у разі вчинення порушення за ч.1 ст. 132 КУпАП складається протокол про адміністративне правопорушення. Також вказав, що у відповідності до вимог ст. 276 КУпАП справа розглядається за місцем розташування органу уповноваженого розглянути справу. Незаконно розглянувши справу на місці вчинення правопорушення працівник поліції порушив права позивача. Крім цього зазначив, що відповідно до вимог ст. 77 КАС доказування правомірності прийняття спірного рішення в суді покладається на відповідача.
Представник позивача адвокат І.В.Яцишин подав до суду письмову заяву в якій просив справу розглянути у відсутності сторони позивача.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та розгляд справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінюючи зібрані докази, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до копії постанови ДП18 № 616432 від 03.07.2019 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 510 грн. за ст. 132-1 КУпАП за те, що він 03.07.2019 року об 17.52 год. на 434 км. автодороги Київ - Чоп керував великогабаритним транспортним засобом, порушив правила перевезення великогабаритного вантажу, без дозволу Національної поліції, чим порушив п.22.5 ПДР, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.132-1 КУпАП. До постанови долучені пояснення позивача, а також проводилась відеофіксація на технічний пристрій ВК-0195 (а. с. 4).
Статтею 33 ЗУ «Про дорожній рух» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно - правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідними органами у порядку, визначеному КМУ.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Пунктом 2.1 "г" Правил дорожнього руху передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі на маршрутних транспортних засобах - схему маршруту та розклад руху; на великовагових і великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів, - документацію відповідно до вимог спеціальних правил.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 (далі - Правила №30), згідно з п.2 яких транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1993 р.№ 1094.
За приписами пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Стаття 132-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність у виді штрафу для водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
Позивачем до суду подана копія постанови, з якої неможливо встановити які розміри навантаження зазначені в постанові, у порівнянні з спеціальними правилами за якими здійснюється дорожнє перевезення у відповідності до п. 22.5 ПДР України.
Щодо неправомірності винесення постанови суд зазначає наступне.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема ст. 132-1 КУпАП.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до пункту 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07 листопада 2015 року (далі Інструкція), у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІІ Інструкції, постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачене ст. 132-1 КУпАП, виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.
У пункті 10 розділу ІІІ Інструкції зазначено, що поліцейський оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 283 КУпАП, постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Отже, згідно з дослідженими матеріалами, позивача притягнули до адміністративної відповідальності за ст. 132-1 КУпАП відповідно вимог закону.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 241- 245, ст. 250, 286 КАС України, суд,-
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Рівненській області Департамент патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту отримання його копії.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Управління патрульної поліції в Рівненській області Департамент патрульної поліції, адреса місця знаходження м. Рівне, вул.. Степана Бандери , 14 а.
Відповідач: Департамент патрульної поліції України, адреса місця знаходження: м. Київ, вул. Ф.Ернеста, б.3.
Суддя Харечко С.П.