Справа № 564/3434/19
23 січня 2020 року
м.Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в особi суддi Левчук В.В.
розглянувши матеріали, що надійшли від головного управління Державної фіскальної служби України у Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , проживає за адресою АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Костопільським РВ УМВС України в Рівненській області 10.08.1999, РНОКПП НОМЕР_2 , одружена, дітей на утриманні не має, здійснює господарську діяльність в кафе «Орхідея», що розташований за адресою м.Костопіль Рівненської області, вул.Рівненська 70,
за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення
17 грудня 2019 року у м.Костопіль Рівненської області по вул.Рівненська 70 відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , головним державним ревізором-інспектором ГУ ДПС у Рівненській області Беднаруком А.В. складено протокол серії 000189 №577 про адміністративне правопорушення, згідно якого встановлено, що ФОП ОСОБА_1 вчинила правопорушення встановленого законодавством порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, а саме неведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, чим порушила п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Дії фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 попередньо кваліфіковані за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що накладні на залишок товару були відсутні у зв'язку з тим, що їх не лишив постачальник.
Суд, заслухавши пояснення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , повно, всебічно та об'єктивно дослідивши протокол та матеріали, додані до протоколу, дійшов висновку, що в діях фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність настає за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Враховуючи особу порушника, з метою запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне застосувати до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, що повинно бути достатнім для її виправлення.
Відповідно до ст.40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", станом на 01.01.2020 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2102 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави 420,40 грн. судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 40-1, 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.4,8 Закону України "Про судовий збір", суд -
Визнати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Застосувати до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5 /п'яти/ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 /вісімдесят п'ять/ гривень.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) в дохід держави 420 /чотириста двадцять/ грн. 40 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Костопільський районний суд Рівненської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяВ. В. Левчук