Справа № 417/9766/19
Провадження № 2-о/417/26/20
Іменем україни
"24" січня 2020 р. смт Марківка Луганської області
Марківський районний суд Луганської області в складі:
головуючого судді Шкирі В. М.
за участі секретаря Грибєнік О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с.Марківка Луганської області цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області про встановлення фактів що мають юридичне значення,-
встановив:
17.12.2019 заявник звернувся до Марківського районного суду Луганської області з заявою, в в якій просив встановити два факти, а саме: факт, що він - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та факту її смерті на тимчасово окупованій території України визначеній постановою Верховної Ради України в м. Краснодон (Сорокине) Луганської області.
На обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території України у м. Краснодон (Сорокине) Луганської області померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що було видано лікарське свідоцтво про смерть, а в подальшому Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 на території, яка є тимчасово окупованою.
Після смерті матері залишилось майно, яке складає спадщину і потребує оформлення в установленому законом порядку. В державній нотаріальній конторі йому повідомили, що для оформлення спадщини необхідне свідоцтво про смерть видане реєстраційними органами України.
Заявник позбавлений можливості провести державну реєстрацію смерті матері на території України, яка контролюється державними органами та отримати свідоцтво про смерть встановленого зразка, оскільки документи про смерть видані на тимчасово окупованій території України, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Крім того він втратив оригінал свідоцтва про народження, а отримати його дублікат не має можливості, оскільки в органі ВДРАЦС йому повідомили, що прізвище його матері « ОСОБА_3 », тоді як його прізвище « ОСОБА_3 », що є перешкодою для реалізації його законних прав.
Заявник в судове засідання не з'явився вм своїй заяві просив розглянути справу за його відсутності. Про день, час та місце проведення судового розгляду повідомлений належним чином.
Заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, аперечень щодо встановлення вказаних фактів суду не надано.
Тому суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності заявника та заінтересованої особи, за наявними у суду матеріалами.
В силу положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК.
Суд дослідивши заяву, наявні у суду матеріали, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець селища Новоолександрівка Краснодонського району Луганської області, що підтверджується копією паспорта громадянина України, Серії НОМЕР_2 виданого 08.06.1998 Краснодонським МВ УМВС України в Луганській області та має картку платника податків НОМЕР_3 (а.с.5-6). Прізвище російською мовою -
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка селища Новоолександрівка Краснодонського району Луганської області, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_4 виданого 10.02.1937 Краснодонським РВ УМВС України в Луганській області (а.с.8). Прізвище російською мовою - ОСОБА_5 .
Тобто в паспортах маються розбіжності в написанні прізвища заявника та його матері.
Згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження номер витягу 00025202455 від 14.01.2020 наданого Марківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області за пораметрами пошуку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в графі "відомості про матір" вказано: " ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання : АДРЕСА_1 "
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого «відділом запису актів цивільного стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Краснодон Луганської області.
Згідно копії лікарського свідоцтва про смерть смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Краснодон Луганської області внаслідок дифузного кардіосклерозу, у віці 81 рік.
Листом відділу державної реєстрації актів цивільного стану у проведення державної реєстрації смерті відмовлено з підстав, що для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, форма якого не відповідає формі визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024.
Суд дослідивши заяву, наявні у суду матеріали, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.
Статтею 293 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у порядку окремого провадження розглядаються також справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Вирішуючи питання про можливість встановлення факту родинних відносин суд виходить з наступного.
Згідно з п.1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
В п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" № 5 від 31.03.1995р. зазначено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові зокрема для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою
годувальника.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що встановлення факту родинних відносин для заявника має юридичне значення, оскільки йому необхідно реалізувати право на отримання свідоцтва про смерть встановленого зразка.
Отже судом встановлено, що , розбіжності у написанні прізвища заявника та його матері виникли під час складання документів різними мовами - а саме при перекладі з російської мови на українську мову прізвище заявника « ОСОБА_5 », як зазначено в паспорті заявника та суперечить запису прізвища його матері ОСОБА_2 згідно копії її паспорту та витягу з Державного РАЦС громвдян щодо актового запису.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що заявник є сином померлої, факт смерті якої необхідно встановити, оскільки заявником надано достатньо доказів на підтвердження факту родинних відносин між ним та ОСОБА_2 .
Щодо вимог про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території.
У відповідності до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно п.2 ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 №1064.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п.1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000року, підставою для державної реєстрації смерті є зокрема:
- лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть);
Згідно наказу Міністерства юстиції України № 1847/5 від 05.11.2014 року «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» було тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області (Антрацитівського, Краснодонського, Лутугинського, Перевальського, Слов'яносербського, Свердловського, Станично-Луганського районів, міст Алчевськ, Антрацит, Брянка, Кіровськ, Красний Луч, Краснодон, Луганськ, Первомайськ, Ровеньки, Свердловськ, Стаханов). Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п.п. 13, 18 цієї ж Постанови суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
В практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки», згідно яких, якщо невизнання документів, виданих окупаційною владою, веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян, такі документи повинні визнаватися.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобовязані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
За цих обставин суд вважає надані заявником документи, як доказ смерті особи, не дивлячись на те, що установи, які видали ці документи, знаходяться на території, яка тимчасово не контролюється органами державної влади України належними та допустимими.
За ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідне заявнику для проведення державної реєстрації смерті на території України, яка контролюється державними органами.
Приймаючи до уваги викладені заявником обставини, підтвердження їх належними доказами, відсутність заперечень з боку заінтересованої особи, з метою захисту прав особи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
При цьому копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Судові витрати на підставі ч.7 ст.294 ЦПК України не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 7, 8,12, 81, 258-259, 263, 265, 273, 279, 280 ч.1, 282, 284, 288-289, 293, 294, 317, 319, 352, 352, 355 ЦПК України, суд-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області про встановлення факту що має юридичне значення - задовольнити повністю.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець селища Новоолександрівка Краснодонського району Луганської області є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки селища Новоолександрівка Краснодонського району Луганської області.
Встановити факт, що громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки Новоолександрівка Краснодонського району Луганської області померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Сорокине Луганської області у віці 81 рік.
Роз'яснити заявникові, що рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення суду в частині встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Марківський районний суд Луганської області.Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя: В. М. Шкиря