Ухвала від 24.01.2020 по справі 607/1147/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.01.2020 Справа №607/1147/20

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Сливка Л.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду із позовом до відповідача Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, у якому просить зобов'язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про народження №14, складеного 03 березня 1967 року Ридомильською сільською радою Кременецького району Тернопільської області, у якому просить змінити прізвище заявника з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 », прізвище батька заявника з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 », прізвище матері заявника з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 », а також зобов'язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про шлюб №10, складеного 23 липня 1988 року Ридомильською сільською радою Кременецького району у Тернопільській області зокрема змінити прізвище нареченого до і після державної реєстрації шлюбу з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 » та прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 ».

В обґрунтування заявлених вимог позивачі покликаються на неправильність зазначення їх прізвищ в актових записах, зокрема в актовому записі про народження ОСОБА_1 у якому вказано « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_4 » та в актовому записі про шлюб, де зазначено « ОСОБА_4 » замість « ОСОБА_4 », а також неправильність зазначення прізвища ОСОБА_2 в актовому записі про шлюб, у якому, присвоєне їй після реєстрації шлюбу прізвище вказано « ОСОБА_4 » замість « ОСОБА_4 ». На їх звернення у Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області з проханням внести відповідні зміни до актових записів відповідачем було відмовлено, що зумовило звернення до суду із позовною заявою.

Вказаний позов пред'явлено позивачами до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у порядку цивільного судочинства.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя приходить до висновку, що дана справа не підсудна Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно ч. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

У поданій позовній заяві позивачами зазначено, що на їх звернення до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актового запису, їм було відмовлено у внесенні вказаних змін.

Пленум Вищого адміністративного суду України у своїй постанові від 29 вересня 2016року №12 роз'яснив, що з огляду на положення статей 1, 3, 17 КАС України з урахуванням того, що орган державної реєстрації актів цивільного стану є державним органом суб'єктом владних повноважень, уповноваженим здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану, яка має публічно-правову природу, спір щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи слід кваліфікувати як публічно-правовий спір, що належать до адміністративної юрисдикції.

Таким чином, оскарження відмови органу реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису чи відновити актовий запис здійснюється у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень ( нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Статтею 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам, як адміністративним, предметно підсудні наступні спори: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України"Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

Відповідно до ч.2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Відтак, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 20 КАС України вказаний адміністративний позов не підсудний Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області та підлягає розгляду Тернопільським окружним адміністративним судом.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

З цих підстав, суддя приходить до переконання, що вказана позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії слід відмовити та роз'яснити позивачам їх право на звернення із вказаними вимогами до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 186, 260, 352-354 Цивільного процесуального кодекс України, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.

Дата складення та підписання ухвали суду -24 січня 2020 року.

Головуючий суддяЛ. М. Сливка