Справа № 520/14699/19
Провадження № 1-кс/947/756/20
24.01.2020 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання прокурора Одеської місцевої прокуратури №4 ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів в рамках кримінального провадження № 12018160000000245 від 14.03.2018 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 256, ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 364 КК України, -
Як вбачається з клопотання прокурора про тимчасовий доступ до речей та документів, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018160000000245 від 14.03.2018 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 256, ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 364 КК України.
З поданого клопотання вбачається, що у 2011 році організовано злочинну організацію з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, зокрема умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, направлену на ввезення нафтопродуктів на територію України під приводом подальшого вивезення за межі митної території на адресу компаній нерезидентів відповідно до договорів, які в дійсності реалізовувались в межах держави без сплати належних податків, зборів та платежів.
Створена злочинна організація здійснювала свою діяльність, пов'язану з реалізацією на території України не розмитнених нафтопродуктів. При цьому, на початку своєї діяльності, членами злочинної організації використовувалась схема так званого перерваного транзиту, за якою, на митну територію України ввозились нафтопродукти від імені підконтрольної компанії - нерезидента, які розміщувались на орендованих нафтобазах, розташованих у різних регіонах, з максимальною зручністю для реалізації нафтопродуктів в реальній сектор економіки. Далі, документально оформлювалось фіктивне перевезення нафтопродуктів автомобільним транспортом до морських портів та вивезення їх морським транспортом за межі митної території України нафтоналивними суднами, хоча в дійсності, нафтопродукти залишались на території України та реалізовувались вітчизняним підприємствам від імені підконтрольних злочинній організації підприємств - резидентів без сплати до державного бюджету необхідних податків, зборів та платежів.
Для забезпечення реалізації злочинної схеми з ухилення від сплати податків, яка була метою створення злочинної організації, учасники вказаної організації придбали судна «Atlantic Carrier», « ІНФОРМАЦІЯ_1 », « ІНФОРМАЦІЯ_2 », « ІНФОРМАЦІЯ_3 », « ІНФОРМАЦІЯ_4 », а також несамохідні баржі « ІНФОРМАЦІЯ_5 », « ІНФОРМАЦІЯ_6 », « ІНФОРМАЦІЯ_7 », та, у період з 2012 року по 2013 рік, шляхом виготовлення завідомо недостовірних документів, а саме: прийомних актів, розхідних відомостей, доручень на навантаження неіснуючих нафтопродуктів на вказані судна, та інших необхідних документів, оформлювали фіктивний випуск нафтопродуктів за межі митної території України на адресу заздалегідь створених фіктивних компаній-нерезидентів.
Також, з метою реалізації свого злочинного наміру, направленого на ухилення від сплати належних податків, зборів та платежів, учасниками злочинної організації створено фіктивне підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Так, встановлено, що, зокрема, в період з 23.03.2012 по 05.06.2013 підприємствами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », документально оформлювалась неіснуюча доставка нафтопродуктів автомобільним транспортом ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » з митного складу за адресою: АДРЕСА_1 , до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_2 .
У подальшому, з метою прикриття своєї незаконної діяльності, виготовлені завідомо недостовірні документи з приводу навантаження з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » на судна неіснуючих нафтопродуктів, для подальшої відправки вантажоодержувачу за межі митної території України - підприємству-нерезиденту « ІНФОРМАЦІЯ_12 », що підтверджується наявними у матеріалах кримінального провадження міжнародними товарно-транспортними накладними.
У вищезазначеній схемі злочинної діяльності задіяні службові особи приватних підприємств, посадові особи державних органів, у тому числі й співробітники митниці, капітани суден та інших органів.
Так, відповідно до листа ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № 02 від 15.01.2020, останні повідомили, що надати інформацію стосовно прийняття та відвантаження на судна нафтопродуктів у період з 01.01.2012 по 05.06.2013, зазначенням кількості таких нафтопродуктів, відправника, одержувача, перевізника, а також відповідальних осіб за прийняття та завантаження на судна нафтопродуктів з числа працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », в частині кількості нафтопродуктів, відправника, одержувача, перевізника, не виявляється за можливе, у зв'язку із тим, що 12.10.2015 слідчим управлінням фінансових розслідувань МГУ ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків у рамках здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №32015100110000125 від 20.05.2015 проведено обшук терміналу вказаного товариства, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, відповідно до листа ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » №03 від 20.01.2020, останні повідомили, що згідно з вилученими 12.10.2015 слідчим управлінням фінансових розслідувань МГУ ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, договорами, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » надавало послуги з надання причалу та під'їзних шляхів контрагентам для здійснення вантажних операцій з їх паливно-мастильними матеріалами, без залучення персоналу та виробничого обладнання Товариства.
Відповідно до робочої технологічної карти від 16.04.2010, в якій відображені усі можливі варіанти робіт, в зазначений період часу використовувався варіант автоцистерна - судно. Згідно цього варіанту, вивантаження паливно-мастильних матеріалів проводиться на причалі прямим варіантом з автоцистерни на судна.
Щодо засобів контролю в зазначений період, контроль за кількістю та якістю ПММ здійснювався контрагентами, а Товариство в свою чергу здійснювало контроль та облік кількості ПММ згідно наданих контрагентами вантажних документів (коносаментів та маніфестів) згідно відображених в них кількісних показників.
Так, наразі є достатні підстави вважати, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » можуть бути причетними до вище вказаної злочинної організації, а також виконувати одну або декілька її функцій.
Таким чином, наразі виникла об'єктивна необхідність в отриманні копій установчих документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », інформації з приводу засновників (учасників) вказаного товариства, його Статуту, наявності в нього відокремлених підрозділів, тощо, тобто документів, які знаходяться у реєстраційній справі, з метою встановлення повноважень службових та посадових осіб товариства з подальшим встановленням можливої ролі вказаних осіб під час організації зазначеного фіктивного документального оформлення відправки за межі митної території України нафтопродуктів, в зв'язку з чим прокурор звертається до слідчого судді з вказаним клопотанням.
Таке клопотання прокурор просить розглядати без виклику осіб, у володінні яких перебувають зазначені у клопотанні документи, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів.
Прокурор в судове засідання не з'явилася, між тим від прокурора надійшла заява про розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів за її відсутності.
Вивчивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, враховуючи положення ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Згідно ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Як вбачається з поданого клопотання, у органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » можуть бути причетними до вище вказаної злочинної організації, а також виконувати одну або декілька її функцій.
Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає обґрунтованими доводи прокурора в клопотанні в частині наявності необхідності в отриманні копій установчих документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », інформації з приводу засновників (учасників) вказаного товариства, його Статуту, наявності в нього відокремлених підрозділів, тощо, тобто документів, які знаходяться у реєстраційній справі, з метою встановлення повноважень службових та посадових осіб товариства з подальшим встановленням можливої ролі вказаних осіб під час організації зазначеного фіктивного документального оформлення відправки за межі митної території України нафтопродуктів.
В судовому засіданні встановлено, що вказані у клопотанні документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 .
За таких обставин, з метою забезпечення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування, отримання документів, які можуть бути використані як докази в рамках кримінального провадження для встановлення обставин, які підлягають доказуванню згідно з вимогами ст. 91 КПК України, враховуючи обґрунтованість клопотання сторони обвинувачення, слідчий суддя приходить до переконання, що подане клопотання підлягає задоволенню. Таке клопотання, слідчий суддя, з огляду на вимоги ч. 2 ст. 163 КПК України та обґрунтованість поданого клопотання, вважає за можливим розглянути без виклику особи, у володінні якої перебувають зазначені у клопотанні документи.
Таким чином, керуючись ст.ст. 132, 159, 160, 163, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора Одеської місцевої прокуратури №4 ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів в рамках кримінального провадження № 12018160000000245 від 14.03.2018 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 256, ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 364 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, а саме: інформації, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , з можливістю вилучення завіреної належним чином копії реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Тимчасовий доступ до вищевказаних документів надати прокурору відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 , прокурору відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_5 , прокурору відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_6 , прокурору Одеської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_3 , прокурору Ізмаїльської місцевої прокуратури ОСОБА_7 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУ НП в Одеській області ОСОБА_8 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУ НП в Одеській області ОСОБА_9 , іншим слідчим групи слідчих, прокурорам по зазначеному кримінальному провадженню або оперативним працівникам УСР в Одеській області ДСР НП України та оперативним працівникам ГУ ДФС в Одеській області - за дорученням прокурора або слідчого.
Строк дії ухвали встановити один місяць з дня її постановлення.
Попередити посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_13 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1