Справа №295/17467/19
3/295/368/20
10.01.2020 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючої судді Гулак Н.А.
секретар судового засідання Карапетрова К.В.
з участю представника митниці Кондратюка А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу про порушення митних правил, передбачених ст. 481 ч. 6 Митного кодексу України, відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Р. Білорусь, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
12.11.2019 року о 16 годині 22 хвилин в пункті пропуску "Майдан Копищанський" м/п "Північний" Житомирської митниці ДФС при проведенні митного оформлення громадянина Р.Білорусь, нерезидента ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 орку ІНФОРМАЦІЯ_1 , що слідував пішоходом із Р.Білорусь в Україну, за даними ЦБД ЄАІС ДМСУ, "Диспетчера ЗМК" та "Пасажирського пункту пропуску" було встановлено, що 15.11.2017 року о 02 год. 14 хв. останнім було ввезено в режимі "Тимчасове ввезення" по смузі рузу "Зелений коридор" через зону діяльності Чернігівської митниці ДФС легковий автомобіль марки "RENAULT LAGUNA" реєстраційний номер " НОМЕР_1 ", країна реєстрації "LT" (Литва), WIN № НОМЕР_2 , і на даний час не вивезено за межі митної території України, тобто встановлено перевищення строку тимчасового ввезення транспорнтого засобу, більше ніж на 30 діб.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ст. 481 ч. 6 Митного кодексу України.
В судове засідання ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини поважності своєї неявки суду не повідомив. Суд приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності останнього.
Представник митниці просив визнати винним ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у порушенні митних правил передбачених ст. 481 ч.6 МК України та застосувати до нього такий вид адміністративного стягнення як штраф в розмірі одна тисяча неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, є порушенням ст. 481 ч. 6 МК України.
Наведене підтверджується матеріалами справи: протоколом про порушення митних правил №0345/10100/19 від 12.11.2019 року; доповідною запискою Головного державного інспектора ВМО "Майдан Копищанський" м/п "Північний" Житомирської митниці ДФС П.Шніпко від 12.11.2019 року; актом прийому-передачі матеріалів справи про порушення митних правил №0345/10100/19 від 14.11.2019 року; копією витягу з ЄАІС ДФСУ; митною декларацією від 12.11.2019 року; протоколом опитування в справі про порушення митних правил №0345/10100/19 від 12.11.2019 року.
У відповідності до п. 57 ст. 4 Митного кодексу України товари - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередач.
Згідно ст. 181 Цивільного кодексу України рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.
Пунктом 60 ст. 4 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого користування - це наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно.
У відповідності до ст. 380 ч. 1 Митного кодексу України - тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Частиною другою статті 380 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.
Частиною п'ятою статті 380 Митного кодексу України визначено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Відповідно до п.2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 №657 обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.
А тому такі факти як: вихід із ладу транспортного засобу та його подальший ремонт не можуть бути прирівняні до аварії або обставин непереборної сили. Доказів того, що такий ремонт був здійснений у зв'язку із обставинами аварії або дії обставин непереборної сили позивачем у судовому процесі надано не було.
Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.
Тобто обставини, передбачені ст. 460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст. 481 Митного кодексу України не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлені.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 06.06.2018 по справі №339/198/16-а.
Своїми діями, що виразилися у перевищенні строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 481 ч. 6 МК України.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, та з урахуванням відсутності інформації про місцезнаходження транспортного засобу, суд приходить до висновку про накладення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративного стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 481, 527, 528 Митного кодексу України суд,-
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 481 ч. 6 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 384,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя Н.А. Гулак
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення постанови.