ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
23 січня 2020 року м. Київ № 640/1336/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі:
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВВТ Груп"
до Головного управління Державної податкової служби у м.Києві
про визнання протиправними дій та скасування наказу
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "ВВТ Груп" із позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправними дій та скасування наказу.
Разом із позовною заявою, позивачем подано заяву про забезпечення адміністративного позову, шляхом зупинення дії наказу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві №36 "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" від 10.01.2020 до прийняття рішення у справі.
Клопотання обґрунтовано тим, що оскаржуваний наказ отримано позивачем із порушенням строку, визначеного п.п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України, що в свою чергу грубо порушує права позивача. Крім того, позивач вважає, що дії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві можуть завдати істотної шкоди правам та інтересам останнього.
Дослідивши матеріали справи, виходячи зі змісту заяви та системного аналізу положень чинного законодавства України, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про забезпечення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Слід зазначити, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
У вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.
Як вбачається зі змісту позовноюї заяви, позивач оскаржує протиправність наказу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" №36 від 10.01.2020.
Проаналізувавши доводи позивача, викладені в заяві про забезпечення позову, суд зазначає, що видання керівником податкового органу наказу про призначення документальної планової виїзної перевірки не створює небезпеки інтересам платника податків, оскільки факт проведення перевірки не може безпосередньо заподіяти майнову чи іншу шкоду фізичній або юридичній особі та не призводить до настання невідворотних негативних наслідків, а проведення перевірки є лише процедурою встановлення обставин, які необхідні для контролю за правильністю нарахування і сплати податків та інших обов'язкових платежів.
Суд звертає увагу, що у разі оскарження платником податків наказу контролюючого органу про призначення та проведення перевірки, дія такого рішення зупиняється, оскільки проведення податкової перевірки у період судового оскарження рішення про її призначення та до вирішення питання про законність цього рішення є нівелюванням зазначеного права платника податку.
Крім того, перевіривши зазначені в заяві позивача про забезпечення позову доводи, суд дійшов висновку про необґрунтованість заяви та про відсутність правових підстав для її задоволення, оскільки судом не встановлено, а позивачем не доведено, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду у майбутньому або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся, до того ж, заявник не подав суду належні докази, що підтверджують очевидну протиправність оскаржуваного рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 77, 150, 151,154,241-243,248, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "ВВТ Груп" у задоволенні заяви про забезпечення адміністративного позову.
Ухвалу направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур