Рішення від 24.01.2020 по справі 440/5043/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5043/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Мар'янівське-2014" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

ВСТАНОВИВ:

20 грудня 2019 року позивач Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ПП "Мар'янівське-2014" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 54613,33 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем у 2018 році не виконано нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, внаслідок чого Фондом соціального захисту інвалідів до ПП "Мар'янівське-2014" застосовано адміністративно-господарські санкції в розмірі 54613,33 грн. У зв'язку з несплатою відповідачем зазначеної суми у строк, передбачений Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", позивачем нараховано пеню. Несплата вищевказаних сум стала підставою для звернення позивача до суду з вимогою про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені з підприємства.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження з викликом учасників справи.

20 січня 2020 року судом отримано відзив на позов, у якому відповідач не спростовуючи факту недотримання ПП "Мар'янівське-2014" нормативну створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 році, вказує на пропуск Полтавським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів строку звернення до адміністративного суду з цим позовом /а.с. 17-18/.

У відповіді на відзив від 22 січня 2020 року позивач наполягає на тому, що з дня отримання Звітності ПП "Мар'янівське-2014" Полтавським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (22 жовтня 2019 року) у останнього виникли підстави, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення цього позову /а.с. 31/.

Представники сторін будучи завчасно та належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явились.

Згідно з частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд 20 січня 2020 року перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Приписами частин першої, другої та третьої статті 18 цього ж Закону встановлено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань особи з інвалідністю, наявних у неї професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Аналіз положень Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" дає підстави для висновку про те, що на підприємства, установи, організації покладено обов'язок щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю та здійснення заходів з їх працевлаштування, які полягають лише в наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для здійснення працевлаштування зазначеної категорії осіб.

Наказом Міністерства соціальної політики України № 316 від 31 травня 2013 року (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 05 грудня 2016 року № 1476) затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу", яка подається підприємствами, установами та організаціями на адресу державної служби зайнятості.

ПП "Мар'янівське-2014" (код ЄДРПОУ 38803128) перебуває на обліку в Полтавському обласному відділенні фонду соціального захисту інвалідів, як підприємство, яке в своїй діяльності використовує найману працю.

22 жовтня 2019 року позивачем отримано Звіт ПП "Мар'янівське-2014" про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік /а.с. 7/.

Слід зауважити, що вищевказаний Звіт подано відповідачем поза межами строку, встановленого Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, для подання Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Згідно відомостей, зазначених у Звіті, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) у 2018 році становила 17 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) - 0 осіб, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (осіб) - 1 особа.

Відповідно до листа Гребінківської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості № 16/28/204-19 від 30 жовтня 2019 року зазначено, що відповідач упродовж 2018 року звітів за формою 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" до центру зайнятості не подавало /а.с. 15/.

Таким чином, відповідач не тільки не виконав свій обов'язок щодо працевлаштування осіб з інвалідністю упродовж 2018 року, однак не виконав обов'язку щодо подання до державної служби зайнятості інформації, необхідної для працевлаштування осіб з інвалідністю упродовж періоду з січня по грудень 2018 року.

Отже, ПП "Мар'янівське-2014" у 2018 році не дотримано нормативу створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Частина перша статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" визначає, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Згідно вимог частини другої зазначеної статті порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Розрахунком суми позову адміністративно-господарських санкцій та пені підтверджено, що за 1 нестворене робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю у 2018 році /а.с. 8/ до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції в сумі 48589,41 грн. та розраховано пеню в розмірі 6023,92 грн.

Таким чином загальна сума заборгованості, яка підлягає стягненню з відповідача становить 54613,33 грн.

Оскільки вказана сума адміністративно-господарських санкцій та пені не сплачена відповідачем самостійно, то відповідно до частини п'ятої статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" така сума підлягає стягненню у примусовому порядку за відповідним рішенням суду.

Відхиляючи доводи відповідача про те, що позивачем пропущено тримісячний строк для звернення до адміністративного суду з цим позовом, суд виходить з такого.

Абзацом другим частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.

Отже, строк звернення до суду суб'єктом владних повноважень становить три місяці, який обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.

Зі змісту відзиву на позов встановлено, що ПП "Мар'янівське-2014" вважає, що строк звернення до суду з позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені розпочав свій перебіг 16 квітня 2019 року (з дня добровільної несплати відповідачем зазначених санкцій) та закінчився 16 липня 2019 року.

Суд не погоджується з такими твердженнями відповідача, зазначаючи, що Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів фактично отримало Звіт ПП "Мар'янівське-2014" про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік лише 22 жовтня 2019 року.

Зважаючи на те, що про недотримання ПП "Мар'янівське-2014" нормативу створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 році позивач дізнався та об'єктивно міг дізнатися лише за результатами опрацювання такого Звіту, а тому саме з дня отримання останнього у позивача виникли підстави для звернення до суду з цим позовом.

Відтак, позов підлягає задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Зигіна, 1, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13937406) до Приватного підприємства "Мар'янівське-2014" (вул. Миру, 14, с. Мар'янівка, Гребінківський район, Полтавська область, 37412, ЄДРПОУ 38803128) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства "Мар'янівське-2014" (вул. Миру, 14, с. Мар'янівка, Гребінківський район, Полтавська область, 37412, ЄДРПОУ 38803128) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Зигіна, 1, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13937406) адміністративно-господарські санкції в розмірі 48589 (сорок вісім тисяч п'ятсот вісімдесят дев'ять) гривень 41 (сорок одна) копійка та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6023 (шість тисяч двадцять три) гривні 92 (дев'яносто дві) копійки.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.О. Чеснокова