Ухвала від 24.01.2020 по справі 420/7559/19

Справа № 420/7559/19

УХВАЛА

24 січня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06 серпня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо: неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу, надбавка за особливі умови служби у військових навчальних закладах, що готують осіб офіцерського складу для високомобільних десантних військ в розмірі 25 відсотків посадового окладу; доплата за вчене звання в розмірі 25 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу; зменшення основного розміру пенсії з 90 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення; виплати пенсії з урахуванням лице 50 відсотків суми підвищення пенсії. Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 90 відсотків грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу, надбавка за особливі умови служби у військових навчальних закладах, що готують осіб офіцерського складу для високомобільних десантних військ в розмірі 25 відсотків посадового окладу, доплата за вчене звання в розмірі 25 відсотків посадового окладу, премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Ухвалою суду від 19.09.2018 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №1540/3934/18.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.12.2019 року у справі №1540/3934/18 роз'єднано позовні вимоги у справі, виділивши з неї у самостійні провадження вимоги про:

1. визнання противоправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 90 відсотків грошового забезпечення;

2. визнання противоправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу, надбавка за особливі умови служби у військових навчальних закладах, що готують осіб офіцерського складу для високомобільних десантних військ в розмірі 25 відсотків посадового окладу; доплата за вчене звання в розмірі 25 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу; виплати пенсії з урахуванням лише 50 відсотків суми підвищення пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 відсотків посадового окладу, надбавка за особливі умови служби у військових навчальних закладах, що готують осіб офіцерського складу для високомобільних десантних військ в розмірі 25 відсотків посадового окладу; доплата за вчене звання в розмірі 25 відсотків посадового окладу; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100 відсотків суми підвищення.

В межах розгляду в адміністративній справі №1540/3934/18 залишено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання противоправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 90 відсотків грошового забезпечення.

Передано справу №1540/3934/18 до Відділу надання судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи (канцелярія) Одеського окружного адміністративного суду для виконання вимог, передбачених п.3.1 Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України №174 від 17.12.2013р. у зв'язку із виділенням в окреме провадження частини позовних вимог ОСОБА_1 .

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду, справу передано для розгляду судді Аракелян М.М. та присвоєно порядковий номер № 420/7559/19.

Ухвалою суду від 17.12.2019 року прийнято справу до провадження, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст. 262 КАС України.

24.12.2019 року за вх. №49096/19 від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішеннями Верховного Суду у справі №240/6263/18 та №160/3586/19. В обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача вказує, що з урахуванням предмету спору у даній справі вона є типовою щодо зазначених справ, що розглядаються Верховним Судом як зразкові. Керуючись ст.236 КАС України та з метою врахування позиції Верховного Суду у аналогічних правовідносинах представник відповідача просить зупинити провадження у справі №420/7559/19.

Розглядаючи клопотання представника Головного управління ПФУ в Одеській області суд, дійшов наступного.

Пунктом двадцять першим частини першої статті 4 КАС України встановлено, що типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

Відповідно до п.22 ч.1 ст.4 КАС України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

Частиною 1 ст.290 КАС України визначено, що якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.

Згідно з ч.7 ст.290 КАС України ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи.

Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 25.01.2019 у справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19) відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

Ознаками типової справи є:

позивачами у них є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі);

спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку неперерахунком та невиплатою пенсії у повному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення);

позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення).

Повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у даній зразковій справі оприлюднене на офіційному веб-порталі судової влади України.

Також ухвалою Верховного Суду від 23.05.2019 у справі №160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19) відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Ознаками типової справи є:

позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі;

спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з неперерахунком та невиплатою пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року);

позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року).

Рішенням Верховного Суду від 06.08.2019 року у справі №160/3586/19 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Кабінет Міністрів України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, однак станом на день винесення даної ухвали рішення ще не набрало законної сили.

Відповідно до п.9 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Частиною 1 ст.291 КАС України встановлено, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.

Дослідивши матеріали справи суд зазначає, що вона відповідає ознакам типових справ, встановлених зазначеним ухвалами Верховного Суду про відкриття провадження у зразкових адміністративних справах №240/6263/18 та №160/3586/19.

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративна справа №420/7559/19 є типовою справою щодо справ №240/6263/18 та №160/3586/19, а тому провадження у даній справі необхідно зупинити до набрання законної сили судовими рішеннями Верховного Суду у зразкових справах №240/6263/18 та №160/3586/19.

Керуючись ст.ст.4, 236, 243, 248, 256, 291 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника Головного управління ПФУ в Одеській області - задовольнити.

Зупинити провадження у справі № 420/7559/19 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії, зобов'язання вчинити певні дії, - до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у зразкових справах №240/6263/18 та №160/3586/19.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення відповідно до ч.1 ст. 295 КАС України.

Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому положеннями ст.256 КАС України (з моменту підписання суддею).

Ухвалу постановлено 24.01.2020р. у зв'язку із перебуванням судді з 23.12.2019р. у відпустці та з 09.01.2020р. на лікарняному.

Суддя М.М. Аракелян