ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
23 січня 2020 року м. ОдесаСправа № 916/1126/19
Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєляновського В.В., суддів: Богатиря К.В., Мишкіної М.А.
при секретарі - Лук'ященко В.Ю.
за участю представників:
від позивачів: Романюк В.І., Басюк О.Г.
від відповідача: Несвітайло І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал”
на рішення господарського суду Одеської області від 20.09.2019, суддя в І інстанції Невінгловська Ю.М., повний текст якого складено 25.09.2019 в м. Одесі
у справі № 916/1126/19
за позовом: Приватного підприємства „Янтар”
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал”
про визнання неправомірнім нарахування плати за скид понаднормативних стічних вод
У квітні 2019 року Приватне підприємство „Янтар” звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал” (далі - ТОВ „Інфокс”) та з урахуванням заяви про зміну предмета позов просило суд визнати неправомірнім нарахування йому відповідачем 18 069,92 грн. плати за скид понаднормативних стічних вод по вул. Генерала Цветаєва, 18, м. Одеса, відповідно до рахунку №504163/64011 від 10.04.2019 згідно з актом про відбір проб на контрольний хімічний аналіз стічних вод від 19.03.2019р.
В обґрунтування пред'явлених вимог позивач посилався на те, що акт про відбір проб на контрольний хімічний аналіз стічних вод від 19.03.2019 та протокол вимірювань випробувальної лабораторії ТДВ «Інтерхім» від 26.03.2019 є недопустимими доказами перевищення у стічних водах ПП «Янтар» за адресою: м. Одеса, вул. Генерала Цветаєва, 18 допустимих концентрацій забруднюючих речовин та нарахування відповідачем плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Одеси в сумі 18 069,92 грн. позивачеві є неправомірним.
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.09.2019 року позов Приватного підприємства «Янтар» задоволено. Визнано неправомірним нарахування Товариством з обмеженою відповідальністю «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал» 18 069,92 грн. плати за скид понаднормативних стічних вод по вул. Генерала Цвєтаєва, 18, м.Одеса, відповідно до рахунку № 504163/64011 від 10.04.2019р. на підставі відбору проб 19.03.2019р. згідно акту про відбір проб на контрольний хімічний аналіз стічних вод від 19.03.2019р. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал» на користь Приватного підприємства «Янтар» судовий збір у розмірі 1921 грн.
Судове рішення мотивовано тим, що ТОВ “Інфокс” не було вказало в акті про відбір на контрольний хімічний аналіз стічних вод від 19.03.2019 дані, встановлені п. 9.1. КНД 211.1.0.009-94, а саме: назва проби, мета відбору, вид проби (разова або об'єднана, спосіб відбору, дані про обробку проби фільтрування, відстоювання, консервування тощо). При цьому, із акту про відбір на контрольний хімічний аналіз стічних вод від 19.03.2019 не вбачається, що ТОВ “Інфокс” було виконані вимоги п. 7.7. КНД 211.1.0.009-94 щодо відбору проб в окремий посуд для визначення показників із завислих речовин, нафтопродуктів, показників БСК та ХСК. Таким чином, відповідачем були порушені встановлені законом вимоги до порядку відбору проб стічних вод і такі порушення могли вплинути на результати лабораторного аналізу, так як відбір проб в один посуд міг мати вплив на достовірність вимірювання концентрацій нафтопродуктів (жирів), а також завислих речовин.
Встановивши недотримання національних стандартів при відборі проб стічних вод та їх дослідженні, суд дійшов висновків про неможливість визнання акту про відбір на контрольний хімічний аналіз стічних вод від 19.03.2019 та лабораторного аналізу, зробленого на підставі неналежно відібраних проб, належними доказами підтвердження скиду стічних вод з перевищенням допустимих показників забруднюючих речовин.
ТОВ „Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал” у поданій до Південно-західного апеляційного господарського суду апеляційній скарзі просить зазначене рішення суду першої інстанції скасувати повністю і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Підставами для скасування оскаржуваного рішення скаржник зазначає порушення норм процесуального права, неправильне застосування норм матеріального права та невідповідність викладених у рішенні висновків суду, дійсним обставинам справи.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги ТОВ «Інфокс» посилається на те, що при розгляді справи суд першої інстанції надав перевагу лише доводам позивача, незважаючи на надані суду відповідачем докази.
Судове рішення, що оскаржується, ухвалене з порушенням ст.ст. 86, ч. 5 ст. 238 ГПК України, оскільки містить висновки, які ґрунтуються на припущеннях.
Судове рішення, на думку відповідача, ухвалено з неправомірним застосуванням вимог КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера" та ДСТУ ISO 5667-10:2005. Скаржник стверджує, що КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера" та ДСТУ ISO 5667-10:2005 не розповсюджується до правовідносин між сторонами у справі.
Суд першої інстанції в обґрунтування своїх висновків послався на законодавчі акти, які на момент відбору проб 19.03.2019р. вже втратили чинність, а саме:
- Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації міста Одеси (місцеві Правила приймання), затверджені рішенням виконкому Одеської міської ради від 14.06.2007р. №632;
- Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, яка затверджена наказом Держбуду від 19.02.2002 №37;
- Правила користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, які затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.1994 № 65.
При цьому, при розгляді цієї справи судом взагалі не застосовані діючі місцеві Правила №561, Правила №316, Порядок №316, якими встановлено порядок приймання стічних вод у спірному періоді.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач заперечує проти її задоволення посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів і просить оскаржуване рішення місцевого суду залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.
Доводи позивача в цілому ґрунтуються на висновках, здійснених судом у рішенні, що переглядається. Крім того, позивач зазначає, що втрата чинності рішення виконкому Одеської міської ради від 14.06.2007р. №632, Інструкції Держбуду від 19.02.2002 №37 та Правил №65 від 01.07.1994, на які посилався суд першої інстанції, не вплинуло на законність оскаржуваного рішення суду, оскільки факт порушення порядку відбору проб не спростований відповідачем і суперечить діючим Правилам стічних вод до систем централізованого водовідведення №316 від 01.12.2017 та п. 7.7, п.9.1 КНД 211.1.0.009-94 «Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод». Також позивач посилається на те, що випробувальна лабораторія ТДВ «Інтерхім» відсутня в реєстрі акредитованих органів з оцінки відповідності, що розміщено на офіційному сайті Національного агентства з акредитації України.
За правилами встановленими ч. 2 ст. 216 ГПК України в судовому засіданні оголошувалася перерва до 23.12.2019.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі матеріали, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 269 ГПК України унормовано, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 27.11.2000 між комунальним підприємством «Одесводоканал», правонаступником якого є ТОВ “Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал” (Водоканал) та ПП “Янтар” (Абонент) було укладено договір на послуги водопостачання та водовідведення № 1586/3, за умовами якого Водоканал надає послуги по подачі питної води на об'єкти Абонента, а також по прийманню стічних вод, які скидаються Абонентом в систему комунальної каналізації у відповідності з дислокацією об'єктів.
За змістом п.5.3 договору, він укладений строком на п'ять років і діє з 01.11.2000р. до 01.11.2005р. Договір вважається продовженим на наступні п'ять років, якщо до закінчення місяця після закінчення строку його дії ні одна із сторін не заявить про його зміну або закінчення строку дії.
08.05.2010 між ТОВ “Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал” (виробник) та ПП “Янтар” (споживач) було укладено додаткову угоду №487/3 до вищевказаного договору, якою цей договір викладено в новій редакції.
За умовами п.п. 1.2, 1.3 договору виробник надає послуги по подачі питної води на об'єкти споживача, а також по прийманню стоків холодного і гарячого водопостачання, які скидаються споживачем в систему комунальної каналізації у відповідності з дислокацією об'єктів; споживач своєчасно оплачує надані йому послуги водопостачання і водовідведення, забезпечує належну експлуатацію своїх водо-каналізаційних мереж, споруд, приладів і пристроїв на них у відповідності з Правилами і чинним законодавством.
Відповідно до п 2.1. додаткової угоди, сторони зобов'язалися керуватися діючими нормативно-правовими актами, а саме: Законом України „Про питну воду та питне водопостачання”, Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах та селищах України, затверджених наказом Держжитлокомгоспу України від 27.06.2008р. № 190, Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення, затверджених наказом Держжитлокомгоспу України від 05.07.1995р. № 30, Правилами приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затвердженими рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007р. за №632 та технічними умовами, діючим ГОСТ, законом України „Про житлово-комунальні послуги”, іншими нормативними актами, прийнятими у встановленому законом порядку.
За змістом п. 2.4.2 додаткової угоди, споживач зобов'язався здійснювати скидання стоків, якість яких не перевищує гранично допустимі концентрації, встановлені Правилами приймання стічних вод.
Відповідно до п.2.4.7 угоди, споживач зобов'язався відшкодовувати матеріальну шкоду, нанесену комунальним системам каналізації, спорудам, обладнанню та пристроям, а також водним об'єктам спричинену скидом не нормативно-очищених стічних вод у міську каналізацію.
Пунктом 2.4.15 додаткової угоди передбачено, що споживач зобов'язався своєчасно та у повному обсязі сплачувати послуги водопроводу та каналізації, скидання ненормативно-очищених стоків та інші платежі, передбачені Правилами водопостачання та Правилами приймання стічних вод.
Додаткова угода є невід'ємною частиною договору № 1586/3 від 27.11.2000р., вступає в силу з моменту підписання повноважними представниками сторін та діє на протязі строку дії договору.
20.08.2013р. між сторонами укладена додаткова угода до договору № 1586/3 від 27.11.2000р., відповідно до якого п.1.1 договору викладено в інший редакції.
19.03.2019 уповноваженим представником ТОВ «Інфокс» у присутності представника ПП “Янтар” завгоспу Левченко Є.Н. було здійснено відбір стічних вод з контрольного колодязю перед скидом до міської каналізації на об'єкті споживача за адресою: м. Одеса, вул. Генєрала Цветаєва, 18, про що складено акт про відбір проб на контрольний хімічний аналіз стічних вод, підписаний представниками обох сторін.
За результатами лабораторних аналізів стічної води за пробами, відібраними 19.03.2019 на об'єкті ПП “Янтар”, незалежною випробувальною лабораторією ТДВ “Інтерхім” встановлено невідповідність стічної води діючим допустимим величинам концентрації речовин у стічних водах, що підтверджується протоколом вимірювань від 26.03.2019р.
Листом № 300/жзо від 01.04.2019 ТОВ „Інфокс” довело до відома споживача, що з 29.12.2018р. набрали чинності Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Одеси, затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 561 від 26.12.2018, якими зокрема встановлені нові показники якості стічних вод, що скидаються споживачами до системи централізовано водовідведення міста Одеси (додаток № 4 зазначених Правил) та відповідно до п. 46 вищезазначених Правил повідомило про виявлене перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах об'єкта, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Генєрала Цветаєва, 18, відбір проб від 19.03.2019, за даними результатів аналізів від незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Додатком до цього листа є результат хімічного аналізу на 1 аркуші.
11.04.2019 ТОВ „Інфокс” із супровідним листом № 3431ВК-10 надіслало на адресу ПП «Янтар» рахунок № 504163/64011 від 10.04.2019 на суму 18069,92 грн., розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення міста Одеси за період з 20.12.2018 по 19.03.2019, копію акту про відбір проб, виклало вимогу про необхідність здійснення плати за скид ненормативно-очищнених стічних вод в міську каналізаційну мережу у розмірі 18069,92 грн. до 22.04.2019р. та попередило, що у випадку несплати зазначеної суми буде вимушений припинити надання послуг водовідведення без додаткового попередження з 23.04.2019.
Причиною виникнення спору у даній справі стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для визнання неправомірнім нарахування відповідачем позивачеві 18 069,92 грн. плати за скид понаднормативних стічних вод відповідно до рахунку №504163/64011 від 10.04.2019 згідно з актом про відбір проб на контрольний хімічний аналіз стічних вод від 19.03.2019р.
Колегія суддів враховує, що на момент виникнення спірних правовідносин порядок приймання стічних вод встановлений та регламентований Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 57/31509 (далі - Правила № 316, Порядок № 316), а також місцевими Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Одеси з додатками до них, затвердженими рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 561 від 26.12.2018 (далі Правила № 561).
Відповідно до п.п. 1, 2 Правил № 316, ці Правила розроблено з метою: захисту здоров'я персоналу систем збирання, відведення стічних вод та очисних споруд; запобігання псуванню обладнання систем водовідведення, очисних і суміжних з ними підприємств; гарантування безперебійної в межах регламентних норм роботи споруд очищення стічних вод та обробки осадів; гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять згубного впливу на навколишнє середовище; гарантування, що осад може бути утилізований у безпечний і прийнятний для навколишнього середовища спосіб.
Ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).
Згідно з п.п. 4, 5 Правил № 316, на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення.
Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.
Виробники встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання.
Місцеві Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Одеси з додатками до них, затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 561 від 26.12.2018.
Відповідно до п.п. 14.2, 14.3, 14.5 цих Правил № 561, ТОВ «Інфокс» як виробнику надано право здійснювати обстеження локальних очисних споруд і каналізаційної мережі Споживачів, вимагати від Споживачів надання інформації та документів щодо зазначених мереж і споруд, які перебувають на балансі Споживачів, їх технічного стану, в тому числі документів, що підтверджують проведення відновлення пропускної здатності трубопроводів та колекторів, хімічних реагентів, що використовуються Споживачами та спричиняють забруднення у стічних водах (сертифікати, переліки, проекти тощо), вивезення та утилізації осадів стічних вод, вжиття заходів з метою дотримання якості та режиму скидання стічних вод згідно з вимогами цих Правил та Правил приймання стічних вод, інших відомостей та документації, яка не носить дозвільного характеру та стосується скидання стічних вод на об'єктах Споживачів.
Контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод Споживачами.
Здійснювати раптовий (не погоджений зі Споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються, для контролю їх якості та на підставі результатів контролю (при виявленні порушень цих Правил та умов договору про надання послуг водовідведення) застосовувати відповідні заходи впливу на Споживача. Відбір проб проводиться представниками контролюючих служб Виробника в присутності представників Споживача. При відмові представників Споживача брати участь відбір проб повинен проводитись представниками контролюючих служб Виробника самостійно, що фіксується в акті відбору.
Одночасно вказаними Правилами на споживачів покладені відповідні обов'язки, а також захищено їхні права.
Апеляційним судом установлено, що відповідно до місцевих Правил № 561 споживачі повинні, зокрема, дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та Правил приймання стічних вод.
Здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим із Виробником. Надавати Виробнику щоквартально, не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним (при погіршенні якості стічних вод - негайно), письмову інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидаються до систем централізованого водовідведення.
Надавати працівникам Виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод Споживачів, вивчення режиму їх скиду, обстеження системи водовідведення та локальних очисних споруд.
Перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані Виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.
У пунктах 44, 46, 48, 50, 51, 55 Правил № 561 зазначено, що з метою контролю якості стічних вод Споживачів Виробник здійснює відбір контрольних проб та складає акт про відбір проб на контрольний хімічний аналіз стічних вод за формою, наведеною у додатку 5 до цих Правил. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Споживачів виконує уповноважений представник Виробника, що фіксується у спеціальному акті, який підписують як представник Виробника, так і представник Споживача.
У разі відмови представника Споживача поставити свій підпис в акті, представник Виробника зазначає про це в акті.
У разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, Виробник у строк, не більше 5 робочих днів з дня отримання результатів аналізів від незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», направляє Споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах Споживача та результати хімічного аналізу.
У строк, що не перевищує 6 місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, Виробник направляє Споживачу рахунок за скидання стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтверджуючих документів.
Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди Виробника, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей, а також залучати необхідний персонал.
Відбір проб здійснюється з контрольного колодязя.
За призначенням з контрольної проби виконують основний та, за необхідності, арбітражний аналіз. При відборі контрольної проби Виробник дотримується інструкції про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод (додаток 6 до Правил). Об'єм відібраної контрольної проби повинен бути достатнім для виконання аналізів (згідно з методиками вимірювання інгредієнтів).
Аналіз контрольної проби виконується лабораторією Виробника або незалежною лабораторією, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», з якою Виробник уклав договір на проведення таких аналізів. Відповідальність за результати проведеного аналізу несе лабораторія, що проводила хімічний аналіз вимірювання якості стічних вод.
Для уникнення непорозумінь між Виробником та Споживачами при відборі проб Виробнику необхідно дотримуватись Інструкції про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод Споживачів (додаток 6).
Колегія суддів враховує, що вимоги до форми акту про відбір проб на контрольний хімічний аналіз стічних вод визначені у додатком 5 до місцевих Правил № 561.
Водночас, докладний опис відбирання проб побутових і промислових стічних вод описано у ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб" Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод.
Керівний нормативний документ (КНД) 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод" встановлює загальні вимоги до відбору проб з метою подальшого визначення хімічних та фізичних властивостей показників складу і властивостей вод. Керівний нормативний документ містить загальні вимоги до організації відбору, видів проб, місць, часу та частоти відбору, пристроїв, засобів та посуду для відбору та зберігання проб, реєстрації та транспортування проб, техніки безпеки.
Положеннями зазначених документів (п.7 ДСТУ ISO 5667-10:2005 та п. 9 КНД 211.1.0.009-94) встановлені обов'язкові відомості, що мають бути відображені у акті відбору.
Так, пунктом 9.1. Керівного нормативного документу. «Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод. Основні положення. КНД 211.1.0.009-94» встановлено, що: на відібрану пробу (проби) складається супровідний документ (акт, паспорт), в якому має бути наведена така інформація: - номер посудини (проба); - назва проби, мета відбору; - вид проби (разова або об'єднана) із зазначенням способу усереднення; - спосіб відбору; - дані про обробку проби (фільтрування, відстоювання, консервування тощо); - дата, час та відомості про особу (осіб), яка відбирала пробу.
Колегія суддів відхиляє доводи відповідача про те, що дія цих актів не розповсюджується на правовідносини, що склалися між сторонами спору, зважаючи на таке.
Порядок технічної експлуатації систем і споруд водопостачання та водовідведення міст та інших населених пунктів України визначено у Правилах технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу від 05.07.1995 №30.
Ці Правила є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання, у тому числі юридичних осіб, що здійснюють технічну експлуатацію систем водопостачання та водовідведення, незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - виробники).
Технічна експлуатація систем водопостачання та водовідведення здійснюється виробниками згідно із Водним кодексом України, Кодексом України про надра, законами України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про охорону праці", "Про житлово-комунальні послуги", іншими нормативно-правовими актами, а також державними будівельними нормами і правилами, державними санітарними нормами і правилами.
ТОВ «Інфокс» є підприємством, яке забезпечує водопостачання та водовідведення, зокрема у місті Одеса. Підприємство належить до категорії місцевих водоканалів, які приймають неочищені стічні води абонентів і скидають очищену стічну воду до водних об'єктів навколишнього природного середовища.
Згідно з п.14.3 місцевих Правил № 561 філію "Інфоксводоканал" ТОВ "Інфокс" зобов'язано забезпечити контроль за якістю стічних вод підприємств, установ і організацій, які скидаються в систему каналізації м. Одеси.
Положення зазначених вище КНД 211.1.0.009-94 розповсюджуються на відбір проб стічних та технологічних вод, що підлягають державному та відомчому контролю.
Отже, зважаючи на зазначене вище, відповідач, приймаючи стічні води абонентів у міську мережу каналізації для очищення та скидаючи очищені стічні води у водний об'єкт, здійснює відомчий контроль. Тому на діяльність філії "Інфоксводоканал" ТОВ "Інфокс" щодо відбору проб стічних вод розповсюджується дія нормативного документа КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод".
Протилежні доводи скаржника відхиляються судом апеляційної інстанції як помилкові, оскільки не ґрунтуються на чинному законодавстві.
Діючи в межах визначеної законом компетенції, суд першої інстанцій дослідивши складений відповідачем 19.03.2019 акт про відбір проб на контрольний хімічний аналіз стічних вод, правильно встановив, що він не містить назви проби, мети відбору, виду проби (разова або об'єднана, спосіб відбору, даних про обробку проби фільтрування, відстоювання, консервування тощо). Тобто акт за формою не відповідає вимогам, встановленим нормами чинного законодавства. Крім того, судом встановлено порушення відповідачем ДСТУ ISO 5667-10:2005 щодо порядку відбору проби у необхідну тару.
При цьому, з наданої відповідачем фотофіксації відбору проби неможливо встановити в яку саме тару було здійснено відбір проби, оскільки фото с пломбою здійснено на пластиковій тарі, а здійснення забору біля люку із скляною тарою, але вже без пломбування.
Крім того, пунктом 7.7. Керівного нормативного документу «Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод. Основні положення. КНД 211.1.0.009-94” встановлено, що відбір проб для визначення завислих речовин, нафтопродуктів, показників БСК та ХСК слід проводити в окремий посуд одноразовим наповнюванням без переливу.
Пунктом 4.1 ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод» (ISO 5667-10:1992, IDT) також встановлено, щоб відібрати проби стічних вод, зазвичай застосовують пластиковий посуд. Але існує ряд винятків, коли потрібно використовувати тільки скляний посуд, наприклад, коли пробу будуть аналізувати, зокрема, на вміст нафтопродуктів і жирів”.
При цьому, із акту про відбір на контрольний хімічний аналіз стічних вод від 19.03.2019 не вбачається, що ТОВ “Інфокс” було виконані вимоги п. 7.7. КНД 211.1.0.009-94 щодо відбору проб в окремий посуд для визначення показників із завислих речовин, нафтопродуктів, показників БСК та ХСК.
Таким чином, суд обґрунтовано визнав акт відповідача неналежним доказом у справі, на підставі якого неможливо встановити факт підтвердження скиду стічних вод з перевищенням допустимих показників забруднюючих речовин. За таких обставин правильним є висновок місцевого суду про обґрунтованість та доведеність позову ПП «Янтар» щодо визнання неправомірнім нарахування йому відповідачем 18 069,92 грн. плати за скид понаднормативних стічних вод по вул. Генерала Цветаєва, 18, м. Одеса, відповідно до рахунку №504163/64011 від 10.04.2019 згідно з актом про відбір проб на контрольний хімічний аналіз стічних вод від 19.03.2019р.
Викладені в апеляційній скарзі доводи скаржника щодо необґрунтованого посилання місцевого суду на нормативні акти, які на момент відбору проб 19.03.2019р. вже втратили чинність, а саме Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації міста Одеси (місцеві Правила приймання), затверджені рішенням виконкому Одеської міської ради від 14.06.2007р. №632; Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, яка затверджена наказом Держбуду від 19.02.2002 №37; Правила користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, які затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.1994 № 65, є обґрунтованими та правильними. Проте такі доводи не впливають на правильність висновків суду попередньої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Разом з тим, колегія суддів зазначає про те, що пунктом 4 розділу VI Правил №316, пунктами 42, 51, 54 Правил №561, п.6 Інструкції про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод Споживачів (додаток 6 до Правил №561, далі - Інструкція) встановлено, що для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, у разі її відсутності - інших лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Аналіз контрольної проби виконується лабораторією виробника або незалежною лабораторією, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», з якою Виробник уклав договір на проведення таких аналізів. Всі лабораторії несуть передбачену законодавством України відповідальність за надані результати аналізів та за належне зберігання і консервацію проб (консерванти не повинні змінювати склад проби). Перелік речовин, що підлягають контролю, установлюється Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Одеси з урахуванням їх специфіки, можливостей незалежних лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (забезпеченість методиками, реактивами, приладами, обладнанням, собівартістю аналізів та інше).
Отже, чинними Правилами № 316, Порядком № 316, Правилами № 561 та Інструкцією не встановлено, що ці аналізи повинні проводитися тільки акредитованими лабораторіями, які є в реєстрі акредитованих ООВ на сайті Національного агентства з акредитації України.
Як вбачається з матеріалів справи, випробувальна лабораторія ТДВ "Інтерхім" має свідоцтво від 18.05.2018р. №04-0020/2018 про відповідність вимірювань вимогам ДСТУ ІSО 10012:2005, яке видане Державним підприємством "Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації" та чинне протягом 3 років з дати реєстрації. Це свідоцтво є документом атестації випробувальної лабораторії ТДВ "Інтерхім", яке передбачено Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність». А тому доводи ПП "Янтар" про безпідставність покладення в основу розрахунку висновків даної лабораторії є необґрунтованими.
Принцип змагальності (ст. 13 ГПК України) та принцип рівності сторін (ст. 7 ГПК України), які тісно пов'язані між собою, є основоположними компонентами концепції "справедливого судового розгляду" у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції. Вони вимагають "справедливого балансу" між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною.
Місцевим судом при прийнятті рішення було дотримано вказаних принципів та забезпечено сторонам справедливий судовий розгляд, взято до уваги інтереси учасників справи та почуто їх, що відповідає вимогам ГПК України та п. 1 ст. 6 Конвенції.
Згідно зі статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Колегія суддів зазначає, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент (рішення у справі "Серявін та інші проти України", пункт 58).
Тому інші доводи скаржника, що викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів не бере до уваги, оскільки вони висновків суду не спростовують та з урахуванням всіх обставин даної справи, встановлених судом, не впливають на правильність вирішення спору по суті та остаточний висновок.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи, колегія суддів вважає доводи викладені скаржником в апеляційній скарзі необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами та не відповідають вимогам закону, що регулює спірні правовідносини. За таких обставин колегія суддів не знаходить законних підстав для повного чи часткового задоволення вимог апеляційної скарги.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що підстави для скасування правильного та обґрунтованого рішення місцевого суду відсутні.
У зв'язку з відмовою у задоволенні апеляційної скарги, відповідно до статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору за її подання і розгляд в сумі 2881,50 грн. покладаються на скаржника.
Також відповідно до ст. 126 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на професійну правничу допомогу у суді апеляційної інстанції в сумі 4000 грн. згідно з поданою представником позивача заявою, які підтверджені договором про надання правової допомоги від 02.04.2019 та актом прийому - передачі наданих юридичних послуг від 03.12.2019р.
Керуючись ст.ст. 253, 269, 270, 275, 276, 281-284 ГПК України, Південно-західний апеляційний господарський суд
Рішення господарського суду Одеської області від 20 вересня 2019 року у справі № 916/1126/19 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал” - без задоволення.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал” (код ЄДРПОУ 26472133) на користь Приватного підприємства «Янтар» (код ЄДРПОУ 30376692 ) 4000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Доручити господарському суду Одеської області видати відповідний наказ.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повна постанова складена 24.01.2020.
Головуючий суддя: Бєляновський В.В.
Судді: Богатир К.В.
Мишкіна М.А.