Постанова від 23.01.2020 по справі 140/2710/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2020 рокуЛьвівСправа № 140/2710/19 пров. № 857/12285/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Гуляка В.В., Судової-Хомюк Н.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2019 року (головуючий суддя Андрусенко О.О., м. Луцьк) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дій щодо перерахунку (індексації) пенсії за віком з 01.03.2019 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу у розмірі 4404,35 грн. (середня заробітна плата за 2014, 2015, 2016 року збільшена на 17%) та зобов'язання здійснити з 01.03.2019 року перерахунок (індексацію) та виплату пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України №1058, Закону України №2148-VIII, Закону України №2449-VIII із застосуванням показника середньої заробітної плати з якої сплачені страхові внески за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржила його в апеляційному порядку та просила скасувати його і ухвалити нове про задоволення позову.

В апеляційній скарзі зазначає, що при проведенні індексації пенсії з 01.03.2019 згідно Закону України № 1058- IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058- IV) та внесених змін згідно Закону України № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі Закон № 2148-VIII) та Закону України № 2449- VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі Закон № 2449- VIII) були порушені норми чинного законодавства. Відповідно до пункту 4-5 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України № 1058- IV збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021року. У 2019- 2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розрахунок індексації був проведений на підставі Постанови Кабінету Міністрів Україні від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески у розмірі 4404,35 грн, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764,10 грн) збільшеної на 17 відсотків. Ця Постанова Кабінету Міністрів звужує зміст вже існуючих прав скаржника. Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп2005 звуженню змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь - яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики. Постанови Кабінету Міністрів не можуть зменшувати, обмежувати та відміняти основні положення, які передбачені Законами України. Тому окремі положення Постанови Кабінету Міністрів України є безпідставними та противоправними.

Апелянт зазначає, що статтею 19 Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття46 Конституції України).

У поданому відзиві позивач просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 2010 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач звернулась до начальника Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області з листом, в якому просила надати розрахунок пенсії за віком та перерахунок (індексації) пенсії з 01.03.2019. Листом від 18.06.2019 №596/О-01 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що з 01.03.2019 проведено перерахунок пенсій, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році». Перерахунок пенсій проведено шляхом перерахунку раніше призначених пенсій за рахунок збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати по Україні, що застосовується для обчислення пенсій - 3764,40 грн, збільшено на 17% (цей показник включає 50% інфляції за 2018 рік і 50% приросту зарплати, з якої сплатили єдиний соціальний внесок у 2018 році) та встановлено в сумі 4404,35 грн. Крім того, повідомив, що до 01.03.2019 розмір пенсійної виплати визначався із застосуванням середньомісячного заробітку - 5795,86 грн, обчисленого від показника середньої зарплати за 2016 рік - 3764,40 грн, та становив - 2929,79 грн, в тому числі 2661,29 грн - розмір пенсії за віком (3764,40 х 1,53965 х 0,45917); 268,50 грн доплата за понаднормативний стаж. У свою чергу, перерахований розмір пенсійної виплати з 01.03.2019 із застосуванням середньомісячного заробітку - 6781,16 грн., складає - 3382,21 грн, в тому числі 3113,71 грн - розмір пенсії за віком (4404,35 грн. х 1,53965 х 0,45917); 268,50 доплата за понаднормативний стаж, що відповідає нормам чинного пенсійного законодавства.

24.07.2019 позивач звернулася до відповідача з листом, в якому зазначила, що застосування показника середньої заробітної плати у розмірі 3764,40 грн (середня заробітна плата за 2014, 2015, 2016 роки) збільшеного на 17%, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 є безпідставним та незаконним. А тому, просила провести індексацію та перерахунок пенсії з 01.03.2019 згідно Закону №1058 та Закону України №2449-VIII від 07.06.2019 року та провести доплату за березень-липень 2019 року. Листом від 31.07.2019 №752/О-01 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що листом від 18.06.2019 надано останній детальне роз'яснення механізму проведення перерахунків встановленого розміру пенсії з 01.03.2019. Крім того зазначив, що на даний час іншого порядку проведення індексації пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нормами чинного законодавства не передбачено.

Розглядаючи спір судом першої інстанції правильно зазначено, що відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ч. 1 ст. 25 Закону №1058-ІV передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс=См х Вс/100% х 12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1 %.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 цього Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях (з 01.10.2017 - 3764,40 грн, з 01.03.2019 - 4404,35 грн); Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону (0,45917).

Згідно матеріалів справи, перерахунок пенсії позивача здійснювався із заробітку 6781,16 грн (4404,35 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески х 1,53965 - коефіцієнт заробітку).

Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону №1058-ІV.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно пунктів 4-3, 4-4, 4-5, 4-7 Прикінцеві положення Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.

З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року (пункт 4-4 Закону №1058-ІV).

Відповідно до пункту 4-5 Розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-ІV збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.

У 2019 - 2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

26.02.2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», в пункті 2 якої установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Відповідно до Закону України №2148-VІІІ з 01.10.2017 пенсії перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01.03.2019, становить 4404,35 грн.: 3764,40 грн. (показник середньої зарплати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року) х 1,17 (коефіцієнт визначений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124).

Згідно матеріалів справи середньомісячний заробіток ОСОБА_1 для обчислення пенсії становить 6781,16 грн. (4 404,35 грн. х 1,53965). Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2019 становить 3382,21 грн. та складається з: 3113,71 грн. - основний розмір пенсії, обчислений згідно із статтею 27 Закону №1058-IV і визначений як добуток середньомісячного заробітку на коефіцієнт стажу (6781,16 грн. х 0,45917); 268,60 грн. - доплата за понаднормативний стаж.

А тому з врахуванням наведеного колегія судді погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог.

Виходячи із зазначеного вище суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2019 року по справі № 140/2710/19 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М. А. Пліш

судді В. В. Гуляк

Н. М. Судова-Хомюк