Єдиний унікальний номер 725/7362/19
Номер провадження 3/725/4362/19
17.01.2020 Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Галичанський О. І., розглянувши адміністративну справу, яка надiйшла вiд Буковинської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 6 cт. 481 Митного Кодексу України громадянина Молдови ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , -
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил №1964/40800/19, 18.11.2019 року в Чернівецьку митницю ДФС надійшов лист УПП в Чернівецькій області щодо законності перебування на митній території України транспортного засобу «VW PASSAT», р.н.з. НОМЕР_1 .
В ході перевірки наданої інформації за базами даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДФС було встановлено, що транспортний засіб «VW PASSAT», кузов НОМЕР_2 , р.н.з. НОМЕР_1 ввіз на митну територію України громадянин Молдови ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) 17.05.2018 року в зоні діяльності Чернівецької митниці ДФС шляхом вибору смуги руху «зелений коридор» та повинен був вивезти його за межі України у визначений законодавством строк.
За фактом порушення зобов'язання про тимчасове вивезення, Чернівецькою митницею ДФС в АСМО «Інспектор» внесене орієнтування №635/24-70-63-09 від 23.05.2019 року відносно транспортного засобу та громадянина. Також, Чернівецькою митницею ДФС проінформовано ГУНП в Чернівецькій області, щодо необхідності вжиття спільних заходів спрямованих на встановлення, виявлення, затримання та у разі необхідності доставлення до митниці транспортних засобів, які ввезені на митну територію в зоні діяльності Чернівецької митниці ДФС та перебувають з порушеннями вимог ст.ст. 95, 380 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 380 МК України від 13.03.2012 року №4495-VI «дозволяється тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування на строк до одного року. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав».
Станом на 22.11.2019 року зазначений вище транспортний засіб за межі митної території України не вивезено, митне оформлення в іншому режимі не здійснено.
Працівниками Буковинської митниці Держмитслужби складено протокол про порушення митних правил, за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.
У судове засідання громадянин Молдови ОСОБА_1 не з'явився. Про час та місце слухання справи митниця повідомляла останнього.
Представник митниці також у судове засідання не з'явився.
У відповідності до ч.ч. 3, 4 ст. 526 МК України у разі розгляду справи про порушення митних правил у суді про час та місце розгляду справи суд (суддя) повідомляє особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, а також відповідний орган доходів і зборів. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
На підставі вищевказаного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності правопорушника та представника митного органу, оскільки в матеріалах справи наявна відмітка про повідомлення їм про час та місце розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Відповідно до вимог ст. 489 Митного кодексу України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 487 Митного кодексу України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 508 Митного кодексу України у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУПАП.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення митних правил є одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення, оцінку якому надає суд.
Суд зазначає, що відповіднодо положень ст.3 Митного кодексу України, при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день прийняття митної декларації органом доходів і зборів України. У разі якщо законодавством України передбачена можливість виконання митних формальностей без подання митної декларації, застосовуються норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день виконання таких формальностей. Норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають. У разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб органів доходів і зборів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь органу доходів і зборів, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян.
Вказані норми закону кореспондуються і з частиною першою статті 58 Конституції України, яка закріплює загальновизнаний принцип права, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
У рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів наголошується на тому, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил дії громадянин Молдови ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України (в редакції ЗУ № 2612-VIII від 08.11.2018).
З протоколу про порушення митних правил, вбачається, що 17.05.2018 року о 16 год. 07 хв. громадянин Молдови ОСОБА_1 ввіз на митну територію України в режимі тимчасового ввезення терміном до одного року автомобіль марки «VW PASSAT», кузов НОМЕР_2 , р.н.з. НОМЕР_1 до 17.05.2019 року.
В матеріалах справи міститься орієнтування по даній фізичній особі щодо порушення нею строку ввезення даного транспортного засобу.
Крім того, у матеріалах справи про порушення митних правил знаходиться клопотання ОСОБА_3 про долучення до матеріалів справи документів які підтверджують розмитнення автомобіля «VW PASSAT», кузов НОМЕР_2 .
Однак, митницею жодним чином дана інформація не спростована та не підтверджена, а тому у суду відсутні відомості щодо розмитнення даного транспортного засобу.
Наведені обставини свідчать про невідповідність складеного стосовно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 494 Митного кодексу України, а тому на підставі таких доказів в розумінні ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд не може встановлювати наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 527 Митного кодексу України передбачено, що у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
З огляду на наведене, а також враховуючи вище викладені недоліки оформлення протоколу про порушення митних правил та матеріалів справи, суд дійшов висновку про необхідність направлення адміністративних матеріалів для проведення додаткової перевірки.
Керуючись ст.ст. 481, 486, 489, 492, 495, 522, 527, 529 Митного кодексу України, ст.ст. 251, 278, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Адміністративну справу про порушення митних правил № 725/7362/19 про притягнення громадянина Молдови ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 481 ч.6 МК України направити начальнику Буковинської митниці Держмитслужби для проведення додаткової перевірки.
Встановити строк в межах додаткової перевірки Буковинській митниці Держмитслужби 30 (тридцять ) днів з дати отримання матеріалів даної справи для усунення недоліків, описаних у постанові суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. І. Галичанський