Єдиний унікальний номер 725/209/20
Номер провадження 3/725/155/20
16.01.2020 Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Галичанський О. І., розглянувши адміністративну справу, яка надiйшла вiд Буковинської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 6 cт. 481 Митного Кодексу України громадянки Молдови ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , -
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил №1947/40800/19, 20.11.2019 року о 03 год. 56 хв. на територію міжнародного автомобільного п/п «Мамалига-Крива», м/п «Кельменці» Чернівецької митниці ДФС прибув автобус «Scania», р.н.з. НОМЕР_1 під керуванням громадянина Молдови ОСОБА_3 , який слідував з Польщі в Молдову. У вказаному автобусі в якості пасажира слідувала громадянка Молдови ОСОБА_1 .
Згідно інформації яка міститься в програмно-інформаційному комплексі «Облік транспортних засобів в пунктах пропуску для автомобільного сполучення» ЄАІС ДМСУ було встановлено, що 22.09.2017 року громадянка Молдови ОСОБА_1 ввезла на митну територію України, через автомобільний п/п «Кучурган-Первомайськ» Одеської митниці ДФС, в режимі тимчасового ввезення терміном до одного року автомобіль марки «DAEWOO LANOS», р.н.з. Польщі НОМЕР_2 , VIN-код № НОМЕР_3 .
При проведенні опитування 20.11.2019 року ОСОБА_1 не надала підтверджуючих документів про наявність фактів аварії, дій обставин непереборної сили, або протиправних дій третіх осіб щодо порушення строку тимчасового ввезення автомобіля марки «DAEWOO LANOS», р.н.з. НОМЕР_4 , VIN-код № НОМЕР_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 380 МК України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Станом на 20.11.2019 року, громадянка Молдови ОСОБА_1 не вивезла за межі митної території України транспортний засіб марки «DAEWOO LANOS», р.н.з. НОМЕР_4 , VIN-код № НОМЕР_3 .
На думку митниці, враховуючи вимоги Митного кодексу України та ЗУ № 4495-VІ від 22.09.2019 року, щодо змін до Митного кодексу України, громадянка Молдови ОСОБА_1 перевищила встановлений відповідно до ст. 380 Митного кодексу України строк перебування автомобіля марки «DAEWOO LANOS», р.н.з. НОМЕР_4 , VIN-код № НОМЕР_3 у митному режимі тимчасового ввезення більше ніж на 30 діб.
Працівниками Буковинської митниці Держмитслужби складено протокол про порушення митних правил, за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.
У судове засідання громадянка Молдови ОСОБА_1 не з'явилася. Про час та місце слухання справи митниця повідомляла останню.
Представник митниці також у судове засідання не з'явився.
У відповідності до ч.ч. 3, 4 ст. 526 МК України у разі розгляду справи про порушення митних правил у суді про час та місце розгляду справи суд (суддя) повідомляє особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, а також відповідний орган доходів і зборів. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
На підставі вищевказаного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності правопорушника та представника митного органу, оскільки в матеріалах справи наявна відмітка про повідомлення їм про час та місце розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Відповідно до вимог ст. 489 Митного кодексу України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 487 Митного кодексу України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 508 Митного кодексу України, у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУПАП.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення митних правил є одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення, оцінку якому надає суд.
Суд зазначає, що відповіднодо положень ст.3 Митного кодексу України, при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день прийняття митної декларації органом доходів і зборів України. У разі якщо законодавством України передбачена можливість виконання митних формальностей без подання митної декларації, застосовуються норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день виконання таких формальностей. Норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають. У разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб органів доходів і зборів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь органу доходів і зборів, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян.
Вказані норми закону кореспондуються і з частиною першою статті 58 Конституції України, яка закріплює загальновизнаний принцип права, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
У рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів наголошується на тому, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил дії громадянки Молдови ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України (в редакції ЗУ № 4495-VІ від 22.09.2019 року).
З протоколу про порушення митних правил, вбачається , що 22.09.2017 року о 15 год. 41 хв. громадянка Молдови ОСОБА_1 ввезла на митну територію України через автомобільний п/п «Кучурган-Первомайськ» Одеської митниці ДФС, в режимі тимчасового ввезення терміном до одного року автомобіль марки «DAEWOO LANOS», р.н.з. Польщі НОМЕР_2 , VIN-код № НОМЕР_3 до 22.09.2018 року.
У матеріалах справи відсутні відомості про те, чи вживались органами ДФС України заходи для встановлення власника даного транспортного засобу та можливої реєстрації транспортного засобу на території України з огляду на те, що санкцією ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України (в редакції Закону України № 4495-VІ від 22.09.2019 року) передбачено штраф або конфіскацію транспортного засобу.
Наведені обставини свідчать про невідповідність складеного стосовно громадянки Молдови ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 494 Митного кодексу України, а тому на підставі таких доказів в розумінні ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд не може встановлювати наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Митницею надано витяг з пошуку автотранспорту номерних вузлів та агрегатів, проте, з даного витягу встановити чи дійсно на даний час відсутня реєстрація транспортного засобу на території України, відомості про наявність чи відсутність сплати відповідних митних платежів, встановити не можливо.
Статтею 527 Митного кодексу України передбачено, що у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
З огляду на наведене, а також враховуючи вище викладені недоліки оформлення протоколу про порушення митних правил та матеріалів справи, суд дійшов висновку про необхідність направлення адміністративних матеріалів для проведення додаткової перевірки .
Керуючись ст.ст. 481, 486, 489, 492, 495, 522, 527, 529 Митного кодексу України, ст. ст. 251, 278, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Адміністративну справу про порушення митних правил № 725/209/20 про притягнення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 481 ч. 6 МК України направити начальнику Буковинської митниці Держмитслужби для проведення додаткової перевірки.
Встановити строк в межах додаткової перевірки Буковинській митниці Держмитслужби 30 (тридцять ) днів з дати отримання матеріалів даної справи для усунення недоліків, описаних у постанові суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. І. Галичанський