Ухвала від 23.01.2020 по справі 483/2438/18

ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 483/2438/18

Провадження № 1-кс/483/29/2020

УХВАЛА

Іменем України

22 січня 2020 року м. Очаків

Слідчий суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

слідчого СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання заступника начальника - начальника СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_4 погоджене з в.о. прокурора Миколаївської області ОСОБА_5 , про продовження строку досудового розслідування по кримінальному провадженню №12018150100000873 від 25 жовтня 2018 року,-

ВСТАНОВИЛА:

20 січня 2020 року заступник начальника - начальник СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_4 звернувся до Очаківського міськрайонного суду Миколаївській області із клопотанням, погодженим з в.о. прокурора Миколаївської області ОСОБА_5 , про продовження строку досудового розслідування по кримінальному провадженню №12018150100000873 від 25 жовтня 2018 року.

Своє клопотання слідчий обґрунтовував тим, що ним здійснюється досудове розслідування у вказаному вище кримінальному провадженні за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.ч. 2, 4 ст. 197-1, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, вчиненого за наступних обставин.

В ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 02 березня 2005 року нежитлова будівля - рятувальна станція м. Очакова, що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Очаків, вул. Слобідська (раніше Цокуренко), 62, загальною площею 90,5 кв. м. на підставі комунальної власності належить Очаківській міській раді.

Відповідно до плану земельної ділянки та технічного плану будівель і споруд, виконаних Очаківською філією ММБТІ від 05 листопада 2004 року в переліку нежитлових будівель та споруд, рятувальної станції, що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Очаків, вул. Слобідська (раніше Цокуренко), 62, відсутні об'єкти нерухомого майна, а саме: причали, гідроспоруди або інші будь які допоміжні тимчасові водні споруди.

Відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із кадастровим номером: 4810300000:05:044:0012, наданої в постійне користування комунальній аварійно-рятувальній службі м.Очакова для обслуговування рятувальної станції на міському пляжі за адресою: Миколаївська область, м.Очаків, вул. Слобідська (Цокуренка), 62, затвердженого 15 грудня 2006 року рішенням № 23 сесії депутатів Очаківської міської ради, розроблено кадастровий план земельної ділянки із будівлями та спорудами в межах території, яка межує із землями Водного Фонду України. Серед об'єктів нерухомого майна відсутні, а саме: причали, гідроспоруди або інші будь-які допоміжні тимчасові водні споруди.

16 вересня 2016 року на підставі рішення сесії депутатів Очаківської міської ради № 8 було затверджено Положення про Очаківську комунальну службу благоустрою (далі - Положення).

Відповідно до п. 11 Положення Очаківська комунальна служба благоустрою є бюджетною установою, створеною для виконання завдань по поліпшенню благоустрою, санітарно-екологічного та естетичного стану міста, організації місць масового відпочинку та забезпечення охорони життя людей на водних об'єктах, прилеглих ділянок берегової смуги.

Згідно з п. 1.4 Положення до структури Очаківської комунальної служби благоустрою входять підрозділи: з обслуговування вулично-дорожньої мережі міста, з обслуговування зеленого господарства міста, з обслуговування мереж вуличного освітлення, з обслуговування та утримання міських кладовищ, інспекція з благоустрою міста, рятувальний підрозділ.

Таким чином, з 16 вересня 2016 року Очаківською міською радою створено комунальне підприємство, на яке покладено обов'язки відповідно до Положення та яке фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету.

З метою забезпечення діяльності комунальної служби на баланс юридичної особи був переданий майновий комплекс рятувальної станції за адресою: Миколаївська область, м. Очаків, вул. Слобідська, 62.

04 квітня 2017 року відповідно до наказу № 18-к ОСОБА_6 прийнято на посаду начальника Очаківської комунальної служби благоустрою.

04 липня 2017 року відповідно до контракту укладеного між Очаківським міським головою ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , останнього призначено на посаду керівника Очаківської комунальної служби благоустрою.

Відповідно до положень контракту ОСОБА_6 , як керівник, а саме начальник Очаківської комунальної служби благоустрою здійснює поточне керівництво підприємством, організовує виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, має право: діяти від імені підприємства, представляти його на всіх підприємствах, установах та організаціях; укладати господарські та інші угоди; відкривати рахунки в банках; користуватись правом розпорядження коштів; в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства.

02 січня 2018 року наказом № 2-к ОСОБА_6 , на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП України, звільнено з посади начальника Очаківської комунальної служби благоустрою.

Таким чином, відповідно до п. 1 примітки ст. 364 КК України ОСОБА_6 , в період часу з 04 квітня 2017 року по 02 січня 2018 року, був службовою особою, тобто здійснював функції влади, а також обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків, та фактично здійснював керівництво та розпорядження майновим комплексом за адресою: АДРЕСА_1 , що є комплексом будівель та споруд, серед яких відсутні причали, гідроспоруди або інші допоміжні тимчасові водні споруди.

03 травня 2017 року начальник Очаківської комунальної служби благоустрою ОСОБА_6 , будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, діючи в межах наданих йому повноважень уклав із відділом освіти Очаківської міської ради договір № 1 оренди комунального майна, відповідно до якого надано в оренду нежитлове приміщення за адресою: Миколаївська область, м. Очаків, вул. Слобідська, 62 для забезпечення діяльності відділення вітрильного спорту Очаківської ДЮСШ відділу освіти Очаківської міської ради.

Після цього, в період часу з 03 травня по 19 жовтня 2017 року, більш точної дати не встановлено, начальнику Очаківської комунальної служби благоустрою ОСОБА_6 від невстановлених в ході досудового розслідування посадових осіб Очаківської міської ради стало відомо про необхідність облаштування та будівництва гідроспоруди, а саме причалу біля території рятувальної станції в акваторії Чорного моря, яка не є складовою або частиною території майнового комплексу рятувальної станції, що перебуває на балансі Очаківської комунальної служби благоустрою та використовуються для зайняття секції вітрильного спорту відділу освіти Очаківської міської ради.

Знаючи та розуміючи неможливість здійснення будівництва вищезазначеного об'єкта інфраструктури у відповідності до вимог діючого законодавства, начальник Очаківської комунальної служби благоустрою ОСОБА_6 , з метою виконання незаконних вказівок невстановлених в ході досудового розслідування посадових осіб Очаківської міської ради та створення позитивного іміджу для себе як керівника, зловживаючи службовим становищем, здійснив внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом громадським та державним інтересам та призвело до самовільного зайняття земельної ділянки і самовільного будівництва споруди на самовільно зайнятій земельній ділянці із земельних ділянок особливо цінних земель, за наступних обставин:

В період з 03 травня по 19 жовтня 2017 року, більш точної дати не встановлено, начальник Очаківської комунальної служби благоустрою ОСОБА_6 , будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, перебуваючи в невстановленому в ході досудового розслідування місці, діючи в межах наданих йому повноважень, маючи умисел, направлений на внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційного документа, діючи з метою отримання бюджетних коштів в розмірі 101000 гривень для будівництва гідроспоруди - причалу в межах акваторії Чорного моря для забезпечення виконання незаконних вказівок невстановлених посадових осіб Очаківської міської ради, шляхом укриття від депутатів Очаківської міської ради фактичної мети призначення, знаючи, що здійснення будівництва вищезазначеного об'єкта на земельній ділянці в акваторії Чорного моря із земель Водного Фонду України є незаконним, розуміючи, що він як розпорядник не має права використовувати бюджеті кошти не за призначенням, за допомогою комп'ютерного обладнання та копіювально-множильної техніки для друку, на фірмовому бланку із реквізитами Очаківської комунальної служби благоустрою, склав лист-звернення на ім'я Очаківського міського голови за вих. № 191 від 19 жовтня 2017 року про виділення додаткових бюджетних коштів в розмірі 101000 гривень для оплати послуги з поточного ремонту території рятувальної станції, що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Очаків, вул. Слобідська, 62, куди вніс завідомо недостовірні відомості про здійснення поточного ремонту прилеглої території.

Після цього, 19 жовтня 2017 року ОСОБА_6 , з метою надання статусу офіційного, власним підписом та круглою печаткою Очаківської комунальної служби благоустрою завірив лист-звернення за вих. № 191 від 19 жовтня 2017 року, після чого надав документ до Очаківської міської ради за адресою: Миколаївська область, м. Очаків, вул. Соборна, 7-а, таким чином спричинивши юридичні наслідки.

Крім того, 07 листопада 2017 року начальник Очаківської комунальної служби благоустрою ОСОБА_6 , будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, зловживаючи службовим становищем, з метою незаконного будівництва причалу (гідроспоруди), використовуючи власне службове становище всупереч інтересам служби, знаючи та розуміючи, що не буде використовувати надані йому міською радою грошові кошти із метою поточного ремонту рятувальної станції, уклав договір підряду № 01/11 із директором ТОВ «Гідротехмонтаж» ОСОБА_8 про виконання робіт по поточному ремонту прилеглої території рятувальної станції (причалу), яка знаходиться за вищевказаною адресою, та в локальному кошторисі визначив об'єктом будівництва причал (гідроспоруду) в акваторії Чорного моря навпроти рятувальної станції за адресою: Миколаївська область, м. Очаків, вул. Слобідська, 62.

Після цього, в період часу з 19 жовтня по 23 листопада 2017 року, більш точної дати не встановлено, начальник Очаківської комунальної служби благоустрою ОСОБА_6 , будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, продовжуючи реалізовувати умисел, направлений на зловживання службовим становищем, з метою незаконного будівництва причалу (гідроспоруди) за рахунок бюджетних кошів Очаківської міської ради, виділених для ремонту прилеглої території рятувальної станції, використовуючи власне службове становище всупереч інтересам служби, перевірив та підписав Акти виконаних робіт з будівництва причалу (гідроспоруди) на суму 101733,88 гривень.

Після цього, начальник Очаківської комунальної служби благоустрою ОСОБА_6 , шляхом надання розпорядження працівникам комунальної служби, здійснив перерахунок бюджетних коштів Очаківської міської ради в сумі 101733,88 гривень ТОВ «Гідротехмонтаж», чим спричинив матеріальні збитки місцевій громаді на загальну суму 101733,88 гривень, що станом на 23 листопада 2017 року відповідно до примітки ст. 364 КК України є істотною шкодою.

Крім того, в період часу з 07 листопада по 17 листопада 2017 року, більш точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, начальник Очаківської комунальної служби благоустрою ОСОБА_6 , будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, перебуваючи в невстановленому в ході досудового розслідування місці, маючи умисел, направлений на самозахоплення земельної ділянки в акваторії та на узбережжі Чорного моря із земель Водного Фонду України, які відносяться до особливо цінних земель, шляхом зловживання службовим становищем, з метою незаконного будівництва причалу (гідроспоруди), діючи в порушення вимог ст.ст. 78, 93, 112, 116, 123- 125, ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, ст. 90 Водного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» №963-IV від 19.06.2003, що регламентують набуття і реалізацію права на землю, за відсутності будь-яких прав на володіння, користування чи розпорядження земельною ділянкою, діючи умисно за попередньою змовою із невстановленою в ході розслідування особою, відносно якої матеріали кримінального правопорушення виділені в окреме провадження, знаючи та розуміючи, що не має відповідного рішення уповноваженого органу та державної реєстрації набуття необхідних та достатніх прав на володіння, користування чи розпорядження земельною ділянкою, яка знаходиться поряд із земельною ділянкою із кадастровим номером 4810300000:05:044:0012, визначив місця здійснення будівництва причалу (гідроспоруди), вчинивши самозахоплення земельної ділянки розміром 0,0044 га, землі якої відносяться до особливо цінних.

Крім того, в період часу з 07 листопада по 17 листопада 2017 року, більш точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, начальник Очаківської комунальної служби благоустрою ОСОБА_6 , будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, перебуваючи в невстановленому в ході досудового розслідування місці, діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, в порушення вимог ст.ст. 78, 93, 112, 116, 123-125, ч. ст. 211 Земельного кодексу України, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI від 17.02.2011р., ч. 1 ст.90 Водного кодексу України, за відсутності будь-яких прав на володіння, користування чи розпорядження земельною ділянкою та на її забудову, без одержання містобудівних умов та обмежень, розроблення, погодження та затвердження у встановленому порядку проектної документації, а також без здійснення державного контролю за дотриманням державних будівельних норм, стандартів і правил, діючи умисно за попередньою змовою із невстановленою в ході досудового розслідування особою, відносно якої матеріали кримінального правопорушення виділені в окреме провадження, шляхом складання локального кошторису, визначення обсягу будівництва, та підписання Актів виконаних робіт, діючи в рамках договірних відносин із директором і працівниками ТОВ «Гідроспецмонтаж», які не були обізнані стосовно злочинного умислу, здійснив самовільне будівництво гідроспоруди (причалу) на самовільно зайнятій земельній ділянці розміром 0,0044 га, що відноситься до особливо цінних земель і знаходиться в акваторії та на узбережжі Чорного моря із земель Водного Фонду України, що є державною власністю.

24 жовтня 2019 року ОСОБА_6 оголошено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч.ч. 2, 4 ст. 197-1, ч. 1 ст. 366 КК України.

Допитаний в якості підозрюваного ОСОБА_6 на підставі ст. 63 Конституції України відмовився надавати свідчення.

В той же час, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним інкримінованих кримінальних правопорушень, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами:

- висновком комплексної судової будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи, відповідно до якої дійсно має місце будівництво причалу за межами території рятувальної станції;

- протоколами ОМП місця розташування гідроспоруди;

- висновками Держаудитслужби в Миколаївській області;

- висновками Державної архітектурно-будівельної інспекції;

- висновками Держгеокадастру в Миколаївській області;

- копіями документів щодо розташування земельних ділянок, та лінії узбережжя;

- допитами свідків: архітектора, спеціалістів з Держгеокадастру, депутатів міської ради, виконавців замовлень.;

Крім того, слідчий посилається, що в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні був виконаний значний обсяг роботи, а саме:

-проведено 2 тимчасових доступи;

-допитано в якості свідків 16 осіб;

-призначено проведення 2 судових експертиз;

-проведено процесуальні огляди документів та місця події в кількості 5 штук;

-винесено 6 постанов про залучення спеціалістів;

-надано 15 доручень та витребувані матеріали виконання;

-повідомлено про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень;

-в повному обсязі зібраний матеріал, який характеризує підозрюваного.

Посилаючись на те, що тримісячний строк досудового розслідування після повідомлення особі про підозру у кримінальному провадженні № 12018150100000873 закінчується 25 січня 2020 року, а на теперішній час неможливо закінчити досудове розслідування у зв'язку з тим, що в ході проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження виникла необхідність у проведенні наступних слідчих дій, а саме: необхідно забезпечити проведення та отримати висновки судово-почеркознавчих досліджень та судової будівельно-технічної експертизи; залучити до провадження представників потерпілих: Очаківської РДА та Очаківської міської ради; надати правову оцінку діям посадових осіб Очаківської міської ради; допитати інших свідків кримінальних правопорушень; витребувати висновки судово-почеркознавчої та судової будівельно-технічної експертиз; витребувати в Миколаївській місцевій прокуратурі № 1 інформацію про місце збереження оригіналів документів: договору та Акту виконаних робіт та долучити вказані документи до кримінального провадження і визнати їх речовими доказами; ознайомити підозрюваного, його захисника, представників потерпілого з призначеними експертизами та їх висновками; провести процесуальний огляд усіх речових доказів, визнати їх речовими доказами; вирішити питання щодо підготовки та забезпечення матеріальних збитків шляхом накладення арештів на майно підозрюваного та надання цивільних позовів в рамках кримінального провадження; відкрити матеріали сторонам для ознайомлення; ознайомити сторони із матеріалами кримінального провадження; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування, слідчий просив продовжити строк досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню до п'яти місяців, а саме до 25 березня 2020 року.

В судовому засіданні слідчий СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 підтримав клопотання заступника начальника - начальника СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування

Заслухавши слідчого, дослідивши матеріали, що додані до клопотання, дійшла наступного.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу, а саме до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.

В судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018150100000873 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.ч. 2, 4 ст. 197-1, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.

24 жовтня 2019 року ОСОБА_6 оголошено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч.ч. 2, 4 ст. 197-1, ч. 1 ст. 366 КК України.

ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень.

Строк досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню постановою заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 Миколаївської області від 21 грудня 2019 року було продовжено до трьох місяців - до 25 січня 2020 року.

Враховуючи викладене, а також те, що для завершення досудового розслідування необхідно виконати значний обсяг процесуальних та слідчих дій, слідчий суддя вважає, що строк досудового розслідування по вказаному вище кримінальному провадженню необхідно продовжити до п'яти місяців, в зв'язку з чим клопотання заступника начальника - начальника СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_4 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 294- 295-1, 376КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИЛА:

Клопотання заступника начальника - начальника СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_4 погоджене з в.о. прокурора Миколаївської області ОСОБА_5 , про продовження строку досудового розслідування по кримінальному провадженню № 12018150100000873 від 25 жовтня 2018 року - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018150100000873 від 25 жовтня 2018 року за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.ч. 2, 4 ст. 197-1, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, - до п'яти місяців, а саме до 25 березня 2020 року.

Повний текст судового рішення виготовлено 23 січня 2020 року.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: