Постанова від 23.01.2020 по справі 480/1382/19

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 480/1382/19

Провадження № 3/945/117/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2020 року м. Миколаїв

Суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області Шаронова Н.О., за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_1 .Д.; адвоката Федоринського В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Кринички Миколаївського району Миколаївської області, громадянина України, сільського голову Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (57116 АДРЕСА_1 ), за ч. 1 ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

встановив:

02 липня 2019 року виявлено, що ОСОБА_2 , як голова Михайлівської сільської ради Михайлівської об'єднаної територіальної громади, допустив неоприлюднення інформації, обов'язкове оприлюднення якої передбачено Законом України “Про доступ до публічної інформації”

У судове засідання ОСОБА_2 не прибув та про причини неявки суд не повідомив; про дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення повідомлений вчасно та належним чином.

Адвокат Федоринський В.М. у судовому засіданні вважав, що у діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення, а тому провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 212-3 КУпАП слід закрити, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення. Підтримав подане на адресу суду клопотання про закриття провадження у справі, з мотивів викладених у ньому.

Заслухавши адвоката Федоринського В.М., дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 є сільським головою Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.

Відповідно до ст. 12 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Статтею 34 Конституції України гарантовано, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Вказана гарантія Основного закону також закріплена у ст. 1 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, відповідно до якої публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується, серед іншого, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом та визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє (п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про доступ до публічної інформації”).

Згідно з положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 10-1 Закону України “Про доступ до публічної інформації” публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.

Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.

Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.

Відповідно до п. 1 Порядку ведення Єдиного державного веб-порталу відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 867 від 30 листопада 2016 року (далі - Порядок), цей Порядок визначає механізм ведення Єдиного державного веб-порталу відкритих даних (далі - портал) з метою забезпечення доступу до публічної інформації у формі відкритих даних та взаємодії з користувачами щодо відкритих даних.

Так, згідно з положеннями п. 7 Порядку, реєстрація розпорядника інформації на порталі здійснюється держателем порталу на підставі відповідної заяви про реєстрацію розпорядника інформації.

Заява про реєстрацію розпорядника інформації на порталі формується автоматично під час створення персонального електронного кабінету, після чого роздруковується та засвідчується підписом керівника і печаткою розпорядника інформації або кваліфікованим електронним підписом керівника та кваліфікованою електронною печаткою розпорядника інформації та надсилається держателю порталу.

Держатель порталу на підставі оформленої заяви про реєстрацію розпорядника інформації протягом трьох робочих днів з дня отримання такої заяви приймає рішення про реєстрацію та надання відповідних прав доступу розпоряднику інформації на порталі.

У разі коли дані, що містяться в заяві про реєстрацію розпорядника інформації, є неповними та/або суперечать законодавству, держатель порталу протягом трьох робочих днів з дня отримання такої заяви інформує відповідальну особу розпорядника інформації щодо необхідності усунення встановленої невідповідності та повторного подання заяви про реєстрацію розпорядника інформації.

Відповідальність за організацію доступу відповідальних осіб розпорядника інформації до персонального електронного кабінету на порталі несе керівник розпорядника інформації.

У разі звільнення відповідальної особи розпорядника інформації така особа має бути негайно позбавлена доступу до персонального електронного кабінету на порталі, а до інформації про розпорядника інформації вносяться відповідні зміни на порталі.

У разі зміни реєстраційних даних розпорядника інформації його відповідальна особа у строк не більше трьох робочих днів вносить відповідні зміни в інформацію про розпорядника інформації на порталі.

Отже, ОСОБА_2 , як керівник державного органу - Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, несе відповідальність за організацію доступу відповідальних осіб розпорядника інформації до персонального електронного кабінету на порталі.

Згідно з положеннями п. 24 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 835 від 21 жовтня 2015 року, завантаження наборів даних на Єдиний державний веб-портал відкритих даних здійснюється безоплатно відповідальною особою розпорядника інформації, яка заповнює та подає паспорт набору даних, структуру набору даних та сам набір даних.

Документ розпорядника інформації про визначення відповідальної особи (осіб) розпорядника інформації оприлюднюється на офіційному веб-сайті розпорядника інформації не пізніше робочого дня, що настає за днем після його видання.

З вказаного слідує, що оприлюднення інформації у Єдиному державному веб-порталі відкритих даних Михайлівською сільською радою Миколаївського району Миколаївської області, як розпорядником інформації, здійснюється на підставі визначення відповідальної особи, з обов'язковим оприлюдненням вказаної інформації на веб-сайті.

За вказаних обставин, як усні так і письмові заперечення адвоката Федоринського В.М., щодо того, що відповідальною особою за опублікування даних на Порталі є оператор-програміст ОСОБА_3 , є неспроможними. Крім цього, з копії посадової інструкції оператора-програміста Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (а. с. 57-58) вбачається, що до його обов'язків входить робота з сайтом Михайлівської сільської ради та групах у соціальних мережах, а саме: оновлення інформації, завантаження нових матеріалів, викладення новин, освітлення подій у житті громади; публікування сесій сільської ради, відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”. Обов'язку ОСОБА_4 з ведення Порталу з вказаної посадової інструкції не вбачається.

Щодо обов'язку секретаря Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області - ОСОБА_5 з оприлюднення інформації, то судом встановлено таке.

Частиною 1 статті 50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

До повноважень секретаря сільської ради, серед іншого, входить і організація підготовки сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів та забезпечення своєчасного доведення рішень ради до виконавців і населення, організація контролю за їх виконанням, забезпечення оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечення офіційного оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності (п. п. 4, 5 ч. 3 ст. 50 Закону України “Про місцеве самоврядування”).

Так, набір даних Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області на порталі (а. с. 8, 9) не містить не тільки рішень ради, а й інших наборів даних, відповідно до Переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, які є додатком до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.

За таких обставин, суд вважає позицію адвоката особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, щодо неоприлюднення інформації, обов'язкове оприлюднення якої передбачено Законом України “Про доступ до публічної інформації”, захисною, та такою, що не ґрунтується на законі, і за таких обставин, бездіяльність ОСОБА_2 , як голови Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, яка виразилася у неоприлюдненні інформації, обов'язкове оприлюднення якої передбачено Законом України “Про доступ до публічної інформації”, слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 212-3 КУпАП.

Розглядаючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 , суд виходить з такого.

Частиною 2 статті 38 КУпАП встановлено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.

З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що 19 липня 2019 року відносно ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення. Зі змісту вказаного протоколу вбачається, що правопорушення виявлено 02 липня 2019 року.

Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Згідно з положеннями п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у тому числі за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

У зв'язку з викладеним, суд вважає, що станом на 23 січня 2020 року строки накладення адміністративного стягнення по відношенню до ОСОБА_2 закінчились, а тому провадження в справі про адміністративне порушення підлягає закриттю.

На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 38, ч. 1 ст. 212-3, ст. 221, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 252, 280, 283, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП, -

постановив:

ОСОБА_2 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-3 КУпАП.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 212-3 КУпАП, - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Миколаївський районний суд Миколаївської області протягом 10 днів.

Суддя Н. О. Шаронова