Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 283/2722/19
3/287/82/20
23 січня 2020 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши адміністративну справу стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ІПН: НОМЕР_2 , уродженця, зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з середньою технічною освітою, одруженого, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, 2007 та 2013 років народження, працюючого водієм ПП «Рім Богдан», не інваліда, не депутата, раніше адміністративному стягненню не піддавався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 180803 від 27.11.2019 року та матеріалів адміністративної справи вбачається, що 27.11.2019 року, об 15 годині 30 хвилин, по автодорозі сполученням Київ-Ковель-Ягодин, яка проходить в адміністративно-територіальних межах Малинського району Житомирської області, на 116 км., зазначеної автодороги, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом - автомобілем марки «Меrcedes», моделі «Benz 312 D», реєстраційний номер НОМЕР_3 , з ознаками алкогольного сп'яніння, які виражалися в: запаху алкоголю з порожнини рота, нестійкій ході, тремтінні пальців рук. Від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу відмовився у присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 ПДР України.
В діях ОСОБА_1 , поліцейський взводу № 2, роти № 2 батальйону УПП в Житомирській області ДПП рядовий поліції Неборачко Р.М., вбачав склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Протокол про вчинення адміністративного правопорушення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП складений поліцейським взводу № 2, роти № 2 батальйону УПП в Житомирській області ДПП рядовим поліції Неборачком Р.М., на підставі констатації ознак алкогольного сп'яніння, які він виявив на місці зупинки транспортного засобу, що виражалися в: запаху алкоголю з порожнини рота, нестійкій ході, тремтінні пальців рук та у відмові від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу ОСОБА_1 , у присутності двох свідків, де відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння відповідає диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП.
Так, відповідно до ч.ч.1, 2 ст.276 КУпАП справи про адміністративне правопорушення розглядаються за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами 1-4 статті 130 цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
У судовому засіданні, в ході розгляду адміністративної справи ОСОБА_1 , свою провину не визнав та пояснив, що дійсно він 27.11.2019 року керував транспортним засобом - автомобілем марки «Меrcedes», моделі «Benz 312 D», реєстраційний номер НОМЕР_3 , по автодорозі сполученням Київ-Ковель-Ягодин, яка проходить в адміністративно-територіальних межах Малинського району Житомирської області, де на 116 км., зазначеної автодороги, об 15 годині 30 хвилин, його було зупинено працівниками поліції, з невідомих йому причин. На його запитання щодо причини зупинки керованого ним транспортного засобу, поліцейськими йому не пояснювалося, а відразу запропоновано останніми пройти медичний огляд на місці зупинки транспортного засобу, на що він не погодився, оскільки був тверезий. Свідки, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення не були присутніми при його відмові від проходження медичного огляду на місці зупинки транспортного засобу, а лише запрошені після складання вказаного протоколу поліцейським, який сам і написав пояснення за свідків. Від керування зазначеним транспортним засобом у встановленому законом порядку він відсторонений не був. Йому не пропонувалося поліцейськими пройти медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я, який уповноважений проводити такі огляди, та і він не відмовлявся пройти такий огляд. Проте його бажання працівниками поліції не було взято до уваги. Просить закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю доказів його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», звертається увага судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Стаття 251 КУпАП вказує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
За правилами ст.266 КУпАП, у разі незгоди особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, працівником поліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд особи, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735, (далі Інструкція) регламентовано аналогічний порядок.
Розділом III Інструкції, встановлено порядок проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів.
Згідно п.7, розділу І, Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Доказами, на підставі яких орган національної поліції порушив щодо ОСОБА_1 , адміністративне провадження за ч.1 ст.130 КУпАП, є протокол про адміністративне правопорушення; написані працівником поліції Недашківським Л.П., пояснення свідків.
Матеріали справи вказують на те, що ОСОБА_1 , до медичного закладу для визначення стану алкогольного сп'яніння не доставлявся, а протокол про адміністративне правопорушення складний на місці події - 116 кілометр автодороги сполученням Київ-Ковель-Ягодин, що вказує на порушення приписів ст.266 КУпАП та Інструкції, оскільки поліцейський не забезпечив проведення огляду ОСОБА_1 , в закладі охорони здоров'я (не доставив водія в медичний заклад), і у разі відмови ОСОБА_1 , від проходження медичного огляду склав протокол про відмову останнього від проходження огляду в присутності двох свідків на місці події, а не у медичному закладі.
Відповідно до ч.І ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у справі «Гурепка проти України» (п. 50- 55 Рішення від 06.09.2005 року) суд не має сумніву, що в силу суворості санкції справа про адміністративне правопорушення за суттю є кримінальною, а адміністративне покарання фактично носить кримінальний характер з усіма гарантіями ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, що дає підстави для застосування практики Європейського суду з прав людини з кримінальних справ у справах про адміністративні правопорушення залежно від суворості санкції статті Закону.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з ч.3 ст.62 Конституції України та п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 1997 року №7 «Про посилення судового захисту прав та свобод людини і громадянина» обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, які повинні визнаватися недопустимими.
Виходячи з приписів ст.266 КУпАП та Інструкції, і за вищевказаних обставин, має місце порушення оформлення проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів, а відтак такий огляд особи, вважається недійсним.
Таким чином, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та матеріали справи, не відображають всіх істотних ознак складу правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП у зв'язку з чим провадження в справі щодо ОСОБА_1 , підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
У відповідності до ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, визначено, що кожна особа має право на справедливий суд.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.8, 21, 55, 62, 63, 129 Конституції України ч.1 ст.130, ст.ст. 7, 9, 221, 247-249, 251, 265-1, 265-2, 266, 268, 276, 279, 280, 283-285, 287, 289, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Тимчасово вилучене у ОСОБА_1 посвідчення водія серії НОМЕР_4 від 18.08.2016 року, при оформленні протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 180803 від 27 листопада 2019 року, у порядку ст.265-1 КУпАП - повернути власнику.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено до суду Апеляційної інстанції через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. В. Волощук