26 червня 2007 року м.Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого - Межевича М.В.,
суддів: Малиніна В.В.,
Бараненка І.І.,
при секретарі - Горобцовій Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від 27 лютого 2007 року у справі №2а-63/07 за позовом ОСОБА_1. до Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про здійснення перерахунку разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, і стягнення заборгованості за минулий час,
У січні 2007 року ОСОБА_1. звернувся до Андрушівського районного суду Житомирської області з позовною заявою, у якій, посилаючись на порушення Головним управлінням праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації Конституції України, бюджетного законодавства України на 2004-2006 роки, а також Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», просив стягнути з відповідача частину суми недоплачененої, на думку ОСОБА_1., разової грошової допомогу за 2004-2006 роки в розмірі 3252,25 грн., як учаснику бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1. зазначив те, що йому, як учаснику бойових дій, щорічно, до 5 травня, мала виплачуватися одноразова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Проте, відповідач виплату у 2004-2006 роках проводив в значно менших розмірах, у зв'язку з чим виникла заборгованість.
Постановою Андрушівського районного суду Житомирської області від 27 лютого 2007 року позов ОСОБА_1. задоволено частково. З Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1., як учасника бойових дій, присуджено до стягнення різницю між виплаченою і належною до виплати сумою одноразової грошової допомоги за 2004 рік в розмірі 130 грн., в іншій частині позову - відмовлено за безпідставністю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1., посилаючись на порушення судом норм матеріального права, а саме, на неправильне застосування судом вищенаведених положень законодавства, просив скасувати постанову суду першої інстанції і задовольнити позов, стягнувши з Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на його користь 3252,25 грн.
Заслухавши суддю-доповідача та, перевіривши доводи апеляції позивача та письмові заперечення на неї відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції застосував положення ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни‚ гарантії їх соціального захисту»‚ Рішення Конституційного суду України № 20-рп/2004 року від 01.12.2004р.
Проте, з таким рішенням суду погодитися не можна, оскільки воно постановлене з порушенням норм матеріального права.
Рішенням Конституційного Суду України №20-рл/2004 від 01.12.2004р. у справі за конституційним поданням 54 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.ст.44, 47, 78, 80 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» та Конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин другої, третьої, четвертої ст.78 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» (справа про зупинення або обмеження пільг, компенсацій і гарантій) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», якими встановлено, що у 2004 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється у таких розмірах: інвалідам війни І групи - 195 гривень, інвалідам війни II групи - 160 гривень, інвалідам війни III групи - 130 гривень, учасникам бойових дій - 120 гривень, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною - 195 гривень, членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій і учасників війни, визнаних за життя інвалідами - 65 гривень.
Відповідно до п.3 резолютивної частини вищевказаного Рішення Конституційного Суду України, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» (1344-15), визнані неконституційними і такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України №20-рл/2004 було прийняте 01.12.2004р., а виплата щорічної разової допомоги в 2004 році позивачеві була здійснена у травні 2004 року, коли положення ст.44 Закону України «Про державний бюджет на 2004 рік» були чинними і не були на той час визнані такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).
Відповідно до ст.57 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, апеляційний суд приходить до висновку, що виплата щорічної разової грошової допомоги позивачеві за 2004 рік була здійснена у розмірах, визначених, чинним на момент проведення відповідних виплат, Законом і тому в діях Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації порушень законодавства не було.
Відповідно до вимог ст.92, 96 Конституції України виключно законом встановлюється Державний бюджет України, який затверджується щорічно, і який підлягає обов'язковому виконанню на всій території України.
Крім того, відповідно до вимог ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно вимог ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України та закону про Державний бюджет України на відповідний бюджетний рік.
Відповідно до вимог ст.152 Конституції України закони, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Положення ст.34 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» та ст.30 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» в Конституційному Суді України на предмет конституційності не розглядалися, тому вони не втратили своєї чинності.
Вищевказаним рішенням Конституційного Суду України №20-рп/2004 від 01.12.2004 року визнано неконституційним положення ст.44 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік», а тому аналогію закону або права до цих правовідносин застосовувати не припустимо.
За таких обставин судова колегія вважає, що у суду першої інстанції не було законних підстав для задоволення частково позовних вимог позивача про стягнення з Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації частини суми одноразової грошової допомоги за 2004 рік в розмірі 130 грн.
Згідно ч.1 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги і може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Оскільки порушення судом норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1. підлягає скасуванню з прийняттям в цій же частині нової постанови відповідно до вимог ст.202 КАС України.
На підставі викладеного та, керуючись ст.ст.160, 198, 202, 205, 207 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд,
Постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від 27 лютого 2007 року в частині стягнення з Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації недоплаченої одноразової грошової допомоги за 2004 рік на користь ОСОБА_1., як учасника бойових дій, в сумі 130 грн. - скасувати.
Прийняти в цій же частині нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1. про стягнення на його користь з Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації одноразової грошової допомоги за 2004 рік, як учаснику бойових дій, в сумі 130 грн.
В решті постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від 27 лютого 2007 року - залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Дана постанова набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання цією постановою законної сили.
Головуючий ____________________ М.Межевич
Судді: ____________________ В.Малинін
____________________ І.Бараненко