Рішення від 13.01.2020 по справі 560/3320/19

Копія

Справа № 560/3320/19

РІШЕННЯ

іменем України

13 січня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.

за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - Федорова В.Б.

розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про визнання протиправним рішення, визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області, в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 19.04.2019 № 109 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах" в період його дії, окрім п. 3 даного рішення;

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 08.10.2019 № 274 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19 квітня 2019 року Виконавчим комітетом Шепетівської міської ради було прийнято рішення №109 «Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах». 08 жовтня 2019 року Виконавчим комітетом Шепетівської міської ради було прийнято рішення № 274 «Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах» . Позивач вважає, що вищевказані рішення є протиправними оскільки прийняті на підставі рішення LV (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян", яке скасоване в судовому порядку. Позивач вважаючи, що оскаржувані рішення є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою від 08 листопада 2019 року суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, жодних пояснень з приводу оскаржуваних позивачем рішень, письмово суду не надав.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Причини неявки до суду не повідомив.

Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" є одним із перевізників, що здійснює перевезення пасажирів автомобільним транспортом у м. Шепетівці на автобусних маршрутах №№ 1, 2, 3, 4, 5, 5-А, 6, 6-А, 9, 10, 11.

В період з 2016 року по 2017 рік між ПрАТ «Шепетівське АТП 16807" та Виконавчим комітетом Шепетівської міської ради було укладено ряд договорів на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, ідентичного змісту.

Так, відповідно до п. 1.2. змісту договорів перевізник здійснює перевезення пасажирів в міському автотранспорті загального користування в режимі маршрутного таксі та в звичайному режимі руху (окремі рейси). До кожного договору передбачено графік руху де визначено окремо, звичайний режим руху та режим руху маршрутного таксі.

П. 2.5. договорів визначає, що Замовник «не менше 2 разів на рік комісійно встановлює кількість перевезених пільгових пасажирів за день».

П. 2.6 договорів визначає, що Замовник зобов'язаний проводити в установленому порядку компенсаційні виплати за здійснення пільгових перевезень окремих категорій громадян.

П. 3.3. договорів визначає, що перевізник забезпечує пільговий проїзд окремих пільгових категорій громадян відповідно з вимогами чинного законодавства.

П. 3.9. договорів визначає, що перевізник щомісячно до 25-го числа місяця, що наступає за звітним, надає замовнику розрахунок втрат від перевезення пільгової категорії громадян.

05 квітня 2019 року Рішенням LV (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 прийнято рішення "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян".

За змістом вказаного рішення було вирішено: 1. Затвердити Порядок розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян у новій редакції з додатками (Додаток 1, Додаток 2); 2. Визначити управління праці та соціального захисту населення головним розпорядником коштів щодо здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним та залізничним транспортом загального користування; 3. Рішення набуває чинності з 01 березня 2019 року.

Відповідно до п. 1 Додатку 1 до вказаного рішення визначено, що розподіл коштів між автомобільними перевізниками, які здійснюють безоплатне перевезення окремих категорій громадян на міських автобусних маршрутах загального користування (далі - перевізники), приводиться на основі даних обліку задекларованих перевізниками у додатку 2.

У абзаці другому п.2 Додатку 1 "Порядок розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян" до вищевказаного рішення зазначено, що у разі укладення між автомобільними перевізниками та громадськими організаціями міста окремих угод, договорів, тощо щодо забезпечення безкоштовного проїзду окремих категорій громадян в автобусах, що працюють в режимі маршрутного таксі, при наявності відповідних пільгових посвідчень, відшкодування з міського бюджету здійснюється за перевезення учасників бойових дій, членів сімей загиблих учасників "АТО/ООС".

19.04.2019 виконавчий комітет Шепетівської міської ради розглянувши обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах №№ 1, 1-А, 2, 3, 4, 5, 5-А, 6, 6-А, 7, 8-А, 9, 10, 11, проведеного у відповідності до рішення LV сесії міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян" прийняв рішення № 109 від 19.04.2019 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах", яким затверджено результати обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах №№ 1, 1-А, 2, 3, 4, 5, 5-А, 6, 6-А, 7, 8-А, 9, 10, 11, що здійснюють перевезення в звичайному режимі руху за день по кожному перевізнику визначеному в додатку до рішення № 109 від 19.04.2019 (ПрАТ "Шепетівське АТП 16807", ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 ). Вирішено результати обстеження застосовувати при розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян з 01 березня 2019 року.

08.10.2019 відповідач розглянувши обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах №№ 1, 1-А, 2, 3, 4, 5, 5-А, 6, 6-А, 7, 8-А, 9, 10, 11, проведеного у відповідності до рішення LV сесії міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян" прийняв рішення № 274 від 08.10.2019 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах", яким затверджено результати обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах №№ 1, 1-А, 2, 3, 4, 5, 5-А, 6, 6-А, 7, 8-А, 9, 10, 11, що здійснюють перевезення в звичайному режимі руху за день по кожному перевізнику визначеному в додатку до рішення № 274 від 08.10.2019 (ПрАТ "Шепетівське АТП 16807", ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 ). Вирішено результати обстеження застосовувати при розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян з 01 жовтня 2019 року. Рішення виконавчого комітету від 19.04.2019 № 109 вважати таким, що втратило чинність.

Також, судом встановлено, що позивач в період з квітня 2019 року по вересень 2019 року подавав до Шепетівської міської ради дані обліку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах в звичайному та маршрутному режимі руху відповідно до обстеження №01-09/1364 від 22.05.2018, які затверджені рішенням Виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 129 від 18.05.2018.

Однак, відповідач подані позивачем дані обліку залишав без розгляду, з підстав того, що подані ПАТ "Шепетівське АТП 16807" дані обліку проїзду пільгових категорій громадян на міських автобусних автобусних маршрутах м. Шепетівки, що здійснюють перевезення в звичайному режимі руху в період з квітня 2019 року по вересень 2019 року, перевищують граничні показники результатів обстеження пасажиропотоку які затверджені оскаржуваними рішеннями виконавчого комітету Шепетівської міської ради "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах", та пропонував в подальшому направляти для виконання документи які містять ознаки відповідності та належності їх до виконання.

Позивач вважаючи, що вказані рішення міської ради, такими, що порушують його права та інтереси, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) встановлено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно ст. 25 Закону № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.

Частинами 11 та 12 ст. 59 Закону № 280/97-ВР встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Положенням ч. 1 ст. 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон № 2344-III) зазначено, що відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

Частиною 2 ст. 29 Закону № 2344-III передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

При цьому, частинами 2 та 4 ст. 37 Закону № 2344-III вказано, що автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.

Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у я кому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.

Так судом встановлено, що 05 квітня 2019 року відповідачем прийнято Рішення LV (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян", яким вирішено затвердити Порядок розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян у новій редакції з додатками (Додаток 1, Додаток 2); визначити управління праці та соціального захисту населення головним розпорядником коштів щодо здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним та залізничним транспортом загального користування. Рішення набуло чинності з 01 березня 2019 року.

В подальшому відповідач розглядаючи обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах №№ 1, 1-А, 2, 3, 4, 5, 5-А, 6, 6-А, 7, 8-А, 9, 10, 11, яке проводилося на підставі рішення LV сесії міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян" прийняв оскаржувані рішення від 19.04.2019 № 109 та № 274 від 08.10.2019 про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах, що здійснюють перевезення в звичайному режимі руху за день по кожному перевізнику (ПрАТ "Шепетівське АТП 16807", ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 ).

Проте, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2019 у справі № 560/1668/19, яке набрало законної сили 04.12.2019, визнано протиправним та скасовано рішення LV (позачергової) сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 05.04.2019 № 2 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян".

Враховуючи зазначене суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно проведено обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах №№ 1, 1-А, 2, 3, 4, 5, 5-А, 6, 6-А, 7, 8-А, 9, 10, 11, на підставі рішення LV сесії міської ради VII скликання від 05 квітня 2019 року № 2 "Про внесення змін до Порядку розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян", яке визнано судом протиправним та скасовано, та як наслідок протиправно затверджено результати обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах, про що винесено оскаржувані рішення від 19.04.2019 № 109 та № 274 від 08.10.2019 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах".

За таких обставин, суд дійшов висновку, що під час розгляду питання про правомірність прийняття відповідачем рішень № 109 від 19.04.2019 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах", за виключенням п. 3 даного рішення та № 274 від 08.10.2019 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах", відповідач діяв без урахування та з'ясування всіх обставин, які мають значення для прийняття вказаних рішень, що зумовлює висновок суду про наявність підстав для скасування оскаржуваних рішень в частині, що стосується позивача.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Право на судовий захист передбачено статтею 55 Конституції України: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб".

Пункт 1 статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод також покликаний гарантувати право на судовий захист: "Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення".

Відповідно дост.7 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного вище, за результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову шляхом визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 19.04.2019 № 109 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах", стосовно Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807", за виключенням п. 3 рішення, та визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 08.10.2019 № 274 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах", стосовно Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807".

У відповідності до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи дане положення, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Шепетівської міської ради на користь Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" судові витрати за сплату судового збору в розмірі 3842,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 19.04.2019 № 109 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах", стосовно Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807", за виключенням п. 3 рішення.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 08.10.2019 № 274 "Про затвердження результатів обстеження пасажиропотоку пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах", стосовно Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" судові витрати в розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Шепетівської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 січня 2020 року

Позивач:Приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" (вул. Лермонтова, 2, м. Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , код ЄДРПОУ - 00426458)

Відповідач:Виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області (вул. Островського, 4, м. Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30405 , код ЄДРПОУ - 04060789)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький