Рішення від 22.01.2020 по справі 560/723/19

Справа № 560/723/19

РІШЕННЯ

іменем України

22 січня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якій просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Хмельницькій області щодо взяття на облік позивача як платника податків та платника єдиного внеску, як самозайнятої особи, яка проводить незалежну професійну (адвокатську) діяльність.

2. Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДФС у Хмельницькій області №Ф-44201-17 від 13.11.2018.

3. Зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області скасувати реєстрацію ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 як самозайнятої фізичної особи, яка займається незалежною професійною діяльністю з 08.02.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що вона звільнена від сплати ЄСВ, так як отримує пенсію по інвалідності в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області. Посадові особи відповідача зареєстрували її як самозайняту особу, яка проводить незалежну професійну (адвокатську) діяльність, без її заяви про це, та незважаючи на те, що вона з 2014 року зареєстрована як ФОП з ознаками провадження незалежної професійної діяльності. Податковим законодавством (пп. 65.4.4 п.65.4 ст.65 ПК України) виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа. При цьому порядок обліку та сплати єдиного внеску саме фізичними особами-підприємцями з ознакою провадження незалежної професійної діяльності Законом України № 2464 не передбачений. Також, аналіз пп. 14.1.226. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України свідчить на користь того, що особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську, вважається самозайнятою особою і платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування лише при умові, що така особа не є фізичною особою-підприємцем в межах такої незалежної професійної діяльності і що вона отримує дохід саме від такої незалежної професійної діяльності.

Ухвалою суду від 19.03.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 22.03.2019 залишено без задоволення заяву відповідача про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

04.04.2019 до суду відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно з яким просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що 08.02.2018 року не була здійснена так звана реєстрація, на яку вказує позивач, а в реєстраційних даних інформаційної системи «Податковий блок» позивачу встановилась ознака провадження незалежної професійної діяльності згідно з абз.1 п.п.4 п.6.7 Розділу VI Порядку № 1588. Позивач отримує пенсію по інвалідності, а тому згідно ч.4 ст.4 Закону №1058 звільнена від сплати єдиного внеску як фізична особа-підприємець, проте як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, згідно з ч.4 ст.4 Закону №1058, не є звільненою від сплати єдиного внеску. Крім того, порядок обліку та сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями з ознакою провадження незалежної професійної діяльності передбачений Порядком № 435 від 14.04.2015, згідно з яким фізичні особи-підприємці, які мають ознаку провадження незалежної професійної діяльності, формують та подають до органів доходів та зборів окремі звіти щодо сум нарахованого доходу застрахованих осіб та нарахованого єдиного внеску. З 08.02.2018 ОСОБА_1 перебуває на обліку як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності, тобто є платником єдиного внеску як особи, які провадять незалежну професійну діяльність (адвокат). Загальна сума боргу по єдиному внеску станом на 31.10.2018 року становила 6552,48 грн.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 травня 2019 року зупинено провадження по даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №520/3939/19.

Ухвалами від 8 січня 2020 року провадження по справі поновлено, замінено відповідача - Головне управління ДФС України у Хмельницькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС України у Хмельницькій області.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

25.06.2012 ОСОБА_1 отримала свідоцтво №752 про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Також позивач 17.01.2014 зареєстрована як фізична особа-підприємець. Види діяльності згідно з КВЕД : 63.99 (надання інших інформаційних послуг); 69.10 (діяльність у сфері права); 73.12 (посередництво в розміщенні реклами в ЗМІ).

Відповідачем визнається той факт, що позивач отримує пенсію по інвалідності, внаслідок чого на неї поширюються пільги, передбачені ч.4 ст.4 Закону №1058.

13.07.2017 за №7647/10/22-25-080-01/015 контролюючий орган надіслав позивачу листа, в якому вказав, що станом на 10.07.2017 відповідно до інформації, яка міститься в Єдиному реєстрі адвокатів України, ОСОБА_1 видано свідоцтво на право зайняття адвокатською діяльністю. Запропонував подати заяву за формою N 5-ОПП та копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, якщо заявник є адвокатом, який провадить адвокатську діяльність індивідуально, для взяття на облік як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

13.11.2018 відповідачем була сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-44201-17, згідно з якою станом на 31.10.2018 заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування складає 6552,48 грн.

10.12.2018 позивач звернулась до контролюючого органу із заявою про скасування вказаної вимоги, як помилково виставленої.

Листом від 20.12.2018 відповідач повідомив, що згідно з Інформаційною системою ДФС України, ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку в ДПІ у м.Хмельницький як фізична особа-підприємець з 20.08.2014 та як самозайнята фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю (адвокат ) з 08.02.2018.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктами 4, 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Законодавець розмежовує платників єдиного внеску на фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Відтак, фізична особа-підприємець та особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, є різними платниками єдиного внеску.

ОСОБА_1 є платником єдиного внеску - фізичною особою-підприємцем, який обрав спрощену систему оподаткування, видом економічної діяльності якого є "Діяльність у сфері права", код 69.10.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 2464-VI, облік осіб, зазначених у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.

Взяття на облік осіб, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Взяття на облік платників єдиного внеску, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів з внесенням відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб (частина друга статті 5 Закону № 2464-VI).

Відповідно до статті 5 Закону № 2464-VI та інших нормативно-правових актів розроблено Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24 листопада 2014 року № 1162, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 грудня 2014 року за № 1553/26330, (далі - Порядок № 1162).

Згідно пункту 3 розділу ІІ Порядку № 1162, дані про взяття на облік платників єдиного внеску в порядку інформаційної взаємодії передаються державному реєстратору в день взяття їх на облік за місцезнаходженням чи місцем проживання із зазначенням: дати взяття на облік, найменування та коду за ЄДРПОУ контролюючого органу, в якому такого платника взято на облік, реєстраційного номера платника єдиного внеску.

Взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб-підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, як платників єдиного внеску підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (далі - Закон № 755-IV) (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 1162).

Судом встановлено, що позивач як фізична особа-підприємець з 17.04.2014 перебуває на обліку в контролюючому органі, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Розділом ІІІ Порядку № 1162 встановлено порядок взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755.

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №1162, взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку №1162 платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, подають заяву за формою № 1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності

Платникам єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку (пункт 3 розділу ІІІ Порядку №1162).

Відтак, взяття контролюючим органом на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється виключно за заявою такої особи за формою № 1-ЄСВ. Взяття на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, контролюючим органом за власною ініціативою шляхом встановлення «ознаки незалежної професійної діяльності» Порядок №1162 не передбачає.

Суд встановив, що позивач після отримання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, документів для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність не подав Натомість 08.02.2018 року відповідач самостійно встановив позивачу як фізичній особі-підприємцю ознаку незалежної професійної діяльності, що не узгоджується з нормами Порядку №1162, якими визначена процедура взяття на облік платників єдиного внеску.

Щодо внесення відомостей про платника єдиного внеску до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідено до абзац. 3 ч. 1 ст. 20 Закону № 2464-VI, реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування

Відомості про фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, подаються безпосередньо зазначеними особами (абзац третій частини другої статті 20 Закону № 2464-VI).

Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Положення №10-1), визначено порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.

Пунктом 1 розділу ІІІ Положення № 10-1, визначено, що з метою забезпечення обробки інформації в Реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення № 10-1, облікова картка відкривається у разі, зокрема, надходження у складі звітності відомостей про суми нарахованого доходу та єдиного внеску фізичних осіб-підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; в інших випадках, передбачених Законом.

Дослідивши матеріали адміністративної справи суд приходить до висновку про відсутність повноважень у контролюючого органу за власною ініціативою без наявності звітності позивача вносити зміни (подавати інформацію до ПФУ щодо змін) до облікової картки платника єдиного внеску шляхом встановлення "ознаки незалежної професійної діяльності" та відповідно нараховувати єдиний внесок у розмірі мінімального страхового внеску на місяць, як граничний мінімальний внесок для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Дана справа відповідає ознакам зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм викладених у рішенні Верховного Суду по справі №520/3939/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/10/19).

Постановою від 04.12.2019 Велика Палата Верховного суду зазначене рішення залишила без змін.

Суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №520/3939/19.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволити.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Хмельницькій області щодо взяття на облік позивача як платника податків та платника єдиного внеску, як самозайнятої особи, яка проводить незалежну професійну (адвокатську) діяльність.

Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДФС у Хмельницькій області №Ф-44201-17 від 13.11.2018.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області скасувати реєстрацію ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 як самозайнятої фізичної особи, яка займається незалежною професійною діяльністю з 08.02.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)

Головуючий суддя О.О. Михайлов