22 січня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/2569/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяви сторін в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 04.02.2019 р. № Ф-4801-50,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління ДФС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, в якій просить скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.02.2019 р. № Ф-4801-50 в сумі 18276,72 грн.
Ухвалою від 06.12.2019 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.
У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 26.12.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 22.01.2020 р. на 09:00 год.
16.01.2020 р. від представника ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м.Севастополі надійшло клопотання щодо заміни відповідача, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. № 537 функції та повноваження ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м.Севастополі передано ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м.Севастополі, яке відповідно до наказу від 29.08.2019 р. № 6 вже розпочало свою діяльність.
22.01.2020 р. від представника відповідача надійшла заява, відповідно до якої підтримує клопотання про заміну відповідача правонаступником та просить розглянути його в порядку письмового провадження.
22.01.2020 р. позивачем до суду надано заяву, за змістом якої не заперечує проти задоволення клопотання представника відповідача. Крім того, у зв'язку з неотриманням відзиву на позовну заяву просить відкласти розгляд справи, а заяву розглянути в порядку письмового провадження.
Положеннями ч.3 ст.194 КАС України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів (ч.3 ст.194 КАС України).
З огляду на викладене, заяви сторін суд вважає за можливе розглянути в порядку письмового провадження.
Щодо клопотання представника відповідача про заміну ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м.Севастополі правонаступником суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 р. № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу, установлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до п.п.1 - 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності. Додатком 1 до вказаної постанови передбачено утворення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, а згідно із додатком 2 до цієї ж постанови Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі визначено як територіальний орган ДФС, який реорганізується шляхом приєднання до територіального органу ДПС - Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. № 682-р "Питання Державної податкової служби" погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 р. № 14 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" затверджено Положення про Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, пунктом 1 якого передбачено, що ГУ ДПС є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.
Згідно із наказом ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 29.08.2019 № 6 "Про початок діяльності Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі" розпочато виконання ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі функцій і повноважень ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ГУ ДПС.
Як вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 17.12.2019 р. № 1006099366, 31.07.2019 р. зареєстровано юридичну особу ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.
Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне задовольнити клопотання та замінити первісного відповідача Головне управління ДФС у Херсонській області, АРК та м.Севастополі на його правонаступника - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73026, м.Херсон, просп.Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 43143201).
Щодо заяви позивача про відкладення розгляду справи суд зазначає наступне.
Статтею 44 КАС України визначено, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки. Учасники справи мають право, зокрема, подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання інших учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Приписами ч.1 ст.262 КАС України передбачено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, встановленими у цій главі.
Згідно ч.1, 2 ст.159 КАС України при розгляді справи за правилами загального позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмету спору виключно у заявах по суті справи, встановлених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Статтею 261 КАС України встановлено, що відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справ.
Відповідно до ч.1 ст.166 КАС України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
З аналізу даних правових норм слідує, що позивач як учасник справи має рівні процесуальні права та обов'язки в порівнянні з відповідачем, в тому числі має право подачі відповіді на відзив. При цьому таке право позивач може реалізувати після отримання відзиву на позовну заяву.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем відзив на позовну заяву направлено 16.01.2020 р., проте на даний час ОСОБА_1 відзив не отримував.
Положеннями ст.262 КАС України визначено підстави відкладення розгляду справи, яка розглядається в порядку спрощеного провадження.
Так, приписами ч.4 ст.262 КАС України передбачено, що за клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне задовольнити заяву позивача та відкласти розгляд адміністративної справи.
Керуючись ст.ст.52, 243, 248, 262 КАС України, суд -
ухвалив:
Задовольнити клопотання представника Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.
Замінити первісного відповідача Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі на його правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73026, м.Херсон, просп.Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 43143201).
Задовольнити заяву ОСОБА_1 .
Відкласти розгляд адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 04.02.2019 р. № Ф-4801-50 на 31 січня 2020 року об 11:00 год.
Копію ухвали направити учасникам справи (їх представникам).
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.І. Бездрабко