24 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3341/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Крутько О.В.,
представники позивача - Головко Л.С.,
представника відповідача - Полтавцева А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , третя особа: ОСОБА_2 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
04 вересня 2019 року Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації торгівельного павільйону за адресою: АДРЕСА_2 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки згідно акту, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 11 червня 2019 року № 69; встановлення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити користуватися за призначенням торгівельним павільйоном за адресою: АДРЕСА_2 та відключити його від електропостачання.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 встановлено та зафіксовано у акті перевірки порушення останнім вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які мали місце при експлуатації торгівельним павільйоном за адресою: АДРЕСА_2 . Вказує, що подальша експлуатація вказаної будівлі створює загрозу життю та здоров'ю людей, а відтак, слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації вказаної будівлі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/3341/19.
01.10.2019 відповідач подав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити у його задоволенні посилаючись на те, що позивач звернувся до суду передчасно, не дочекавшись виконання припису та обрав захід реагування у сфері державного нагляду, який не відповідає ступеню серйозності виявлених порушень законодавства /а.с. 59-60/.
Ухвалою суду від 10.10.2019 до участі у справі № 440/3341/19 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, залучено ОСОБА_2 .
23.10.2019 позивачем подано заяву про уточнення заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, у якій просив встановити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити використання торгівельного павільйону за адресою: АДРЕСА_2 , не допускати у торгівельний павільйон людей, крім тих, що вживають заходи усунення порушень пожежної безпеки /а.с. 99/.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши наявні у матеріалах справи документи, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 орендує у ОСОБА_2 земельну ділянку комерційного призначення та розташовані на ній тимчасові споруди за адресою: АДРЕСА_2 на підставі договору оренди земельної ділянки з тимчасовими спорудами від 01.01.2018 /а.с. 21-22/.
Частиною другою статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до приписів статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 /надалі - Положення №1052/, встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з пунктом 3 Положення №1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.
Пунктом 7 Положення №1052 передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /надалі - Закон №877-V/ для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 20.05.2019 №174 "Про здійснення планових перевірок суб'єктів господарювання щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту у червні 2019 року" (а.с. 24) та посвідчення на проведення перевірки від 31.05.2019 №77 (а.с. 28) у період з 11.06.2019 по 11.06.2019 проведено планову перевірку дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ФОП ОСОБА_1 ; види об'єктів щодо яких проводився захід - торговий павільйон за адресою АДРЕСА_2 , за результатами якої складено акт від 11.06.2019 №69 (а.с. 29-40).
Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки від 11.06.2019 №69, серед іншого, порушення вимог пожежної безпеки, що мали місце в приміщенні торгового павільйону за адресою АДРЕСА_2, а саме:
- на об'єкті відсутні затверджені керівником об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки, чим порушено пункт 4 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 /надалі - Правила/;
- торгівельний павільйон розміщено на відстані менше 10 метрів від інших будівель та споруд або не встановлено його біля зовнішніх стін без отворів, які відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін, чим порушено пункт 1.14 глави 1 розділу ІІІ Правил;
- замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання не проведено, чим порушено пункт 1.20 глави 1 розділу ІV Правил;
- не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією, відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", чим порушено пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил;
- не встановлено для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння вказівні знаки згідно ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знак безпеки. Форма та колір", ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности". Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2 - 2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (за потреби), чим порушено пункт 3.6 глави 3 розділу V Правил.
11.06.2019 ГУ ДСНСУ у Полтавській області видано припис про усунення ФОП ОСОБА_1 встановлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с. 41).
Наявність зазначених порушень стало підставою для звернення позивача до адміністративного суду з даним позовом.
Згідно пункту 4 розділу ІІ Правил для кожного приміщення об'єкта мають бути розроблені та затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки.
Відповідно до пункту 1.14 глави 1 розділу ІІІ Правил тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, крім тих, що розміщуються на території ринків, відповідно до затвердженого плану-схеми повинні розміщуватися на відстані не менше 10 м від інших будівель та споруд, крім випадків, коли згідно з будівельними нормами потрібна більша протипожежна відстань або коли їх можна встановлювати біля зовнішніх стін без отворів, які відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін.
Згідно із пунктом 1.20 глави 1 розділу ІV Правил замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ.
Пунктом 1.2 глави 1 розділу V та пунктом 3.10 глави 3 розділу V Правил передбачено, що будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту". Для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння слід установлювати вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір", ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности". Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2 - 2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (за потреби).
Судовим розглядом встановлено, що за результатами проведення планової перевірки торгівельного павільйону за адресою: Полтавська область, Решетилівський район, АДРЕСА_2 виявлено факти порушення останнім приписів вказаних вище пунктів Правил.
Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
За приписами частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами має право звернутися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.
Таким чином, оскільки ФОП ОСОБА_1 не дотримано вимоги законодавства у сфері пожежної безпеки, подальша експлуатація будівлі торгівельного павільйону за адресою: АДРЕСА_2 , створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Суд враховує, що виявлені порушення у своїй сукупності можуть призвести до виникнення пожежі, не дозволять вчасно її ліквідувати, призведуть до її стрімкого розвитку та потенційно загрожують життю і здоров'ю людей.
З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги виникнення загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, а також беручи до уваги не надання відповідачем доказів на підтвердження усунення порушень пункту 4 розділу ІІ, пункту 1.14 глави 1 розділу ІІІ, пункту 1.20 глави 1 розділу ІV, пункту 1.2 глави 1 розділу V, пункту 3.10 глави 3 розділу V Правил, які були встановлені в ході планової перевірки, суд доходить висновку про необхідність застосування до ФОП ОСОБА_1 заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі торгівельного павільйону за адресою: Полтавська область , Решетилівський район, АДРЕСА_2, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 1-5 опису виявлених порушень акту від 11.06.2019 №69, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Стосовно встановлення порядку та способу виконання даного рішення, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
З огляду на зазначене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом заборони використання торгівельного павільйону за адресою: Полтавська область, Решетилівський район, АДРЕСА_2, не допущення у торгівельний павільйон людей, крім тих, що вживають заходи усунення порушень пожежної безпеки - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , третя особа: ОСОБА_2 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити.
Застосувати до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації торгівельного павільйону за адресою: Полтавська область , Решетилівський район , м. Решетилівка, АДРЕСА_2, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки згідно акту, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 11 червня 2019 року № 69.
Встановити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити використання торгівельного павільйону за адресою: АДРЕСА_4 , не допускати у торгівельний павільйон людей, крім тих, що вживають заходи усунення порушень пожежної безпеки.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 03 січня 2020 року.
Суддя А.Б. Головко