21 січня 2020 р. Справа № 400/3528/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання протиправним та скасування рішення від 15.08.2019 р. № 256/03.19-р.; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ст. 56 та ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 15.08.2019 року № 256/03.19-р;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі копій Відомостей про нарахування заробітної плати на роботах по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, починаючи з 01.08.2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії, відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років з дня призначення пенсії, тобто з 18.03.2014 року, та виплачувати перерахований розмір пенсії в подальшому.
Ухвалою від 25.10.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що після звернення до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (далі - Центральне ОУПФУ) дізнався, що пенсія йому призначена не із заробітку перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також, що йому не проводиться виплата за понаднормовий стаж. В подальшому позивач звернувся до Центрального ОУПФУ із заявою про проведення перерахунку його пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 та ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - Закон України № 796). За результатами розгляду заяви позивача у призначенні відповідної пенсії йому було відмовлено у зв'язку з відсутністю довідки про заробітну плату відповідно зразка. Позивач не погоджується із вказаним та наголошує на тому, що оскільки він є ліквідатором аварії на ЧАЕС 3 категорії, на нього розповсюджується дія ст. 56 Закону України № 796.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просив відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що оскільки позивачем виявлено бажання перерахувати пенсію із заробітної плати, отриманої до 30.06.2000 року, то на виконання вимог Порядку № 22-1 він повинен був надати довідку про заробітну плату встановленого зразка. Але до заяви необхідної довідки надано не було. Крім того, для перерахунку пенсії позивача із збільшенням її на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений Законом України № 796 стаж, відсутні правові підстави, оскільки пенсію позивачу призначено із зниженням віку та доплатою відповідно до Закону України № 796, а саме: страховий стаж позивача становить 29 років попри визначені законодавством 35 років.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
ОСОБА_1 є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 27.10.2017 року, перебуває на обліку в Центральному ОУПФУ та отримує пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України № 796.
08.08.2019 року позивач звернувся до Центрального ОУПФУ із заявою про проведення перерахунку його пенсії відповідно до ст.ст. 56 та 57 Закону України № 796, до якої додав наступні документи: трудову книжку, довідку відділу інформації та використання документів ліквідованих установ (трудовий архів) Миколаївської міської ради від 28.05.2019 року № С-611/24.03-01 про відсутність на зберіганні документів з особового складу по АТП 14827; довідку, видану філією комунального підприємства «Київпастранс» «Автобусний парк № 8» від 27.06.2019 року № 161 про періоди роботи в зоні ЧАЕС; копії наказів про тимчасове прийняття на роботі водіїв для організації робіт по забезпеченню перевезень експлуатаційників ЧАЕС № 158-ОК від 17.11.1988 року, № 162 від 18.10.1989 року, № 27 від 15.12.1990 року, № 113/ОК від 15.08.1990 року; відомості про нарахування заробітної плати за листопад - грудень 1988 року, жовтень - листопад 1989 року, лютий - березень та серпень - вересень 1990 року.
Рішенням ГУ ПФУ про відмову в перерахунку пенсії від 15.08.2019 року № 256/03.19-р позивачу відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з відсутністю довідки про заробітну плату встановленого зразку із зазначенням сум заробітку, отриманих за виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Законом України № 796 визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон України № 1058) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, вказаною нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України № 1058 або спеціальним Законом України № 796.
Статтею 56 Закону України № 796 передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Так, згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України № 796 право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 57 Закону України № 796 в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з Законом України № 1058.
У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України № 1058, за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч. 2 ст. 56 Закону України № 796.
Вищезазначена правова позиція збігається з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду України від 10.06.2008 року № 08/166, 21-1748во07, від 15.11.2016 року № 607/4338/14-а, 21-5452а15, постанові Верховного суду від 24.07.2018 року №565/1060/17.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Законодавством чітко визначена процедура збільшення пенсії громадян віднесених до категорій 1, 2, 3, 4 Закону України № 796.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення, а відмова ГУ ПФУ в перерахунку пенсії позивача, викладена у рішенні від 15.08.2019 року № 256/03-19-р, є протиправною.
Разом з тим, вимога позивача про зобов'язання відповідача виплачувати перерахований розмір пенсії в подальшому задоволенню не підлягає, оскільки суд здійснює захист лише порушеного права особи, а не права, яке може бути порушено в майбутньому.
Щодо перерахунку пенсії з 01.08.2019 року, суд зазначає, наступне:
Відповідності до ч. 4 ст. 45 Закону України № 1058, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ із відповідною заявою 08.08.2019 року. Отже, позовні вимоги в даній частині також підлягають задоволенню.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити частково.
2. Визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в перерахунку пенсії від 15.08.2019 року № 256/03.19-р.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі копій Відомостей про нарахування заробітної плати на роботах по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, починаючи з 01.08.2019 року.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років з дня призначення пенсії, тобто з 18.03.2014 року.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 21.01.2020 року.
Суддя О.В. Малих