Рішення від 16.01.2020 по справі 345/2087/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2020 р. справа № 345/2087/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панікара І.В.,

при секретарі Подольській Т.М.,

представника відповідача: Джоган О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

19.06.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання до їх вчинення.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25.07.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 року адміністративний позов задоволено.

Постановою Верховного Суду від 11.07.2019 року касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - задоволено частково. Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25.07.2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 року - скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

15.10.2019 року ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області на підставі пункту 3 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративну справу № 345/2087/17 за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсійної виплати передано на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду за підсудністю.

21.10.2019 року адміністративна справа № 345/2087/17 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.10.2019 року зазначену адміністративну справу прийнято до розгляду суддею в порядку загального позовного провадження (а.с. 122-123).

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 отримував пільгову пенсію призначену за списком №1 відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до постанови Калуського міськрайнного суду від 10.07.2015 року, що набрала законної сили на підставі ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2015 року у справі № 345/2430/15-а, з 16.11.2015 року позивача переведено на пенсію відповідно до статті 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці". Cтаном на 01.04.2017 року розмір пенсії позивача становив 4 446 грн., а вже з травня вказаного року, внаслідок чергового підвищення прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність його пенсія повинна була б збільшитись до 4 684 грн., однак позивач отримав тільки 4002,43 грн., що на 682 грн. менше. Згідно листа від 26.04.2017 року відповідач повідомив позивача про те, що у зв'язку з проведеним масовим перерахунком з 01.05.2017 року у відповідності до ЗУ "Про державний бюджет на 2017 рік", розмір його пенсійної виплати складає тільки 4002,43 грн., тобто проводити доплату за понаднормовий стаж, як цього вимагають суди у своїх рішеннях, відповідач відмовляється. Внаслідок викладеного, просить суд, зобов'язати відповідача повернути недоплачені суми пенсії, починаючи з травня 2017 року та виплачувати надалі пенсію із здійсненням її подальших перерахунків у сторону збільшення у відповідності до норм законодавства та проводити доплату за понаднормовий стаж.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 12.11.2019 року із відповідними письмовими доказами (а.с. 136-147), окрім того, 13.12.2019 року на адресу суду надійшли доповнення до відзиву. (а.с. 166-169). У відзиві представник відповідача щодо можливості задоволення позовних вимог заперечив. Зокрема, вказав на те, що управлінням Пенсійного фонду при виконанні постанови Калуського міськрайонного суду від 10.07.2015 року щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідно до статті 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 16.01.2015 року допущено технічну помилку при використанні функції макетного вводу даних, а саме в частині обчислення розміру пенсійної виплати, внаслідок чого з 01.05.2017 року пенсійну справу позивача приведено у відповідність до норм чинного законодавства. З 01.05.2017 року правильний розрахунок пенсії позивача становить 4002,43 грн. В цю суму входить: основний розмір пенсії - 1874,62 грн. (0,85000 від середньомісячного заробітку 2205,44); 682,24 грн. - доплати за понаднормативний стаж (за 52 роки); підвищення у зв'язку з ростом заробітньої плати - 16,01 грн.; 66,43 грн. - надбавка як "дитині війни" та 1363,43 грн. - доплати шахтарям.

Правом подання відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.

В ході підготовчого провадження по справі, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 року проведено процесуальне правонаступництво - замінено відповідача - Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській та призначено справу до розгляду (а.с. 156-157).

Позивач в судове засідання не з'явився, натомість направив на адресу суду клопотання про розгляд адміністративної справи за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо можливості задоволення позовних вимог заперечила з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.

Суд, розглянувши справу, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

ОСОБА_1 з липня 2002 року отримував пільгову пенсію за віком згідно списку №1, призначену відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до постанови Калуського міськрайнного суду від 10.07.2015 року, яка набрала законної сили на підставі ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2015 року, у справі № 345/2430/15-а ОСОБА_1 переведено на пенсію відповідно до статті 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 16.01.2015 року. (а.с. 7-12).

Так, зазначеним судовим рішенням визнано протиправними дії УПФУ в м. Калуші та Калуському районі щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за віком та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до положень статті ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", тобто у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 16.01.2015 року.

На підставі вказаного рішення, Калуським міськрайонним судом видано виконавчий лист, який позивачем пред'явлено до виконання.

На виконання вищевказаного рішення суду відповідачем видано розпорядження від 17.11.2015 року (а.с. 171), яким з 16.01.2015 року позивачу здійснено відповідний перерахунок та виплату належної йому пенсії, про що також свідчить і лист Калуського ОУПФУ в Івано-Франківській області від 26.04.2017 року № 3305/03. (а.с. 6) та не заперечується представником відповідача у відзиві на позовну заяву.

За змістом розпорядження від 17.11.2015 року, розмір пенсії відповідача з 16.01.2015 року повинен був складати 3406,91 грн., де загальний розмір пенсії за віком становить 3340,49 грн., куди враховано: 2847 грн. пенсії за віком, 493 грн. за понаднормовий стаж (за 52 роки) та надбавку дітям війни - 66,43 грн.

В подальшому, розпорядженням відповідача від 09.12.2016 року (а.с. 142-143) ОСОБА_1 проведно черговий перерахунок пенсії, згідно якого розмір його пенсійних виплат з 01.12.2016 року повинен був складати 4455,87 грн., де загальний основний розмір пенсії за віком становить 2523,06 грн., куди входить основний ромір пенсії за віком - 1874,62 та доплата за понаднормовий стаж роботи (52 роки) - 648,44 грн.; окрім того, окремо : підвищення у зв'язку з ростом заробітньої плати - 16,01 грн., надбавка як "дитині війни" - 66,43 грн., доплата шахтарям до мінімального розміру - 1 363,13 грн.

01 травня 2017 позивачу проведено черговий перерахунок (а.с. 172), згідно якого, розмір пенсійних виплат позивача склав 4002,43 грн., де : загальний розмір пенсії за віком становить 2433,1 грн, що складається з основного розміру пенсії за віком -1 874,62 грн. (0,85000 від середньомісячного заробітку 2205,44 грн), підвищення у зв'язку з ростом заробітньої плати - 16,01 грн та доплати за понаднормовий стаж роботи (52 роки) - 682,24 грн; окремо: надбавка як "дитині війни" - 66,43 грн.; доплата шахтарям до мінімального розміру - 1 363,13 грн.

Не погодившись із такими діями органу Пенсійного Фонду України, гр. ОСОБА_1 19.06.2017 року звернувся до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання до їх вчинення.

Як вже зазначалося судом, за наслідками розгляду позовної заяви гр. ОСОБА_1 , постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25.07.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 року адміністративний позов задоволено.

Постановою Верховного Суду від 11.07.2019 року касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - задоволено частково. Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25.07.2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 року - скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

При цьому суд вказує на те, що Верховний суд, скасовуючи рішення попередніх інстанцій у постанові від 10.07.2019 року зазначив, що суди першої та апеляційної інстанцій, ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог виходили з того, що відповідачем після проведення перерахунку пенсії з 01.05.2017 року не було враховано доплати за понаднормовий стаж. Проте, суди не дослідили яким чином та з яких показників складається розмір пенсійної виплати позивачу, обрахованої відповідачем у спірний період та чи була включена доплата за понаднормовий стаж в основний розмір пенсії позивача. Також суди не дали оцінки обставині, яка стала підставою для перерахунку пенсії позивачу у травні 2017 року та яка є обов'язковою в розумінні статті 42 Закону № 1058-ІV.

Одночасно Верховний Суд вказав, що суди попередніх інстанцій із листа Калуського об'єднаного УПФУ в Івано-Франківській області від 26 липня 2017 року №3395/03 встановили, що розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 до 1 травня 2017 року становив 4 455,87 грн., а з 01 травня 2017 року проведено перерахунок пенсії, після чого розмір її складає 3807,43 грн. Однак, як вбачається із зазначеного листа, та не заперечується сторонами, розмір пенсії позивачу після перерахунку становить 4002,43 грн.

До того ж суди не дослідили доводи щодо допущення відповідачем технічної помилки при обчисленні розміру пенсійної виплати після виконання судових рішень у справі № 345/2430/15-а, що призвело до неправильного визначення розміру пенсії до травня 2017 року.

Верховним Судом звернуто увагу на те, що посилання позивача на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 10 липня 2015 року у справі № 345/2430/15-а не спростовує вищенаведених висновків, оскільки вказаним рішенням суду не вирішувалися і не могли вирішуватися правовідносини, які виникли у травні 2017 року, і не скасовує підстави для перерахунку пенсії, визначені чинним законодавством, як обов'язкові.

Верховний Суд вказав, що без установлення зазначених обставин на підставі належних та допустимих доказів та без надання їм належної правової оцінки, суди дійшли передчасних висновків та прийняли рішення, які не відповідають вимогам щодо їх законності і обґрунтованості.

В даному аспекті слід вказати на те, що Івано-Франківським окружним адміністративним судом вищевказані обставини на які звернув увагу Верховний Суд належним чином досліджені.

Зокрема, в судовому засіданні представником відповідача зазначено про помилкове обчислення пенсії позивачу розпорядженням від 09.12.2016 року у розмірі 4455,87 грн., оскільки основний розмір його пенсії повинен був скласти 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, що виходячи із суми прожиткового мінімуму та станом на вищевказану дату, повинен становити не більше 3741 грн. (прожитковий мінімум 1247*3 + надбавка "як дитині війни" 66,43 грн.) = 3807,43 грн., оскільки така надбавка рахується окремо. Пояснила, що доплата за понаднормативний стаж у розмірі (52 роки) 648,44 грн. повинна включатися до основного розміру пенсії. Однак, як зазначила представниця відповідача, відповідальним працівником помилково, під час макетного вводу даних до розпорядження від 09.12.2016 року введено розмір пенсії позивача в сумі 4455,87 грн. Помилка сталася внаслідок додавання до основного максимального розміру пенсії - 3807,43 грн. доплати за понаднормативний стаж - 648,44 грн. Представник вказала, що розпорядженням від 01.05.2017 року вищевказану помилку виправлено, та проведено відповідний перерахунок вже виходячи з оновленого розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність - 1312 грн., що мало наслідком збільшення розміру пенсійних виплат до 4002,43 грн. Щодо листа Калуського об'єднаного УПФУ в Івано-Франківській області від 26 липня 2017 року №3395/03 із доведенням у ньому до відома позивача, факту проведення перерахунку пенсії з 01.05.2017 року, після чого розмір її становитиме 3 807,43 грн., вказала на помилковість такої відповіді, зіславшись на описку.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Статтею Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналогічні положення закріплені в абзаці 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з якою мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри "прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність".

З наведеного слідує, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі з урахуванням понаднормового стажу, передбаченого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці") така пенсія буде меншою, ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Частиною другої статті 25 вказаного Закону визначено, що коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85.

Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (в тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до статті 27, і з врахуванням статей 28, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу проводився у зв'язку з підвищенням з 1 травня 2017 року розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, при цьому розмір пенсії обчислено наступним чином: основний розмір пенсії за віком становить 1 874,62 грн. (0,85000 від середньомісячного заробітку 2205,44 грн); доплата за понаднормовий стаж роботи (52 роки) - 682,24 грн; підвищення у зв'язку з ростом заробітньої плати - 16,01 грн; надбавка як "дитині війни" - 66,43 грн.; доплата шахтарям до мінімального розміру - 1 363,13 грн.

Оскільки розмір пенсії позивача, розрахований відповідно до статті 27 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не досягав трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, то пенсійним органом встановлено доплату до мінімального розміру в сумі 1 363,13 грн.

До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідами війни.

З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.

Оскільки доплата за понаднормовий стаж вже включена в основний розмір пенсії позивача, така доплата не додається до розміру пенсії після її перерахунку, тому незаконного зменшення пенсійної виплати, як помилково вважає позивач, не відбулось.

В межах розгляду даної справи, перерахунок здійснено у зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що відповідно до ст.42 Закону №1058 є обов'язковою підставою здійснення перерахунку пенсії.

Аналогічна правова позиція вказана Верховним Судом у справі 345/2357/17 від 14.11.2019 року.

Таким чином, всі належні позивачу доплати, які виплачувались до перерахунку 1 травня 2017 року, були включені позивачу в розмір пенсії і після перерахунку (у тому числі й доплата за понаднормовий стаж), внаслідок чого, підстави для задоволення позову відсутні.

З огляду на висновок суду про відмову у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України суд не вбачає.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 .

Відповідач:

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Рішення буде складене в повному обсязі 21 січня 2020 р.

Суддя /підпис/ Панікар І.В.