415/9324/19
3/415/15/20
21 січня 2020 року м. Лисичанськ
Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Березін А.Г., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Головного управління Держпраці у Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Лисичанська Луганської області, громадянина України, перебуває на посаді директора ВП «Управління по забезпеченню і збуту продукції» ПАТ «Лисичанськвугілля», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер платника податків: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 41 КУпАП
При інспекційному відвідуванні (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю, було встановлено адміністративне правопорушення, яке виявлено 04 жовтня 2019 року за місцем провадження господарської діяльності: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського,1, та засвідчено актом інспекційного відвідування від 04 жовтня 2019 року №ЛГ638/211/АВ. Виявлені порушення: частини першої та другої статті 115 КЗпП, частини першої, другої статті 24 ЗУ «Про оплату праці» №108; частини четвертої статті 115 КЗпП, статті 21 ЗУ «Про відпустки»; частини першої статті 116 КЗпП; частини п'яток статті 97 КЗпП, частини третьої статті 15 ЗУ №108; статті 34 ЗУ №108, передбачена відповідальність за частиною першої статті 41 КУпАП, а саме:
1.Згідно реєстру підприємств, установ, організацій, що мають заборгованість із заробітної плати у Луганській області ВП «Управління по забезпеченню і збуту продукції» ПАТ «Лисичанськвугілля» у період з 2018 по 2019 роки має постійну заборгованість з виплати заробітної плати. Під час інспекційного відвідування ВП «Управління по забезпеченню і збуту продукції» ПАТ «Лисичанськвугілля» було встановлено, що сума заборгованості із заробітної плати на 01.01.2018 - 1036,00 тис. грн., 01.04.2018 - 409,0 тис. грн., 01.08.2018 - 556,0 тис. грн., 01.01.2019 - 532,0 тис. грн., перед 49 працівниками; 01.04.2019 - 52,0 тис. грн., 01.07.2019 - 178,0 тис. грн., 01.10.2019 - 423,0 тис. грн. перед 37 працівниками.
2. При наданні працівникам щорічної відпустки, виплата заробітної плати за час відпустки не виплачується за три дні до її початку.
3. При звільненні остаточні розрахунки з працівниками у день звільнення не проведені.
4. Згідно довідки про використання коштів (додається) встановлено, що за 2018 рік на рахунок підрозділу надійшло грошових коштів на суму 244512,0 тис. грн., з них було спрямовано на виплату заробітної плати 4670,0 тис. грн. (2%), за період з січня по вересень 2019 рік на рахунок підрозділу надійшло грошових коштів на суму 108143,0 тис. грн., з них було спрямовано на виплату заробітної плати 3054,0 тис. грн. (3%)
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 41 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, тому були досліджені письмові пояснення правопорушника, з яких вбачається, що виплата заробітної плати здійснюється за рахунок бюджетних коштів та надходжень від реалізації. У зв'язку з відсутністю надходжень коштів з бюджету та реалізації склалась заборгованість з виплати заробітної плати. При надходженні грошових коштів у першочерговому порядку буде здійснення виплати заробітної плати.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив:
З копії акту інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю №ЛГ638/211/АВ від 04.10.2019 р., встановлено порушення частини першої та другої статті 115 КЗпП, частини першої, другої статті 24 ЗУ «Про оплату праці» №108, частини четвертої статті 115 КЗпП, статті 21 ЗУ «Про відпустки», частини першої статті 116 КЗпП, частини п'ятої статті 97 КЗпП ,частини третьої статті 15 ЗУ №108.
З копії припису про усунення виявлених порушень №ЛГ638/211/АВ/П від 04.10.2019 р., що ОСОБА_1 був ознайомлений з приписом під підпис 04.10.2019 р.
У судовому засіданні встановлено, що правопорушення триваюче, яке виявлене та засвідчене актом перевірки №ЛГ638/211/АВ - 04 жовтня 2019 р., відповідно, - термін притягнення правопорушника ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння інкримінованого останньому адміністративного правопорушення, слід відраховувати з дня виявлення зазначеного правопорушення, в даному випадку - з 04 жовтня 2019 року.
Згідно ч.2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення зазначенні у частині третій і четвертій цієї статті.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчились строки накладення адміністративного стягнення передбачені ст. 38 КУпАП.
Таким чином, оскільки на час розгляду справи закінчились строки накладення адміністративного стягнення, провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38 ч.2, 247 КУпАП, суд, -
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 41 КУпАП за закінченням строку встановленого для притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: А.Г.Березін