Рішення від 13.01.2020 по справі 904/4286/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.01.2020м. ДніпроСправа № 904/4286/19

за позовом Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

до Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Овен", смт. Магдалинівка, Дніпропетровська область

про стягнення заборгованості у розмірі 1 875 596, 77 грн

Суддя Ярошенко В.І.

Секретар судового засідання Сергієнко М.О.

Представники:

від позивача: Дєлов В.В., ордер АЕ №1007708 від 07.11.2019, адвокат;

від позивача: Бєляєва Т.М., довіреність 9/11-14 від 02.01.2020 представник;

від відповідача: Жерьобкін О.М., довіреність б/н від09.01.2020, адвокат;

ПРОЦЕДУРА

Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Овен" про стягнення заборгованості за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у розмірі 1 875 596, 77 грн.

Ухвалою суду 11.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 11.11.2019.

05.11.2019 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

08.11.2019 представник позивача подав відповідь на відзив, в якій підтримує позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 11.11.2019 відкладено підготовче засідання на 19.12.2019.

04.12.2019 представник відповідача подав заперечення на відповідь на відзив.

06.12.2019 представник позивача подав письмові пояснення.

Ухвалою суду від 19.12.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.01.2020.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 13.01.2020 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача, викладена у позові

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов договору на надання послуг централізованого питного водопостачання та водовідведення № 12714 від 01.10.2013 в частині здійснення оплати за скид вод з понаднормативним забрудненням.

Позиція відповідача, викладена у відзиві

Відповідач зазначає, що під час відбору зразків стічних проб представниками позивача були допущені порушення правил відбору зразків.

Також відповідач вказує на те, що позивач відмовився від проведення аналізу арбітражної проби у незалежній лабораторії, який би міг вирішити питання правильності основного або паралельного аналізу.

На думку відповідача, докази надані позивачем не підтверджують факту порушення відповідачем вимог щодо показників забруднення стічних вод.

Позиція позивача, викладена у відповіді на відзив

Позивач зазначає, що акт відбору проб стічних вод від 07.10.2016 не містить запису про ініціювання відповідача щодо проведення арбітражного аналізу проби стічної води. Також акт не містить записів про відмову представника позивача у здійсненні заходів щодо поводження з відібраною пробою, яких необхідно вжити при ініціюванні арбітражного аналізу.

Позиція відповідача, викладена у заперечення на відповідь на відзив

Відповідач вказує на те, що Інструкція № 129, на яку посилається позивач була скасована 21.05.2017 на підставі Розпорядження Кабінету Міністрів № 166-р від 10.03.2017.

Відтак, здійснення розрахунків величини плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями на підставі цієї Інструкції після 21.05.2017 є незаконним.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

01.10.2013 між Комунальним підприємством "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради (позивач - водоканал) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Агро-Овен” (відповідач - абонент) укладено договір на надання послуг з централізованого питного водопостачання і водовідведення від № 12714 (далі - Договір) (арк.с. 27-31).

Згідно пункту 2.1 договору, водоканал зобов'язався надавати послуги з водопостачання та водовідведення, а абонент в свою чергу взяв на себе зобов'язання оплачувати надані послуги в порядку і на умовах визначених договором та діючим законодавством

Відповідно до пункту 2.5 договору, якість послуг повинна відповідати чинному законодавству та Державним стандартам України.

Об'єм послуг, наданих абоненту, визначається за належним чином оформленими звітами абонента про показники приладів і засобів обліку (додатки №6 і №7 до договору), які є повіреними і опломбованими та працювали в діапазоні вимірів з нормованою погрішністю (пункт 3.5 договору).

Пунктом 3.15 договору встановлено, що абонент, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм, щодо кількості і концентрації шкідливих речовин в стічних водах, які скидають до вказаних мереж субабоненти, орендарі, суборендарі. Допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах встановлені Правилами № 1939 наводяться в додатку № 4 до договору.

Пунктом 3.17 договору визначено, що абонент зобов'язаний подати водоканалу звіт про якісний склад стічних вод, що він скидає до каналізації, за формою наведеною в додатку № 5 договору, не пізніше одного місяця після закінчення кварталу року, в якому надавались послуги за договором.

Відповідно до пункту 3.19 договору, плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь об'єм стічних вод скинутих абонентом протягом календарного місяця, коли було зафіксоване перевищення допустимої концентрації.

07.10.2016 співробітниками позивача було проведено відбір разових проб в каналізаційних мережах відповідача за адресою: м. Дніпро, вул. Молодогвардійська, 32, про що було складено акт відбору проб стічних вод від 07.10.2016 (арк.с. 9). Проби були відібрані для виконання основного та паралельного аналізів.

За результатами вимірювань показників складу та властивостей стічних вод, Лабораторією по контролю якості стічних вод підприємств Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради встановлено перевищення допустимих концентрацій по показникам: сухий залишок (допустима концентрація - 894, 44 мг/дц3, виявлено - 930,00 мг/дц3 ), хлориди (допустима концентрація - 126, 79 мг/дц3, виявлено - 134,71 мг/дц3), азот амонійний (допустима концентрація - 7,95 мг/дц3, виявлено - 37,79 мг/дц3), хімічне споживання кисню (допустима концентрація - 500, 00 мгО/дц3, виявлено - 1048, 60 мгО/дц3), біохімічне споживання кисню за 5 діб (допустима концентрація - 200, 00 мгО/дц3, виявлено - 458, 00 мгО/дц3), нафтопродукти (допустима концентрація - 1,95 мг/дц3, виявлено - 6,52 мг/дц3), ортофосфати (допустима концентрація - 6, 19 мг/дц3, виявлено - 34,90 мг/дц3), що зафіксовано в Протоколі вимірювань показників складу та властивостей стічних вод (арк.с.11).

На підставі зазначених вище даних, позивачем проведений розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за серпень - жовтень 2016 (арк.с.12), відповідно до якого плата за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями становить 5 798 151,73 грн.

Позивачем було направлено на адресу відповідача лист № 8558 від 25.11.2016, в якому позивач повідомляє відповідача про порушенням останнім Правил приймання стічних вод та результати проведення аналізу проб (арк.с.12).

08.12.2016 позивач, супровідним листом № 8916/2614, направив відповідачу рахунок № 102317 від 30.11.2016 на суму 5798151,73 грн (арк.с.13-14).

Позивачем було повторно проведено розрахунок величин плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за жовтень 2016 (арк.с.15), відповідно до якого плата за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями становить 1875596, 77 грн.

Позивачем було направлено на адресу відповідача лист № 7497/2414 від 11.09.2019, в якому позивач повідомляє про проведення перерахунку плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням. Плата за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями становить 1875596,77 грн (арк.с. 16).

Звертаючись із даним позовом, позивач посилається на те, що відповідачем не здійснено плату за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у розмірі 1875596, 77 грн, що і є причиною виникнення спору.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

Частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини надання послуг.

Щодо відібрання проб

Відповідно до частини 6 статті 33 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Відповідно до статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Договір № 12714 від 01.10.2013 є підставою для виникнення у сторін кореспондуючих прав і обов'язків, спірні правовідносини регламентуються, насамперед, нормами Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" (Правила № 65), "Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" (Правила № 37), "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів" та "Правилами приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (Правила № 129).

Згідно з пунктом 1.2 Правил прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37 та зареєстрованих Міністерством юстиції України 26.04.2002 за № 403/6691 (далі Правила № 37), Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).

Згідно з пунктом 1.5 Правил № 37, на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.

Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (пункт 1.6 Правил № 37).

Водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання (пункт 2.1 Правил № 37).

Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015 №129, на виконання п.п.1.5, 1.6 Правил прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України та п. 2.3. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 (далі - Інструкція № 37), затверджено Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (далі - Правила №129).

Зазначені вище Правила регламентують взаємні права та обов'язки Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради та суб'єктів господарювання, загальні вимоги до складу і властивостей їх стічних вод, порядок нарахування плати за скид понаднормативних забруднень у міську каналізацію, порядок контролю за виконання цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.

Пунктами 1.2 та 1.5 Правил № 129 визначено, що умови даних правил поширюються на КП "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради (позивача) та підприємства, установи, організації всіх форм власності, фізичних осіб-підприємців, що скидають усі види стічних вод у комунальну систему каналізації міста; Правила встановлюють вимоги до підприємств, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов'язки підприємств і Водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих правил, відповідальність та засоби впливу з їх порушення.

В силу пунктів 2.1.4, 2.1.6 Правил № 129 Водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем підприємства та складати акти за результатами цих обстежень, здійснювати позаплановий (в будь-яку годину доби), непогоджений з підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються, та застосовувати на підставі результатів контролю (при виявленні порушень Правил приймання та умов договору на надання послуг водопостачання та водовідведення) відповідні заходи. Присутність представника підприємства при відборі проб обов'язкова.

Згідно з пунктом 7.8 Правил № 37, з метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента. У разі неявки уповноваженого представника Підприємства або при його відмові підписати акт останній підписується представниками Водоканалу із зазначенням прізвища представника абонента, який відмовився підписати акт.

При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві). У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб (п.п. 7.10, 7.11 Правил № 37).

Відповідно до п. 7.14. Правил № 129, за призначенням з разової (контрольної) проби виконують основний, паралельний та арбітражний аналіз.

Основний аналіз виконує лабораторія Водоканалу (пункт 7.14.1 Правил № 129).

Паралельний аналіз виконує підприємство у будь-якої лабораторії, атестованої у даній галузі (або у своєї лабораторії при її наявності). Проби відбираються за одночасною присутністю представників водоканалу та підприємства. В актах (додатки 3,5) робиться примітка про відбір проб для виконання паралельного аналізу. (пункт 7.14.2 Правил № 129).

Пунктом 7.14.3 Правил № 129 встановлено, що у разі розбіжностей результатів основного та паралельного аналізів у межах похибки методик вимірювання інгредієнтів приймається значення основного аналізу. Якщо розбіжності перевищують похибки, які зазначені у відповідних методиках, проводиться арбітражний аналіз проби.

Відповідно до пункту 7.14.4 Правил № 129, арбітражний аналіз проводиться лише стосовно тих інгредієнтів, за якими виникли розбіжності. З цією метою:

- при відборі стічних вод проба маркується та оклеюється паперовою стрічкою, опечатується Водоканалом і зберігається у холодильній шафі Водоканалу від 2-х діб до одного місяця (згідно методик вимірювання інгредієнтів);

- при надходженні проби у лабораторію Водоканалу для її зберігання у журналі реєстрації проб обов'язково робиться запис про цілісність опечатування проби;

- про встановлений факт перевищення результатів аналізів Водоканал повідомляє підприємство факсом або телефонограмою та інформує про остаточну дату розпечатування проби (згідно вимог МВВ) для проведення арбітражного аналізу;

- до відкриття проб підприємство надає на адресу Водоканалу попередню інформацію (факсом або телефонограмою) щодо результатів вимірювання, виконаних своєю або іншою лабораторією;

- відкриття проби для арбітражного аналізу та проведення вимірювань проводиться у присутності представників Водоканалу: підприємства та незалежної лабораторії. Відкриття проби для арбітражного аналізу оформляється відповідним актом згідно з додатком 6.

Згідно з пунктом 7.15 Правил № 129, усі витрати, пов'язані з проведенням арбітражного аналізу, здійснює підприємство (за його ініціативою та у лабораторії, яка атестована у (галузі вимірювання якості стічних вод).

О6'єм відібраної разової проби повинен бути достатнім для виконання основного, паралельного та арбітражного аналізів (згідно методик вимірювання інгредієнтів) (пункт 7.16 Правил № 129).

Відповідно до пункту 7.18 Правил № 129, результати основного, паралельного та арбітражного аналізів розглядаються комплексно за наявності результатів аналізу усіх проб, вказаних в акті відбору проб.

Позовними вимогами є стягнення плати з відповідача за скидання до мережі каналізації стічних вод із перевищенням певних забруднюючих речовин, що цілком узгоджується із пунктами 3.15, 3.19 договору № 12714 від 01.10.2013.

Підставою для виникнення у відповідача обов'язку зі сплати відповідних коштів є факт такого скидання, зафіксований належними доказами - актами відбору проб стічних вод і протоколами якості скиду стічних вод.

Враховуючи вищевикладені положення Правил № 37 та Правил № 129, надаючи правову оцінку обставин справи, в тому числі щодо правильності проведення відбору проб стічних вод, суд приходить до висновку, про те, що проведення процедури відбору проб стічних вод передбачає взяття позивачем проб для паралельного, контрольного та арбітражного аналізу в обов'язковому порядку (пункт 7.14 Правил № 129).

Огляд норм чинного законодавства з питань відбору проб стічних вод та матеріали справи свідчать про те, що дії відповідача з відбору проб з метою перевірки якості стічних вод позивача здійснені з порушенням договору, Місцевих правил та національних стандартів, на які є посилання у акті відбору проб та протоколі вимірювань, не відповідають чинному законодавству та є неправомірними.

Як встановлено судом, надані до матеріалів справи документи свідчать про те, що за результатами відбору проб у контрольній точці відповідача, позивачем за участі представника відповідача складено акт відбору проб стічних вод від 07.10.2016.

За результатами вимірювань показників складу та властивостей стічних вод, Лабораторією по контролю якості стічних вод підприємств Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради встановлено перевищення допустимих концентрацій по показникам: сухий залишок (допустима концентрація - 894, 44 мг/дц3, виявлено - 930, 00 мг/дц3 ), хлориди (допустима концентрація - 126, 79 мг/дц3, виявлено - 134, 71 мг/дц3), азот амонійний (допустима концентрація - 7, 95 мг/дц3, виявлено - 37, 79 мг/дц3), хімічне споживання кисню (допустима концентрація - 500, 00 мгО/дц3, виявлено - 1048, 60 мгО/дц3), біохімічне споживання кисню за 5 діб (допустима концентрація - 200, 00 мгО/дц3, виявлено - 458, 00 мгО/дц3), нафтопродукти (допустима концентрація - 1, 95 мг/дц3, виявлено - 6, 52 мг/дц3), ортофосфати (допустима концентрація - 6, 19 мг/дц3, виявлено - 34, 90 мг/дц3), що зафіксовано в Протоколі вимірювань показників складу та властивостей стічних вод (арк.с. 11).

Відповідно до пункту 2.3 Правил № 37 підприємство має право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого підприємства, виконані водоканалом, та оскаржувати їх.

На замовлення відповідача у відповідності до пункту 7.14.2 Місцевих правил, Науково-дослідною лабораторією гідроекології Еколого-меліоративного факультету Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету було здійснено паралельний аналіз показників якості зворотної (стічної) води відповідача (арк.с. 47).

За результатами паралельного аналізу показників якості стічної води незалежною лабораторією складено протокол № 16-54, відповідно до якого, перевищення концентрації забруднюючої речовини сухого залишку, хлориду, хімічне споживання кисню, нафтопродукти та ортофосвати не виявлено.

Відповідач листом від 26.10.2016 письмово повідомив позивача про відмінність результатів аналізів основної та паралельної проби (арк.с.49).

Також, відповідач листом № 201/16-4 від 20.12.2016 та листом № 2612/16-1 від 26.12.2016 просить позивача з метою досягнення взаємної згоди та всановлення достовірності в дослідженнях провести повторне вимірювання показників якості стічних вод шляхом здійснення відбору проб стічних вод з додержанням норм діючого законодавства (арк.с. 50-53).

Позивач листом від 25.01.2017 № 540/2414 повідомив відповідача про те, що відбір проб та проведення вимірювань показників виконувалися згідно нормативних документів та наступний відбір проб буде проведений згідно затвердженого графіку (арк.с. 54).

Для усунення розбіжностей результатів основного та паралельного аналізів повинен був бути проведений арбітражний аналіз проби.

Однак, в акті від 07.10.2016 зазначено про відбір проб води лише для основного та паралельного аналізу, про відібрання арбітражної проби в акті від 07.10.2016 відомості відсутні.

Суд не приймає доводи позивача про те, що арбітражна проба не була відібрана у зв'язку з відсутністю ініціативи відповідача на проведення відбору проби води для арбітражного аналізу, оскільки такий обов'язок водоканалу не покладений у залежність від бажань абонента з цього приводу, на якого не покладено дій з відбору проб, а отже - останній не може відмовлятися або погоджуватися здійснювати дії, що не є для нього обов'язковими у розумінні ч.ч.1, 2 ст.14 Цивільного кодексу України.

У свою чергу, ймовірна відсутність намірів абонента у подальшому проводити паралельний аналіз проб, в контексті якої позивач намагається інтерпретувати відповідне застереження відповідача в акті відбору проб від 07.10.2016, жодною мірою не звільняє Водоканал від необхідності відібрання всіх визначених видів проб задля забезпечення об'єктивної можливості встановлення факту забруднення.

Вказана правова позиція узгоджується з практикою Вищого господарського суду України, викладеною у постанові від 12.07.2016 у справі № 908/159/16.

Отже, 07.10.2016 позивачем при здійсненні відбору проби стічних вод відібрання проб для здійснення арбітражного аналізу не здійснювалося, що є порушенням Правил №129.

Недотримання позивачем визначеної процедури фіксації обставин, що виступають підставою для нарахування стягуваних грошових коштів, зумовлює відсутність відповідного грошового зобов'язання через відсутність доказів, а відтак - дає підстави для тверджень і про недоведеність порушення відповідачем такого зобов'язання.

Щодо нормативного регулювання правовідносин, які виникають у зв'язку з понаднормативним скидом стічних вод

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 26.04.2002 за № 402/6690 затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України №37 від 19.02.2002.

Відтак, зазначені Інструкція та Правила є нормативно-правовими актами, якими було врегульовано порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів. Вказані нормативні акти поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

На виконання цієї Інструкції та Порядку рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015 № 129 було затверджено Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (далі - Правила № 129).

19.06.2017 набрала чинності прийнята 18 травня 2017 нова редакція Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення".

Абзацом 4, частини 1 статті 11 цього Закону було встановлено, що затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення віднесено до повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, інших державних органів у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення (надалі - центральний орган).

Абзацом 5 частини 1 статті 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" було віднесено до компетенції місцевих органів влади затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів.

Статтею 13-1 Закону України “Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення” було визначено, що місцеві правила мають розроблятись на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом.

Розпорядженням Кабінету міністрів України від 10 березня 2017 року № 166-р "Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади" скасовано зокрема, наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, яким затверджено вищезазначені Інструкцію та Порядок.

Розпорядження Кабінету Міністрів України набрало чинності 21.05.2017.

Як вказувалось вище у статті 13 Закону України “Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення” міститься пряма вказівка про те, що якщо орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, повинні застосовуватись правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом.

Окрім того, у статті 13 Закону встановлено, що місцеві правила повинні відповідати тим, які затвердженні центральним органом, що є цілком логічних з огляду на те, що місцеві правила не є нормативно-правовим актом на відміну від правил, які затверджуються центральним органом.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 15.01.2018 за № 56/31508 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення № 316 від 01.12.2017.

Відповідно до пункту 4 Правил № 316, на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.

З огляду на наведене, з 15.01.2018 місцеві правила повинні бути приведені у відповідність з вищевказаними Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем було направлено на адресу відповідача лист № 7497/2414 від 11.09.2019, в якому позивач повідомляє про проведення перерахунку плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням.

Порядок стягнення плати з підприємств за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями встановлений пунктом 7.22. Правил №129, відповідно до якого при виявленні перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених Правилами приймання та договором, водоканал у 15-денний строк після закінчення аналізу направляє підприємству лист-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах та протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод.

Після формування рахунку за послуги водопостачання та водовідведення за місяць, у якому були відібрані проби, направляє підприємству листом-попередженням розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин з подальшим стягненням у наступному місяці плати скид понаднормативних забруднень.

Відповідно до пункту 7.23 Правил №129 підприємство зобов'язано оплатити наданий водоканалом сформований рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.

Згідно пункту 7.24 Правил №129, Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє у Господарський суд позовну заяву, до якої додаються: копія акту про відбір проби, копія протоколу вимірювань показників складу та властивостей стічних вод, розрахунок та рахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями, копія договору на надання послуг водопостачання та водовідведення.

Докази сформування позивачем рахунку за скид стічних вод з перевищенням ДК на суму 1875596,77 грн за жовтень 2016 та направлення його на адресу відповідача в матеріалах справи відсутні.

Зі здійсненого позивачем перерахунку плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням, який було направлено листом № 7497/2414 від 11.09.2019 не можливо встановити, якою датою було здійснено цей перерахунок.

З урахуванням дати листа, яким було надіслано позивачем відповідачу перерахунок (лист № 7497/2414 від 11.09.2019), суд вважає даний перерахунок здійсненим у 2019 році.

Оскільки Правила № 129 втратили свою чинність 21.05.2017, вони до спірних правовідносин сторін застосовуватись не можуть.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не вірно здійснено розрахунок плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення.

Відповідно до вищевикладених обставин, позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору у розмірі 28133, 95 грн покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 21А; ідентифікаційний код 03341305) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Овен" (51100, дніпропетровська область, Магдалинівський район, смт. Магдалинівка, вул. Радянська, 2; ідентифікаційний код 25522107) про стягнення заборгованості за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у розмірі 1875596, 77 грн - відмовити.

Судові витрати у розмірі 28133, 95 грн покласти на Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскарженим протягом цього строку до Центрального апеляційного господарського суду в порядку ст.ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням пп. 17.5 п.17 ч.1 розділу ХІ ГПК України.

Повне рішення складено 22.01.2020

Суддя В.І. Ярошенко