73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
про закриття провадження у справі
"14" серпня 2007 р. Справа № 14/281-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Шепель І.М., розглянув справу
за позовом: закритого акціонерного товариства "Херсонський оптовий торговий дім 97", м. Херсон (позивач-1), а також за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Південний регіон", м. Херсон (позивач-2)
до: Херсонської міської ради, м. Херсон (відповідач),
про визнання нечинними результатів конкурсу,
за участю представників
позивача-1: Бондарчук А.О., юристконсульт, дов. № 17 від 08.08.07 р.,
позивача-2: Гордєєв А.А., представник, дов. від 15.08.05 р.,
відповідача: Шпінь С.О., головний спеціаліст юр. відділу, дов. № 9-62-9/21 від 28.11.06 р.
Позивачі у позовних заявах просять визнати нечинними результати конкурсу на отримання в оренду земельної ділянки площею 50000 м2, розташованої за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, що відбувся 04 липня 2007 року.
Розпорядженням заступника голови господарського суду Херсонської області № 172 від 31 липня 2007 року справу передано на розгляд судді Гридасову Ю.В.
Стаття 2 Кодексу адміністративного судочинства України закріплює: завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
У пункті 1 ст. 3 КАС України зазначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого врядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень. Пунктом 7 ст. 3 КАС України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інші суб'єкти при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 17 КАС України також визначає компетенцію адміністративних судів, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Проте, виходячи зі змісту зазначеної статті КАСУ, до компетенції адміністративних судів віднесено не усі спори, де відповідачами є суб'єкти владних повноважень.
Системний аналіз норм КАС України дозволяє зробити висновок, що справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо-іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Така правова позиція, щодо застосування приписів КАСУ, визначена і Верховним Судом України в інформаційному листі на ім'я голови Вищого господарського суду України від 26.12.2005 р. № 3.2.-2005.
Як видно із матеріалів справи, позивачами із посиланням на статті КАС України заявлено позов до Херсонської міської ради, м. Херсон про визнання нечинними результатів конкурсу на отримання в оренду земельної ділянки площею 50000 м2, розташованої за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, що відбувся 04 липня 2007 року.
Господарський суд Херсонської області, керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, відкрив провадження в адміністративній справі.
Однак, спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу отримання права на оренду земельної ділянки, необхідної для здійснення підприємницької діяльності, тобто між сторонами існує спір про право, що в свою чергу, виключає розгляд справи в порядку адміністративного судочинства. Відповідач в даних правовідносинах виступає не як суб'єкт владних повноважень, а як власник (розпорядник) комунального майна (земельної ділянки).
Тобто, такий спір за своєю суттю є звичайним господарським спором, спором про право на укладання договору оренди, який підлягає розгляду у господарських судах за нормами ГПК України з огляду на положення статті 12 зазначеного Кодексу.
За вказаних вище обставин провадження у справі підлягає закриттю з підстав, зазначених в пункті 1 частини 1 ст. 157 КАС України, відповідно до якої суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 157, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -
1. Закрити провадження у справі.
2. Ухвала набирає законної сили у строк і в порядку, визначені у ст. 254 КАС України.
3. Ухвала може бути оскаржена в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.
4. Дану ухвалу в судовому засіданні вручити особам, які беруть участь у справі.
Суддя Ю.В. Гридасов