13 січня 2020 року о/об 11 год. 27 хв.Справа № 280/2731/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Півоваровій В.П., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.1, приміщення 8; код ЄДРПОУ 42346158)
до Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.11; код ЄДРПОУ 20514818)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Виконавчий комітет Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.11; код ЄДРПОУ 04526934)
про визнання протиправним та нечинним рішення,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (далі - позивач) до Енергодарської міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та нечинним рішення відповідача «Про розгляд електронної петиції щодо скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської ради про встановлення тарифів» №2 від 03.05.2019.
У позові зазначено, що 03.05.2019 Енергодарською міською радою прийнято рішення №2 «Про розгляд електронної петиції щодо скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської ради про встановлення тарифів». Відповідно до п.1, п.2 оскаржуваного рішення задоволено електронну петицію від 16.04.2019 про скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 за №97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем)» та рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 за №98 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води» та відповідні рішення скасовано. Зазначене рішення є протиправним та нечинним з моменту його прийняття, виходячи з наступного. По-перше, при прийнятті виконавчим комітетом Енергодарської міської ради від 11.04.2019 за №97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем)» та рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 за №98 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води» у повному обсязі дотримано вимоги законодавства щодо розрахунку відповідних тарифів, їх оприлюднення відповідно до «Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад», затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 за №390, та затвердження у розмірі, що відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України №689 від 01.06.2011 «Про затвердження єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», у зв'язку з чим у відповідача були відсутні будь-які економічно обґрунтовані чи процедурні підстави для скасування відповідних рішень виконавчого комітету. По-друге, у органу місцевого самоврядування були відсутні підстави для винесення електронної петиції від 16.04.2019 про скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 за №97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем)» та рішенню виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 за №98 «Про встановленню тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води» на розгляд Енергодарської міської ради. По-третє, при розгляді Енергодарською міською радою проекту рішення «Про розгляд електронної петиції щодо скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської раді про встановлення тарифів» та його прийнятті грубо порушено порядок прийняття, визначенні Рішенням Енергодарської міської ради «Про затвердження регламенту Енергодарської міської ради сьомого скликання» №1 від 03.12.2015 зі змінами, внесеними згідно Рішенні Енергодарської міської ради №4 від 30.12.2015. По-четверте, при прийнятті рішення «Про розгляд електронної петиції щодо скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської ради про встановлення тарифів» №2 від 03.05.2019 порушено право окремих депутатів міської ради на вільне волевиявлення в результаті протиправного тиску на них, утримування в залі засідання понад 15 годин активістами та доставления окремих депутатів проти їх волі та стану здоров'я до залу засідання активістами.
Представник позивача підтримав позовні вимоги.
Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надіслав. Відповідач про день, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Представник відповідача до суду не прибув.
Третьою особою пояснення з приводу предмету спору до суду не надіслано. Третя особа про день, час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Представник третьої особи до суду не прибув.
Ухвалою судді Бойченко Ю.П. від 27.06.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 25.07.2019.
25.07.2019 ухвалою суду продовжено підготовче провадження на тридцять днів та відкладено розгляд справи на 11.09.2019.
11.09.2019 ухвалою суду призначено процедуру врегулювання спору за участю судді до 10.10.2019 та зупинено провадження в адміністративній справі до припинення врегулювання спору за участю судді.
25.10.2019 ухвалою суду поновлено провадження в адміністративній справі та припинено врегулювання спору за участю судді.
28.10.2019 ухвалою прийнято до свого провадження суддею Прасовим О.О. та призначено підготовче судове засідання на 25.11.2019.
25.11.2019 ухвалою суду відкладено розгляд справи на 23.12.2019.
23.12.2019 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.01.2020.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У Рішенні Енергодарської міської ради від 03.05.2019 за №2 «Про розгляд електронної петиції щодо скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської ради про встановлення тарифів» зазначено: «… За результатами розгляду електронної петиції (ініціатор ОСОБА_1 ), відповідно до вимог ст.23-1 Закону України «Про звернення громадян», керуючись ст.25, п.9 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Енергодарська міська рада ВИРІШИЛА: 1. Електронну петицію від 16.04.2019 про скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 №97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)» та рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 №98 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води», задовольнити. 2. Скасувати рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 №97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)» та рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 №98 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води». 3. Комунальному підприємству «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради ( ОСОБА_2 ) до 10.05.2019 надати до виконавчого комітету Енергодарської міської ради розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), також на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води для оприлюднення їх на офіційному сайті Енергодарської міської ради. 4. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника міського голови Курдю І.І. …» (а.с.15).
Судом досліджено: рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 №97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)» (а.с.18); рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 №98 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води» (а.с.19); інші матеріали справи.
У ст.23-1 Закону України «Про звернення громадян», зокрема, зазначено: «… Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, а в разі отримання електронної петиції від громадського об'єднання - не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції. Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду. Якщо електронна петиція містить клопотання про її розгляд на парламентських слуханнях у Верховній Раді України або громадських слуханнях відповідної територіальної громади, автор (ініціатор) петиції має право представити електронну петицію на таких слуханнях. У такому разі строк розгляду електронної петиції продовжується на строк, необхідний для проведення відповідних слухань. Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування, визначається відповідно Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, місцевою радою. Про підтримку або непідтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному веб-сайті Президентом України - щодо електронної петиції, адресованої Президенту України, Головою Верховної Ради України - щодо електронної петиції, адресованої Верховній Раді України, Прем'єр-міністром України - щодо електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України, головою відповідної місцевої ради - щодо електронної петиції, адресованої органу місцевого самоврядування. У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням. Відповідь на електронну петицію не пізніше наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу, якому вона була адресована, а також надсилається у письмовому вигляді автору (ініціатору) електронної петиції та відповідному громадському об'єднанню, яке здійснювало збір підписів на підтримку відповідної електронної петиції. У разі визнання за доцільне викладені в електронній петиції пропозиції можуть реалізовуватися органом, якому вона адресована, шляхом прийняття з питань, віднесених до його компетенції, відповідного рішення. Президентом України, Кабінетом Міністрів України, народними депутатами України за результатами розгляду електронної петиції можуть розроблятися та вноситися в установленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроекти, спрямовані на вирішення порушених у петиції питань. …».
Згідно з ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ч.9 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.
У ч.2 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. (…).
Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано (ч.6 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Як зазначено у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи не містять доказів того, що рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 за №97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)» та рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 за №98 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води» є протиправними.
Також, матеріали справи не містять обґрунтування необхідності скасування відповідачем рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 за №97 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)» та рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 за №98 «Про встановлення тарифів для комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води».
Обставини справи свідчать про відсутність розсудливості у прийняті відповідачем оскаржуваного рішення.
Суд погоджується з позицією позивача стосовно тиску на депутатів Енергодарської міської ради при прийнятті ними оскаржуваного Рішення від 03.05.2019 за №2 «Про розгляд електронної петиції щодо скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської ради про встановлення тарифів», що підтверджується статтею у Газеті «Рост» №17 (725) від 08.05.2019: «Горсовет «в осаде»: 15 часов ждали энергодаровцы решения по отмене тарифов. Депутатов-прогульщиков активисты «штурмовали» телефонными звонками и ловили по городу» (а.с.54).
Враховуючи наведене, суд вражає, що оскаржуване Рішення від 03.05.2019 за №2 «Про розгляд електронної петиції щодо скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської ради про встановлення тарифів» прийнято Енергодарською міською радою з порушенням приписів ч.2 ст.2 КАС України.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та нечинним Рішення Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.11; код ЄДРПОУ 20514818) від 03.05.2019 за №2 «Про розгляд електронної петиції щодо скасування рішень виконавчого комітету Енергодарської міської ради про встановлення тарифів».
Стягнути на користь Комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.1, приміщення 8; код ЄДРПОУ 42346158) за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.11; код ЄДРПОУ 20514818) судові витрати в сумі 2497 грн. 30 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 13.01.2020.
Суддя О.О. Прасов