73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"24" липня 2007 р. Справа № 1/233-АП-07
Господарським судом Херсонської області у складі судді Губіної І.В. при секретарі Мурашкіні А.В., розглянуто у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватного підприємства "СкадовськАкваРесурс", м.Скадовськ
до Лазурненської селищної ради, Скадовський район
3 - особа ПП "Устрічне", Скадовський район
про скасування рішень Лазурненської селищної ради №193 від 12.04.2007р. та №220 від 05.06.2007р.
за участю представників сторін:
від позивача - Омельченко Т.Й. - представник, дов. б/н від 02.06.07 р., Доровських С.В. - директор, наказ № 4 від 15.03.2007 р.
від відповідача - не прибув
ПП "Скадовськ Аква Ресурс" звернувся до суду з позовом про визнання частково нечинними рішень Лазурнянської селищної ради, прийнятих нею на відповідних пленарних засіданнях від 12.04.2007 р. №193 (п.11, яким по протесту прокурора Скадовського району скасовані п.1.4 рішення 23 сесії 24 скликання Лазурнянської селищної ради Скадовського району, Херсонської області №401 від 24.12. 2004року) про надання згоди ПП “Скадовськ Аква Ресурс» на збір матеріалів попереднього погодження щодо земельних ділянок несільськогосподарського призначення площею 3,8 та 15 га. для будівництва бази відпочинку та облаштування пляжу у західній частині СОК "Гілея" та озера Устрічне та п.1.1 рішення ради № 411, яке прийнято у той же час про погодження відведення ПП "Скадовськ Аква Ресурс" земельної ділянки площею 2,5 га. під будівництво також бази відпочинку та облаштування пляжу з західної частини СОК "Гілея" .
Також заявлена вимога про скасування рішення Лазурнянської селищної ради від 05.06.2007 р №220, яким надано згода ПП "Устрічне" на збір матеріалів погодження на земельну ділянку площею 3 га під будівництво бази відпочинку на 150 місць поруч з СОК "Гілея". Зазначена земельна ділянка частково входить до площі земельної ділянки, на яку надана радою згода на збір матеріалів попереднього погодження ПП "Скадовськ Аква Ресурс".
У процесі розгляду справи позивачем збільшені позовні вимоги. Він просить зобов'язати Лазурнянську селищну раду затвердити проект відведення землеустрою земельної ділянки площею 3,8 га, яка знаходиться у смт Лазурне для надання її в оренду та укласти з ПП "Скадовськ Аква Ресурс" договір оренди на вказану земельну ділянку для будівництва бази відпочинку та облаштування пляжу у західній частині СОК "Гілея".
Судом оголошувалась перерва у засіданні до 24.07.2007 р. Селищній раді слід надати до матеріалів справи засвідчені копії рішення № 220 від 05.06.2007 р. та протесту прокурора № 22/602 від 03.04.07р., надати відзив на заяву позивача про збільшення позовних вимог. Повторити виклик на судове засідання і 3 особи - ПП "Устрічне" шляхом надіслання йому судової повістки.
24.07.2007 р. судове засідання продовжено.
Представник позивача на судове засідання не з'явився. Вимоги суду ним не виконані. Не прибув на судове засідання і представник 3 особи.
Позивачем заявлена вимога про відкликання вимоги за позовом у частині визнання нечинним рішення відповідача від 05.06.2007 р №220. Ним пояснено, що на теперішній час він не має можливості надати суду це рішення, так як воно у нього відсутнє, а рада не виконує вимоги суду щодо надання його до матеріалів справи. Позивачем пояснено, що він має намір звернутися з цією вимогою окремо з відповідним адміністративним позовом .
Суд приймає заяву позивача про відкликання вимоги за позовом у частині визнання нечинним рішення відповідача від 05.06.2007 р №220, так як цього рішення не надано до матеріалів справи ні позивачем, ні відповідачем, ні 3 особою. Суд не має можливості вирішити питання про нечинність акту, який відсутній у матеріалах справи. Тому вважає обґрунтованим відкликання позивачем вимоги відносно рішення №220. Справа розглядається по суті у відсутності представників відповідача та 3 особи. Представник ради приймав участь у попередньому судовому засіданні і належним чином був повідомлений про оголошення перерви до 24.07.07 р о 11 год.10 хв. Йому власноручно була вручена судова повістка. Оскільки інтереси 3 особи можуть бути порушені лише при вирішенні вимоги про визнання нечинним рішення ради №220 від 05.06.2007 р., а позивачем відкликана ця вимога і це прийнято судом, то суд вважає можливим розглянути справу і у відсутності представника ПП "Устрічне".
Дослідивши матеріали справи, суд
встановив:
Пунктом 1.4 рішення 23 сесії 24 скликання Лазурнянської селищної ради Скадовського району Херсонської області №401 від 24.12. 2004 року ПП "Скадовськ Аква Ресурс" надана згода на збір матеріалів попереднього погодження щодо земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 2,5 га для будівництва бази відпочинку та облаштування пляжу у західній частині. На дане рішення (п.1.4) прокурором Скадовського району винесений протест від 03.04.2007 року №22/602 вих. -07.
А рішенням цієї ж сесії № 411 погоджено відведення ПП "Скадовськ Аква Ресурс" земельної ділянки площею 15 га під будівництво також бази відпочинку та облаштування пляжу з західної частини СОК "Гілея" та озера "Устрічне".
На вказані рішення (п.1.4 рішення № 401 та п.1..1 рішення №411)) прокурором Скадовського району винесений протест від 03.04.2007 року №22/602 вих -07
Розглянувши протест прокурора Лазурнянська селищна рада задовольнила його і рішенням 16 сесії 5 скликання селищної ради від 12.04.2007 року №193 вищевказані пункти рішень 401 та 401 від 24.12.2004 року скасовані.
Суд вважає, що рішення Лазурнянської селищної ради від 12.04.2007 року №193 підлягає визнанню нечинним з наступних обставин.
Акт державного чи іншого органу -це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулюванням тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Згідно роз'яснень президії Вищого господарського суду України № 02-5/35 від 26.01.2000р., підставами для визнання акту недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеної законом компетенції органу, який видав цей акт.
Обов'язковою умовою визнання акту недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акту прав та охоронюваних законом інтересів підприємств чи організацій.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією або законами України.
Система, засади організації та діяльність органів місцевого самоврядування визначена Законом "Про місцеве самоврядування в Україні".
За змістом ст. 2 цього Закону місцеве самоврядування в Україні, це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Виключна компетенція сільських, селищних, місцевих рад з визначенням питань, що вирішуються ними на пленарних засіданнях встановлена статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Цієї статтею зазначено право вказаних рад на скасування лише актів виконавчих органів влади, які не відповідають Конституції та законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятих у межах її компетенції. Правом скасування власних попередніх рішень з будь-яких підстав цим Законом сільським, селищним, місцевим радам не надано.
Порядок скасування цих рішень встановлено п. 10 ст. 59 цього Закону, яким зазначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів іх невідповідності Конституції та законам України визнаються незаконними у судовому порядку.
Протест прокурора є однією із форм зовнішнього виявлення здійснення покладених на нього державою функцій. Протест є підставою для перегляду рішення, для нової оцінки його законності та правильності, а не обов'язковою підставою для скасування рішення, щодо якого винесено протест. Тобто, виходячи з викладеного слід вважати, що сам лише факт наявності протесту не є підставою для скасування рішення.
Протест прокурора лише зупиняє дію опротестованого акту, який на думку прокурора вважається невідповідним законодавству. Такий протест підлягає обов'язковому розгляду, а не тягне за собою обов'язкове скасування рішення. Цей протест підлягає розгляду протягом 10 днів відповідним органом або посадовою особою. Про наслідки його розгляду в цей час повідомляється прокурор.
Так як протест прокурора, як вказано вище, лише зупиняє дію опротестованого акту, селищна рада у відповідності з вимогами ст. 144 Конституції України та ч. 10 ст. 59 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" зобов'язана була у разі підтримки протесту звернутися до суду. Але повноважень відміняти власне рішення рада не мала, зважаючи на правовідносини, які виникли на підставі спірного рішення та інтересів позивача по справі, якого стосується дане рішення.
Лазурнянська селищна рада не дотримала порядку, встановленого законодавством, що є підставою задоволення позовних вимог ПП "Скадовськ Аква Ресурс" про визнання спірного рішення не чинним.
Суд не має можливості надати оцінку протесту прокурора, так як він до матеріалів справи відповідачем не наданий.
З матеріалів справи випливає., що позивачем належним чином виконані рішення Лазурнянської селищної ради № 401 та №411 відносно земельних ділянок, що знаходяться у межах населеного пункту та розпорядження голови Скадовської райдержадміністрації №570 від 24.12.2004 р. та №8 від 11.01.2005 року відносно земельних ділянок, які знаходяться на території селищної ради, але за межами населеного пункту.
На виконання рішень Лазурнянської селищної ради та зазначених вище розпоряджень райдержадміністрації підприємством проведено збір матеріалів попереднього погодження щодо місця розташування земельної ділянки площею 15 га, з них 3,8 в межах населеного пункту та 11,2 га за межами населеного пункту. Отримані відповідні погодження відповідних служб Скадовського району: відділів земельних ресурсів, містобудування та архітектури Скадовської райдержадміністрації, від начальника СДПЧ-18, головного санітарного лікаря, Державної екологічної інспекції. Виготовлено акт встановлення та погодження зовнішніх меж за участю Лазурнянської селищної ради, райдержадміністрації та ДП СОК "Гілея". Розроблено генеральний план земельної ділянки під будівництво бази відпочинку та благоустрою пляжу з озелененням ділянки. Розроблено проектну документацію землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання в оренду, яка погоджена з отриманням відповідних висновків обласних структур держуправління екології та природних ресурсів в Херсонській області, обласною інспекцією по охороні пам'яток історії та культури, Херсонським обласним управлінням земельних ресурсів Держкомзему України. Всі ці документи надані позивачем до матеріалів справи, у тому числі і засвідчена копія проекту землеустрою.
З рішень відповідача № 401 і № 411, а також розпоряджень голови Скадовської райдержадміністрації № 570 від 24.12 2004 року і №8 від 11.01.2005 року, документів, що містяться у проекті землеустрою, та інших матеріалів справи випливає, що будь-яких порушень земельного законодавства при вирішенні питань щодо погодження та відведення ПП "Скадовськ Аква Ресурс» земельних ділянок під будівництво вказаних вище об'єктів, як з боку селищної ради, так і з боку позивача по справі допущено не було.
Суд задовольняє додаткові вимоги позивача про спонукання Лазурнянської селищної ради виконати певні дії, а саме прийняти заходи щодо затвердження проекту землеустрою по відведенню ПП "Скадовськ Аква Ресурс" земельної ділянки з метою надання її в користування на умовах оренди підприємству площею 3,8 для будівництва бази відпочинку та облаштування пляжу у західній частині СОК "Гілея". Ця земельна ділянка знаходиться в межах смт. Лазурне, що підтверджено проектом землеустрою, та рішенням ради № 401. Позивач також просить суд спонукати селищну раду виконати дії шодо укладення на зазначену земельну ділянку договору її оренди. Суд вважає що ці вимоги також слід задовольнити, так як ці вимоги також відносяться до вимог про виконання певних дій, оскільки згідно земельного законодавства питання передачі в оренду земель, що знаходяться в межах населеного пункту, відносяться до компетенції сільських, селищних та місцевих рад. А Лазурнянська селищна рада фактично відхиляється від вирішення питання про передачу позивачу у користування вказаної вище земельної ділянки на умовах оренди. Тобто у даному випадку є ознаки бездіяльності селищної ради щодо вирішення зазначеного питання.
Позивачем відкликана вимога про визнання нечинним рішення Лазурнянської селищної ради № 220 від 05.06.2007 року. Суд задовольняє це клопотання, так як не має можливості розглянути по суті цю вимогу із-за відсутності оспорюваного рішення. Ні позивачем ні відповідачем, вимоги суду щодо надання цього рішення до матеріалів справи, не виконанні. За таких обставин, суд залишає цю вимогу без розгляду, що не лишає позивача права звернення з цією вимогою до суду у наступному.
З врахуванням вищевикладеного, керуючись ст. 161-163,167 КАС України, суд
постановив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати нечинним п.11 рішення 16 сесії 5 скликання Лазурнянської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 12.04.2007 року №193, яким скасовані п.1.4 рішення 23 сесії 24 скликання Лазурнянської селищної ради Скадовського району Херсонської області № 401 від 24.12. 2004 року про надання ПП "Скадовськ Аква Ресурс" згоди на збір матеріалів попереднього погодження земельних ділянок несільськогосподарського призначення площею 3,8 та 15 га для будівництва бази відпочинку та облаштування пляжу у західній частині СОК "Гілея" та озера Устрічне та п.1.1 рішення ради № 411, яке прийнято у той же час, про погодження відведення ПП "Скадовськ Аква Ресурс" земельної ділянки площею 2.5 га під будівництво бази відпочинку та облаштування пляжу з західної частини СОК "Гілея" .
3. Спонукати Лазурнянську селищну раду Скадовського району Херсонської області винести на наступне пленарне засідання селищної ради питання щодо затвердження проекту відведення ПП "Скадовськ Аква Ресурс" земельної ділянки на умовах оренди площею 3,8 для будівництва бази відпочинку та облаштування пляжу у західній частині СОК "Гілея" з вирішенням питання щодо укладення з ПП "Скадовськ Аква Ресурс" договору оренди на зазначену земельну ділянку .
3. Позов у частині визнання не чинним рішення Лазурнянської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 05.06 2007 р. №220 залишити без розгляду.
4.Відшкодувати приватному підприємству “Скадовськ Аква Ресурс» м.Скадовськ, вул.Гайдара,26, з Держбюджету 3(три)грн. 40 коп. витрат зі сплати судового збору.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя І.В. Губіна