вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"20" грудня 2019 р. м. Київ
Справа № 911/933/19
Господарський суд Київської області у складі:
судді Ейвазової А.Р.,
за участі секретаря судового засідання Щербакової В.О., розглянувши справу за позовом Військового прокурора Черкаського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Державної екологічної інспекції Центрального округу до Квартирно - експлуатаційного відділу м. Біла Церква про зобов'язання вчинити дії, за участю представників від:
прокурора - Лук'яненко А.В. (посвідчення);
позивача 1 - не з'явилися;
позивача 2 - не з'явилися;
відповідача - Свириденко В.М. (довіреність від 21.12.2018 №1267)
встановив:
Військовий прокурор Черкаського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної екологічної інспекції Центрального округу звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до Квартирно - експлуатаційного відділу м. Біла Церква (далі - КЕВ м. Біла Церква) та просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії по усуненню порушень вимог природоохоронного законодавства та привести у належний стан земельну ділянку площею 965,89кв.м, яка знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Надпільна, 222/3.
В обґрунтування заявлених вимог, прокурор посилається на порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, що призвело до забруднення і засмічення земельної ділянки будівельними та побутовими відходами (а.с.3-7).
Ухвалою від 26.04.2019 судом відкрито провадження за поданим позовом, вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання на 24.05.2019, а також встановлено строки для вчинення учасниками справи процесуальних дій (а.с.1-2).
Копія ухвали отримана сторонами у справі 06.05.2019, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень №0103267216413, №0103269008095, №0103267216472 та №0103267216464 (а.с.83-86).
23.05.2019 від позивача - Державної екологічної інспекції Центрального округу надійшло клопотання, у якому позивач підтримує заявлені прокурором вимоги у повному обсязі та просить провести розгляд справи без участі представника, у зв'язку з обмеженим фінансуванням (а.с.89).
23.05.2019 від відповідача. з дотримання встановленого строку (здано для відправлення відділенню зв'язку №1 м. Черкаси 21.05.2019), надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Відповідач вказує, що не здійснював засмічення земельної ділянки та не сприяв цьому, оскільки поява відходів не залежить від КЕВ м. Біла Церква. При цьому, відповідач стверджує, що не має можливості здійснити очищення земельної ділянки, у зв'язку з відсутністю належної матеріально - технічної бази та відповідної кількості працівників (а.с.92-95).
24.05.2019 судом постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу засідання, якою встановлено строк для подання: прокурором та позивачем - відповіді на відзив з наданням доказів в обґрунтування доводів та доказів направлення його копії з додатками іншим учасникам справи до 03.06.2019; відповідачем - заперечень з наданням доказів в обґрунтування доводів та доказів направлення його копії з додатками іншим учасникам справи до 13.06.2019. Також, судом оголошено перерву у підготовчому засіданні до 14.06.2019 (а.с.105-107).
31.05.2019 від позивача - Міністерства екології та природних ресурсів України надійшли письмові пояснення, в яких позивач зазначив, що підтримує позовні вимоги прокурора у повному обсязі (а.с.112-115).
03.06.2019 від прокурора надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої прокурор зазначив, що відповідач зобов'язаний додержуватись обов'язкових екологічних вимог та забезпечувати захист земельної ділянки від забруднення та засмічення (а.с.121-123).
Крім того, 03.06.2019 від прокурора надійшла заява про зміну предмету позову (а.с.135-136).
У підготовче засідання 14.06.2019 з'явився прокурор та представник відповідача; представники позивача у підготовче засідання не з'явились; про час, дату та місце засідання відповідні учасники повідомлені шляхом направлення копії ухвали від 24.05.2019, отримання якої підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень №№0103267923748, 0103267923730 (а.с.140,111).
У підготовчому засіданні 14.06.2019 прокурором підтримана заява щодо зміни предмету позову, у якій прокурор фактично не змінює предмет позову, а уточнює спосіб захисту порушеного права, який просить суд застосувати. Так, відповідно до поданої заяви, прокурор уточнює перелік дії, які просить зобов'язати вчинити відповідача з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства та приведення земельної ділянки у належний стан, а саме: шляхом прибирання будівельних відходів, відходів деревини, скла, ПЕТ-пляшок та інших відходів.
Відповідна заява прийнята судом до розгляду, про що постановлено ухвалу, занесену до протоколу засідання 14.06.2019 (а.с.144-146).
Також, прокурором підтримано клопотання про долучення додаткових доказів.
Між тим, прокурором не надано доказів направлення відповідного клопотання учасникам справи та необґрунтовано причини неподання відповідних доказів разом з позовом, в порушення вимог чч.8,9 ст.80 ГПК України, у зв'язку з чим розгляд такого клопотання відкладено.
У підготовчому засіданні 14.06.2019 відповідач заявив клопотання про продовження строку для надання заперечень, посилаючи на невчасне отримання від прокурора відповіді на відзив (а.с.141).
Прокурор щодо задоволення відповідного клопотання не заперечував.
Суд продовжив відповідачу строк для подання заперечень, про що прийнято ухвалу, занесену до протоколу ,відповідно до ч.2 ст.119 ГПК України (з власної ініціативи), зважаючи на те, що з моменту отримання копії відповіді на відзив - 08.06.2019 до встановленої судом граничної дати подання заперечень - 13.06.2019 у відповідача було недостатньо часу для надання заперечень (а.с.144-146).
Ухвалою від 14.06.2019 судом зупинено провадження у даній справі до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду судових рішень у справі №587/430/16-ц (а.с. 148-150).
24.06.2019 від прокурора надійшли докази направлення учасникам справи доказів, які подані разом із клопотанням від 31.05.2019 (а.с.151-155).
25.06.2019 судом отримано нікім не підписані заперечення, подані від імені відповідача (а.с.157-158).
22.07.2019 від відповідача повторно надійшли заперечення, у яких відповідач не визнає повністю позовні вимоги прокурора з підстав того, що відповідач не вчиняв дій та не сприяв засміченню земельної ділянки та не має можливості здійснити очищення земельної ділянки, у зв'язку з відсутністю матеріально-технічної бази та відповідної кількості працівників (а.с.171-172),
10.10.2019 від прокурора надійшло клопотання про поновлення провадження у справі, яке мотивовано тим, що 26.06.2019 Великою Палатою Верховного Суду прийнято постанову у справі №587/430/16-ц (а.с.174).
Ухвалою суду від 18.10.2019 провадження у справі поновлено та призначено проведення підготовчого засідання на 10:00 29.10.2019 (а.с.182-183).
29.10.2019 ухвалою, яка занесена до протоколу засідання, судом закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12:15 22.11.2019 (а.с.188-190).
22.11.2019 судове засідання не відбулось, у зв'язку з відсутністю складу суду.
Ухвалою суду від 09.12.2019 судове засідання призначено на 12:15 20.12.2019 (а.с.197).
20.12.2019 від позивача 2 - Державної екологічної інспекції Центрального округу надійшло клопотання, у якому позивач підтримує заявлені прокурором вимоги у повному обсязі та просить провести розгляд справи без участі представника, у зв'язку з обмеженим фінансуванням.
У судове засідання 20.12.2019 з'явилися прокурор та представник відповідача.
Ухвалою суду від 20.12.2019, що занесена до протоколу судового засідання, судом постановлено вважати позивачем 1 у даній справі - Міністерство енергетики та захисту довкілля України, з огляду на наступне.
У відповідності до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №829 від 02.09.2019 «Про деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади», постановлено перейменувати Міністерство екології та природних ресурсів на Міністерство енергетики та захисту довкілля України.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 20.12.2019, що підтверджується витягом №1006116349, найменуванням позивача є Міністерство енергетики та захисту довкілля України, про що внесені відповідні зміни 03.09.2019 за №10731050008020342.
В судовому засіданні прокурор заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити; представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача, дослідивши зібрані у справі документи і матеріали, суд встановив наступні обставини.
Рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів від 11.08.1982 №454 «Про видачу акту на право користування землею Черкаській КЕЧ району», затверджено план закріплення меж землекористування Черкаської КЕЧ району у межах плану загальною площею 360,07га (а.с.31).
На підставі відповідного рішення видано Державний акт на право користування землею серії В №015211 (а.с.26-30).
Земельна ділянка площею 965,89кв.м на даний час перебуває у користуванні відповідача, що відповідач у даній справі не заперечував та таку обставину визнав.
Військовою прокуратурою Черкаського гарнізону здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №42019250020000016, як вбачається з витягу Єдиного реєстру досудових розслідувань відкритому за фактом порушення посадовими особами КЕВ м. Біла Церква спеціальних правил щодо раціонального і науково обґрунтованого використання земель, зокрема, забруднення землі (а.с.15).
Протоколом огляду місяця в рамках вказаного кримінального провадження (а.с.16), за участі працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу, які залучені як спеціалісти постановою від 15.03.2019 заступника військового прокурора Черкаського гарнізону (а.с.133-134), та території військового містечка №1 зафіксовано засмічення земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Черкаси, вул. Надпільна, 222 /3. Загальна площа засмічених земельних ділянок, які входять до земельної ділянки, якою користується відповідач, складає 653,05м2.
За розрахунком спеціалістів Державної екологічної інспекції Центрального округу визначено розмір збитків, спричинених державі, засміченням земельної ділянки у розмірі 31 021 463,90 грн (а.с.21-23).
20.03.2019 заступник військового прокурора Черкаського гарнізону звернувся до відповідача з вимогою №21-773вих.-19 щодо очищення від забруднення відповідної земельної ділянки (а.с.24).
Прокурором не надано доказів надіслання вказаного листа, проте як вбачається з відповіді відповідача від 29.03.2019 (а.с.25), ним отримано вищевказану вимогу. Так, відповідач у відповіді на вимогу прокурора вказав, що: джерело засмічення частини земельної ділянки військового містечка №1 м. Черкаси знаходиться на території, яку в даний час використовує власник розташованого на ній відчуженого нерухомого майна - ПП «Екпертбуд»; здійснення охорони вивільненої території військового містечка №1 м. Черкаси штатним розкладом КЕВ м. Біла Церква не передбачено та відсутній персонал, для здійснення природоохоронної діяльності. При цьому, у відповіді на лист відповідач зазначив, що шукає можливість для здійснення очищення від засмічення даної території.
У зв'язку з тим, що відповідачем не здійснено дій щодо прибирання земельної ділянки від сміття, яке на ній знаходиться, прокурор звернувся до суду з даним позовом.
Предметом спору у даній справі є наявність у відповідача обов'язку привести земельну ділянки в належний стан, очистивши її від забруднення.
Як визначено ч. 2 ст. 14 Закону України «Про Збройні Сили України», земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Згідно ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Вказане кореспондується з ч. 1 ст. 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), а також ст. 2 Закону України «Про охорону земель».
В силу ч.3 ст.1 ЗК України, використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Як визначено ст. 2 ЗК України до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Відповідно ч. 1 ст. 3 вказаного Кодексу, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
В силу ст. 4 вказаного Кодексу, земельне законодавство включає цей Кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин; завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення, зокрема, раціонального використання та охорони земель.
Як встановлено ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону земель», власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від, зокрема, засмічення; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
Згідно ч. 2 ст. 46 вказаного Закону, підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.
У відповідності до ч. 5 вказаної норми, розміщення, збирання, зберігання, оброблення, утилізація та видалення, знешкодження і захоронення відходів здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про відходи».
В силу ч.1 ст. 1 Закону України «Про відходи», терміни у такому Закону вживаються в такому значенні:
- відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;
- небезпечні відходи - відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними;
- виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів.
Згідно ч. 7 ст. 12 вищевказаного Закону, власники або користувачі земельних ділянок, на яких виявлено безхазяйні відходи, зобов'язані у п'ятиденний строк повідомити про них місцеві органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Відповідач у даній справі не заперечує факту забруднення відходами земельної ділянки, якою користується, однак, вказує на відсутність своєї вини у забруднені такої земельної ділянки.
Між тим, як землекористувач відповідної земельної ділянки відповідач не вжив заходив щодо її приведення у належний стан, не повідомив про безхазяйні відходи.
Так, доказів вчинення відповідних дій під час розгляду спору у даній справі не надано, хоча у судовому засіданні відповідач повідомив, що ним вчиняються дії щодо очищення відповідної земельної ділянки.
Враховуючи положення вищенаведених норм, встановлені факт порушення обов'язків відповідачем як землекористувачем відповідної земельної ділянки, заявлені прокурором вимоги щодо зобов'язання відповідача привести земельну ділянку в належний стан шляхом прибирання будівельних відходів, відходів деревини, скла, ПЕТ-пляшок та інших відходів є такими, що підлягають задоволенню.
Приймаючи рішення у даній справі, суд також враховує, що відповідний позов подано прокурором з метою захисту інтересів держави на підставі ст.23 Закону України «Про прокуратуру», зважаючи на те, що органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних відносинах не вчинено дій на захист інтересів держави.
У зв'язку з чим, поданий прокурором позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати на оплату позову судовим збором, понесені прокурором, підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача у розмірі 1921грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 232-233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Військового прокурора Черкаського гарнізону (18000, м. Черкаси, вул. Надпільна, 224/1) в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та захисту довкілля України (03035, м. Київ, вул. Митрополита В. Липківського, 35; ідентифікаційний код 37552996), Державної екологічної інспекції Центрального округу (36039, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6; ідентифікаційний код 42149108) до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Ярмаркова, 1; ідентифікаційний код 08167863) про зобов'язання вчинити дії задовольнити.
2. Зобов'язати Квартирно - експлуатаційний відділ м. Біла Церква (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Ярмаркова, 1; ідентифікаційний код 08167863) вчинити дії по усуненню порушень вимог природоохоронного законодавства та привести земельну ділянку площею 965,89кв.м. за адресою: м.Черкаси, вул. Надпільна, 222/3 в належний стан шляхом прибирання будівельних відходів, відходів деревини, скла, ПЕТ-пляшок та інших відходів.
3. Стягнути з Квартирно - експлуатаційного відділу м. Біла Церква (Київська обл., м. Біла Церква, вул. Ярмаркова, 1; ідентифікаційний код 08167863) на користь Військової прокуратури Центрального регіону України (01014, м. Київ, вул. Петра Болбочана, буд.9; ідентифікаційний код 38347014) 1921грн в рахунок відшкодування витрат, понесених на оплату позову судовим збором.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів у порядку, встановленому ст.257 ГПК України.
Повний текст рішення складено 24.12.2019.
Суддя А.Р. Ейвазова